Co všechno lze umývat v myčce? Například boty nebo plastové hračky

Šup s tím do myčky! Co všechno v ní lze kromě nádobí umývat?

Myčka na nádobí je v dnešní době nepostradatelným pomocníkem v mnoha domácnostech. Věděli jste ale, že vám dokáže ušetřit spoustu práce a času nejen při mytí nádobí? Zbavit špíny a bakterií v ní totiž hravě můžete i mnohé další věci. Co všechno lze dát do myčky na nádobí?

Přečtěte si také

Na co se teď v obchodech sbírají body? Ušetříte na Legu, výrobcích Tefal, porcelánu i špercích
Na co se teď v obchodech sbírají body? Ušetříte na Legu, výrobcích Tefal, porcelánu i špercích

První myčka neměla ušetřit čas a práci, ale rozbité nádobí

Možná vás překvapí, že za vynálezem první myčky vůbec nestála snaha o úsporu času a práce. Patentovat si ji v roce 1886 nechala bohatá Američanka Josephine Cochrane, za kterou umývalo nádobí její služebnictvo. Často totiž pořádala večírky a došla jí trpělivost s množstvím rozbitého nádobí, které neopatrní zaměstnanci omylem zničili.

O několik let později už chtěl mít doma myčku každý, což platí dodnes. Zejména, když se v ní dá umývat všechno možné.

Myčka za vás umyje vše z odolných materiálů

Jednoduše řečeno, kromě nádobí lze v myčce nechat vyčistit vše, co je vyrobené z odolných materiálů, kterým nevadí voda, vyšší teplota a mírný tlak – silnější sklo a plast, nerezová ocel apod.

Nezapomeňte také, že topná tělesa se v myčkách nacházejí na spodní straně – křehčí plastové nebo skleněné věci, kterým by vysoké teploty vody mohly uškodit, dávejte proto co nejvýše do horních košů. Na spodní mřížku naopak patří ty nejvíce odolné předměty z tvrzeného plastu nebo nerezové oceli.

K čištění používejte vždy pouze prostředky a kapsle určené do myčky na nádobí.

Speciální antibakteriální programy určené pro dětské nádobí si poradí i s plastovými hračkami

Plastové dětské hračky

Hračky přicházejí denně do styku s dětskýma rukama a ústy, s prachem a nečistotami a tak stále dokola. Není proto divu, že po chvíli mohou být plné bakterií. Ty z plastu a gumy můžete snadno nechat vyčistit v myčce na nádobí.

Mnohé myčky dokonce nabízejí speciální hygienické programy nazvané „Baby Care“, „Baby Protect“ nebo „Hygiene“ pro mytí dětského nádobí a hraček. Tyto programy zahrnují intenzivní mytí nebo důkladné oplachování při teplotách až 70 °C, které jsou vhodné pro ničení bakterií nebo ke sterilizaci.

Tip: Program Baby Care nabízí například myčka Indesit DIFP 8T94Z (cena od 8 990 Kč), speciální antibakteriální cyklus má také myčka Whirlpool WIO 3T223 PFG E (cena od 12 990 Kč). Program BabyProtect najdete i u vybraných myček značky Beko.

Pokud se bojíte, že by menší části mohly v myčce někam zapadnout, hračky dejte do síťky nebo je umístěte do některého z košů na drobnější kusy nádobí. Některé značky také nabízejí speciální doplňky a příslušenství v podobě kolíčků a košíčků pro stabilní uložení malých a křehkých částí kojeneckých lahví a dětského vybavení – určitě pro ně najdete využití i při mytí drobnějších hraček nebo doplňků.

Misky a hračky domácích mazlíčků

Obdobně lze v myčce mýt misky na jídlo pro domácí mazlíčky. Většina je vyrobena z tvrzeného plastu nebo nerezové oceli, takže jim vyšší teplota mytí neublíží. Stejně tak plastovým a gumovým hračkám.

Doplňky z koupelny a kuchyně

V myčce můžete jednoduše umýt také všechny kuchyňské a koupelnové doplňky – odkapávače, houbičky, misky na mýdlo, kelímky na kartáčky, sprchové hlavice apod. Na jejich dně a v jejich okolí bývá neustále vlhko, což vytváří ideální prostředí pro množení bakterií a plísní.

V myčce můžete umývat všechny kelímky, odkapávače a držátka z koupelny a kuchyně

A pokud je vaše myčka dostatečně velká, můžete si díky ní zjednodušit také pravidelné umývání polic a zásuvek z ledničky. Zvolte kratší nebo ekologické šetrné programy s nižší teplotou.

Filtr z digestoře

Filtr v digestoři den za dnem zachycuje všemožné pachy z kuchyně, stejně tak částečky tuků, prachu a dalších nečistot. Měli byste jej proto pravidelně čistit, ideálně cca dvakrát během čtvrt roku. Kovová mřížka se dá z digestoře jednoduše vyjmout a umýt v myčce na nádobí. Obdobně lze čistit mřížky z větráků nebo koupelnových ventilací.

Co dalšího lze dát do myčky

Umýt zde můžete rovněž plastovou obuv, jako holínky nebo žabky, a pokud máte tenisky, které perete v pračce bez újmy, nemusíte se bát ani myčky. Dále snesou myčku i celoplastové součástky a nástavce vysavačů (volte kratší, šetrnější program s nižší teplotou), stínidla na lampy nebo lustry, umělé plastové květiny, hřebeny a kartáče důkladně zbavené vlasů apod.

A co naopak do myčky nikdy nepatří?

  • teflonové nádobí
  • kuchyňské nože
  • výrobky ze dřeva
  • dekorativní a křehké nebo zlacené sklo, starožitnosti
  • předměty (částečně nebo celkově) vyrobené z kovů jako cín, hliník, zlato nebo stříbro
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz