Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Ikea zaplatila milionové odškodné za smrt dítěte

Ikea zaplatila milionové odškodné za smrt dítěte

Asi nenajdeme domácnost, kde by nebyl minimálně jeden kus nábytku nebo doplňky od švédského výrobce IKEA. Jen málokdo však ví, že komoda z tohoto oblíbeného obchodu zavinila v roce 2017 smrt dítěte. Jak informuje americká stanice BBC s odkazem na právníka rodiny, v mimosoudním vyrovnání dostane rodina od švédské firmy 46 milionů dolarů, což je v přepočtu na české koruny zhruba 1,04 miliardy. U nás se dá nebezpečná komoda přitom stále koupit.

Přečtěte si také

Jak vyměnit mince za bankovky zdarma a bez poplatků
Jak vyměnit mince za bankovky zdarma a bez poplatků

Rodiče Jozefa Dudka z amerického státu Kalifornie se se společností IKEA soudili přes dva roky. Dvouletý chlapec zemřel poté, co se doma pokoušel vylézt na komodu ze série Malm. Ta se na něj převrhla a dítě udusila. S jistotou můžeme říct, že se jedná o nejvyšší sumu v historii Spojených států, která byla vyplacena v mimosoudním vyrovnání sporu ohledně zodpovědnosti za smrt dítěte. „Tvrdě pracujeme na tom, abychom vyřešili tento velmi závažný problém,“ uvedla v reakci mluvčí IKEA. „Přestože žádné (finanční) urovnání nemůže změnit tragické události, které nás sem dovedly, jsme rádi, že je tento spor již za námi,“ dodala.

Ikea vyplatila rekordní odškodné

Nebyl to první případ, kdy komoda z oblíbeného obchodu zabíjela. O chybě v designu u těchto zhruba 30 kilogramů vážících prádelníků Malm švédský výrobce ví od roku 2016, kdy vyhlásil kampaň na stáhnutí nebo opravy zhruba 17,3 milionů kusů komod. Upozornění na vadný nábytek se však nedostalo ke všem zákazníkům, a tak je nebezpečí na spadnutí v mnoha rodinách. Zcela z prodeje stáhla IKEA vadné prádelníky pouze v Kanadě a v USA. V ostatních státech, mezi které patříme i my v České republice, se dají stále pořídit. Podle vyjádření firmy totiž splňují normy, musí se však připevnit ke zdi, jak se dočtete i v návodu k sestavení.

IKEA také natočila video, které upozorňuje rodiče, aby na své děti dávali pozor, a vysvětluje v něm, jak může být špatně namontovaný nábytek pro dítě nebezpečný.

Je Ikea i pro méně zručné?

Znáte ten pocit, kdy nakoupíte nový nábytek, přijedete natěšení domů, že bude konečně místnost nebo její část vypadat dle vašich představ, ale když krabice rozbalíte, radost je náhle pryč? Jak to mám složit? Návod je sice podrobný, ale ono to ne a ne do sebe pasovat. Navíc nemůžete najít potřebné součástky a dochází vám trpělivost. Abyste to nemuseli řešit, rozšířil český start-up Super Soused pole své působnosti a nabízí i montáže a instalace nábytku z firmy IKEA.

Ne každý si dokáže smontovat nábytek sám podle návodu (Foto: Freepik.com)

Nezvládnu to smontovat. Kdo mi může pomoct?

Všechny výrobky, které se musí poskládat, obsahují relativně detailně popsaný manuál. Někdy jsou však ke stavbě potřeba 2 lidé. Co když nikoho druhého nemáte? Čekat by chtěl málokdo. Máte tedy 2 možnosti:

  1. Oslovit samotný řetězec IKEA, který nabízí montáž nábytku přímo u vás doma. Za službu zaplatíte 11 % z celkové ceny nábytku, který chcete smontovat, připočíst musíte také dopravní náklady apod. V konečném důsledku tak nemusí jít o úplně levnou službu.
  2. Obrátit se na český start-up Super Soused, jehož služby lze na českém trhu využívat ve větších městech již od roku 2015. Montáž nábytku firmy IKEA však nabízí až od ledna 2019. IKEA se totiž rozhodla nabízet platformu Supersoused.cz jako alternativní možnost ke svým montážím. 

Tip: Pro montáž nábytku můžete využít i služeb hodinových manželů, stačí si jen na internetu najít některého působícího ve vašem okolí.