Dnes končí platnost dálničních známek. Letos je naposledy papírová

Dnes končí platnost dálničních známek. Letos je naposledy papírová

Rok 2019 je definitivně za námi a s ním i platnost roční dálniční známky. Ta stará, s rokem 2019, platí až do 31. ledna 2020, novou si však musíte pořídit už dnes. Platnost roční dálniční známky v České republice trvá celých 14 měsíců; konkrétně od 1. prosince do 31. ledna roku následujícího po tom, kterého se emise týká. Znamená to, že po dnešní půlnoci už potřebujete mít na čelním skle, vašeho automobilu, dálniční známku s rokem 2020.

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje závadné vlašské ořechy, rozinky a med. Nemáte je doma také?
Obchody stahují z prodeje závadné vlašské ořechy, rozinky a med. Nemáte je doma také?

Na kolik známka vyjde?

Dálniční známka je platná v případě, je-li označená státní poznávací značkou vozidla. Jelikož je nepřenosná, je nezbytné mít u sebe také kontrolní výstřižek, který se s nalepenou částí shoduje ve dvoupísmenné sérii a šestimístném pořadovém čísle. Kromě roční dálniční známky, která vyjde na 1500 Kč, můžete pořídit její měsíční variantu za 440 Kč nebo desetidenní za 310 Kč. Všechny typy zakoupíte na čerpacích stanicích a poštách. Dbejte ovšem na to, kam známku nalepíte. V každé zemi se známka může lepit na jiné místo a v případě, že ji umístíte nesprávně, hrozí vám pokuta. V České republice se vylepuje na vnitřní stranu čelního okna v rohu spolujezdce tak, aby neomezovala řidiče ve výhledu a zároveň byla dobře viditelná. Výjimku mají ti, kteří vezou osobu s průkazem ZTP a od letošního roku nově také hrdí majitelé vozidla s pohonem na elektrickou energii, vodík nebo s hybridním pohonem.

Policie kontroluje nové dálniční známky už začátkem února

Jak odstranit neplatnou dálniční známku?

Stará dálniční známka musí být po uplynutí doby platnosti z předního skla vozidla odstraněna. Jak ji ale sundat bez poškození skla či zanechání zbytků lepidla? Je to docela věda, protože známka je navržena tak, aby její odlepení nebylo snadné. Kromě toho, že disponuje silnou vrstvou lepidla, je zároveň i perforovaná, aby se při pokusech o odlepení začala trhat.

Vyzkoušejte škrabku na sklokeramickou desku nebo rovnou žiletkovou škrabku, která odstraní jakýkoliv druh nálepek a známek ze skla. Tu seženete za pár korun u prodejců autodoplňků. Celý proces je díky tomu velmi rychlý a pro sklo naprosto bezbolestný. Pokud nemáte auto schované v garáži, využijte podzemních garáží obchodních center, kde je větší teplo než venku, a známka se tak bude odstraňovat mnohem lépe. Máte-li přístup k elektrické zásuvce, dobrou službu vám prokáže i fén.

Řada řidičů volí pro odstranění klasickou žiletku, odborníci z autoservisů však tuto variantu příliš nedoporučují. Nešetrným zacházením hrozí poškrábání skla i případné zranění. Ani umělohmotná škrabka na led není ideálním řešením. Jde to s ní pomalu a na skle často zůstanou zbytky známky i lepidla. Toho se zbavíte jedině chemickými prostředky, jako je například izopropylalkohol. Opět doporučujeme navštívit specializované prodejce, kde koupíte přípravky, kterými lepidlo snadno odstraníte.

Bez platné dálniční známky vám na dálnici hrozí pokuta

Jedna paní povídala...

Pokud chcete vyzkoušet babské rady, jak odstranit dálniční známku na čelním skle, vsaďte na olej nebo ocet. Použít můžete i výrobky, které olej obsahují, jako je například majonéza. Ovšem počítejte s tím, že sklo zůstane mastné, nepůjde na něj přilepit nová dálniční známka, a bude tedy nutné plochu nejprve odmastit. Ideální je použít speciální odmašťovač, který běžně seženete ve specializovaných prodejnách nebo větších obchodech.

Dobrou zprávou je, že od příštího roku se celý systém přesune do elektronické formy a pravděpodobně si letos nalepení známky užijete naposledy.

Pozor na pokuty!

Policisté s oblibou hlídají poctivost českých řidičů již od začátku února, kdy musí mít všichni novou dálniční známku na skle, pokud vyrážejí zdolávat dálniční kilometry. Kontrolu mohou provádět nejen policisté, ale i příslušníci Celní správy. Pokud vás přistihnou při jízdě bez platné dálniční známky, vytáhnete z kapsy 5 000 korun na místě. A pokud hned nezaplatíte, může se cena za takovou cestu ve správním řízení vyšplhat až na 100 000 korun.

A pozor, stejnou pokutu můžete dostat i za to, že jste neodstranili známku starou, případně tu novou nalepili špatně.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz