Durian. Znáte ovoce, které kvůli zápachu nesmí do hotelů a letadel?

Durian. Znáte ovoce, které kvůli zápachu nesmí do hotelů a letadel?

Pokud jste cestovali do některé z asijských zemí, jako Thajsko, Indonésie či Singapur, jistě jste se setkali s ovocem jménem durian. Říká se o něm, že je nejsmradlavějším druhem ovoce na Zemi. Co dalšího se o něm traduje? A s čím si ho snadno můžete splést?

Přečtěte si také

Z ČR na Slovensko ode dneška jen s negativním testem. Češi to berou raději přes Polsko a Rakousko
Z ČR na Slovensko ode dneška jen s negativním testem. Češi to berou raději přes Polsko a Rakousko

Příroda je chytřejší, než si myslíme. A proto na slupku durianu umístila plno ostrých trnitých výstupků. To značí jediné – ruce pryč, nejsem dobrý. 

Jak chutná durian?

Durian je ovoce s nejsilnějším zápachem, který je přirovnáván ke shnilé cibuli, česneku či přezrálému sýru. Podobně zvláštní je i jeho chuť, která lidem nejčastěji připomíná chuť vanilkového krému či banánu, případně „ovocno-česnekovou sladkou šlehačku“. Zvláštní, že? Přestože pro mnoho lidí to divné je, není pravda, že by durian neměl své oblíbence. 

V mnoha asijských zemích jsou lidé na jeho chuť zvyklí, ovoce běžně konzumují a prodávají ho na ulicích. 

Zákaz durianu v MHD, letadlech a hotelech

Co je pro jednoho pochoutka, může být pro jiného něco absolutně nepoživatelného. A jelikož zápach durianu je opravdu silný, mnoho zemí jej zakazuje. V Thajsku se můžete běžně setkat s cedulemi „durian na hotelových pokojích zakázán“. Jeho přepravu zakazují také některé letecké společnosti a v Singapuru s durianem nesmíte do MHD

Žlutý plod durianu

S durianem ku zdraví

Přestože zápach tomu nenapovídá, toto exotické ovoce obsahuje mnoho léčivých látek. Ve 250 gramech čerstvého durianu najdete vysoké podíly doporučených denních dávek:

  • 80 % vitamínu C
  • 61 % vitamínu B
  • 38 % vitamínu B6
  • 30 % draslíku
  • 18 % železa

S čím si můžete durian splést?

Durian se svým vzhledem, respektive podobnou slupkou, velmi podobá jinému ovoci. Tím je chlebovník neboli jackfruit. Nicméně zatímco vzhled mají podobný, jejich chuť je naprosto odlišná. Chlebovník nepáchne a chutná sladce, proto jej můžete sehnat i v České republice. Na rozdíl od páchnoucího durianu. 

Plody chlebovníku jsou velmi podobné durianu, chutnají však sladce a nezapáchají

Tip na nákup:

Někteří chuť chlebovníku přirovnávají k vařenému vepřovému masu. Proto se někdy používá jako substituce masa pro vegetariány a vegany podobně jako například sójové kostky. Jako náhražku masa jej u nás prodává síť drogerií dm. 

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!