Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Co všechno lze umývat v myčce? Například boty nebo plastové hračky

Co všechno lze umývat v myčce? Například boty nebo plastové hračky

Myčka na nádobí je v dnešní době nepostradatelným pomocníkem v mnoha domácnostech. Věděli jste ale, že vám dokáže ušetřit spoustu práce a času nejen při mytí nádobí? Zbavit špíny a bakterií v ní totiž hravě můžete i mnohé další věci. Co všechno lze dát do myčky na nádobí?

Přečtěte si také

Dálniční známku už máte? Letos je naposledy papírová
Dálniční známku už máte? Letos je naposledy papírová

První myčka neměla ušetřit čas a práci, ale rozbité nádobí

Možná vás překvapí, že za vynálezem první myčky vůbec nestála snaha o úsporu času a práce. Patentovat si ji v roce 1886 nechala bohatá Američanka Josephine Cochrane, za kterou umývalo nádobí její služebnictvo. Často totiž pořádala večírky a došla jí trpělivost s množstvím rozbitého nádobí, které neopatrní zaměstnanci omylem zničili.

O několik let později už chtěl mít doma myčku každý, což platí dodnes. Zejména, když se v ní dá umývat všechno možné.

Myčka za vás umyje vše z odolných materiálů

Jednoduše řečeno, kromě nádobí lze v myčce nechat vyčistit vše, co je vyrobené z odolných materiálů, kterým nevadí voda, vyšší teplota a mírný tlak – silnější sklo a plast, nerezová ocel apod.

Nezapomeňte také, že topná tělesa se v myčkách nacházejí na spodní straně – křehčí plastové nebo skleněné věci, kterým by vysoké teploty vody mohly uškodit, dávejte proto co nejvýše do horních košů. Na spodní mřížku naopak patří ty nejvíce odolné předměty z tvrzeného plastu nebo nerezové oceli.

K čištění používejte vždy pouze prostředky a kapsle určené do myčky na nádobí.

Speciální antibakteriální programy určené pro dětské nádobí si poradí i s plastovými hračkami

Plastové dětské hračky

Hračky přicházejí denně do styku s dětskýma rukama a ústy, s prachem a nečistotami a tak stále dokola. Není proto divu, že po chvíli mohou být plné bakterií. Ty z plastu a gumy můžete snadno nechat vyčistit v myčce na nádobí.

Mnohé myčky dokonce nabízejí speciální hygienické programy nazvané „Baby Care“, „Baby Protect“ nebo „Hygiene“ pro mytí dětského nádobí a hraček. Tyto programy zahrnují intenzivní mytí nebo důkladné oplachování při teplotách až 70 °C, které jsou vhodné pro ničení bakterií nebo ke sterilizaci.

Tip: Program Baby Care nabízí například myčka Indesit DIFP 8T94Z (cena od 8 990 Kč), speciální antibakteriální cyklus má také myčka Whirlpool WIO 3T223 PFG E (cena od 12 990 Kč). Program BabyProtect najdete i u vybraných myček značky Beko.

Pokud se bojíte, že by menší části mohly v myčce někam zapadnout, hračky dejte do síťky nebo je umístěte do některého z košů na drobnější kusy nádobí. Některé značky také nabízejí speciální doplňky a příslušenství v podobě kolíčků a košíčků pro stabilní uložení malých a křehkých částí kojeneckých lahví a dětského vybavení – určitě pro ně najdete využití i při mytí drobnějších hraček nebo doplňků.

Misky a hračky domácích mazlíčků

Obdobně lze v myčce mýt misky na jídlo pro domácí mazlíčky. Většina je vyrobena z tvrzeného plastu nebo nerezové oceli, takže jim vyšší teplota mytí neublíží. Stejně tak plastovým a gumovým hračkám.

Doplňky z koupelny a kuchyně

V myčce můžete jednoduše umýt také všechny kuchyňské a koupelnové doplňky – odkapávače, houbičky, misky na mýdlo, kelímky na kartáčky, sprchové hlavice apod. Na jejich dně a v jejich okolí bývá neustále vlhko, což vytváří ideální prostředí pro množení bakterií a plísní.

V myčce můžete umývat všechny kelímky, odkapávače a držátka z koupelny a kuchyně

A pokud je vaše myčka dostatečně velká, můžete si díky ní zjednodušit také pravidelné umývání polic a zásuvek z ledničky. Zvolte kratší nebo ekologické šetrné programy s nižší teplotou.

Filtr z digestoře

Filtr v digestoři den za dnem zachycuje všemožné pachy z kuchyně, stejně tak částečky tuků, prachu a dalších nečistot. Měli byste jej proto pravidelně čistit, ideálně cca dvakrát během čtvrt roku. Kovová mřížka se dá z digestoře jednoduše vyjmout a umýt v myčce na nádobí. Obdobně lze čistit mřížky z větráků nebo koupelnových ventilací.

Co dalšího lze dát do myčky

Umýt zde můžete rovněž plastovou obuv, jako holínky nebo žabky, a pokud máte tenisky, které perete v pračce bez újmy, nemusíte se bát ani myčky. Dále snesou myčku i celoplastové součástky a nástavce vysavačů (volte kratší, šetrnější program s nižší teplotou), stínidla na lampy nebo lustry, umělé plastové květiny, hřebeny a kartáče důkladně zbavené vlasů apod.

A co naopak do myčky nikdy nepatří?

  • teflonové nádobí
  • kuchyňské nože
  • výrobky ze dřeva
  • dekorativní a křehké nebo zlacené sklo, starožitnosti
  • předměty (částečně nebo celkově) vyrobené z kovů jako cín, hliník, zlato nebo stříbro