Prodej šumivých vín u nás raketově roste. Mezi nejoblíbenější patří demi sec i prosecco

Prodej šumivých vín u nás raketově roste. Mezi nejoblíbenější patří demi sec i prosecco

Perlivé víno dokáže vždy vykouzlit tu pravou slavnostní, sváteční i romantickou atmosféru. Není proto divu, že se u nás šumivá vína těší každý rok čím dál větší oblibě. Nejvíce je jejich konzumace spojená právě s oslavami Nového roku. Nenechte se ovšem zmást, všechno, co šumí, není šampaňské. Dokážete se v jednotlivých druzích perlivých vín a sektů vyznat?

Přečtěte si také

8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin
8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin

Rostou prodeje i počty vypitých lahví na osobu

Zájem o šumivá vína v Česku každým rokem roste – za posledních pět let se u nás prodeje sektů a šumivých vín zvýšily o téměř 45 %. Loni byly prodeje dokonce natolik vysoké (na český trh bylo dodáno něco málo přes 22 miliónů lahví), že zaznamenaly největší meziroční nárůst za posledních devatenáct let, vyplynulo to ze statistických dat Celní správy ČR.

Zvyšující se poptávku po šumivých vínech dokazuje i průměrný počet vypitých lahví sektu na jednoho Čecha za rok – zatímco v roce 2014 podle prodejních statistik vypil každý Čech 1,4 lahve za rok, dnes je to již více než 2 lahve (stále však nemůžeme konkurovat západním zemím, například na jednoho Němce vychází 5 lahví sektu ročně).

Zájem o perlivá vína a sekty v Česku každoročně výrazně roste

Který sekt je nejoblíbenější?

U Čechů jednoznačně vede značka Bohemia Sekt. Potvrzuje to i fakt, že v roce 2019 zvítězily Bohemia Sekty v soutěži Volba spotřebitelů v kategorii šumivých vín. Jak uvedli zástupci této značky, kromě klasického sektu se čím dál větší oblibě těší sekty typu demi sec nebo nealkoholická šumivá vína.

Tip: Bohemia Sekty naleznete v obchodech za nejnižší cenu zejména v období začátku nového roku. Jejich aktuální cena se v akci pohybuje okolo 89–99 Kč / 0,75 l. Sehnat se ovšem dají i sekty levnějších značek – například Avanti, lahev (0,75 l) vás v akci vyjde na 39,90 Kč, běžně stojí kolem 65 Kč.

Z výsledků průzkumu analytické společnosti Nielsen potom vyplynulo, že opravdový boom zažívá v Česku prosecco – šumivé víno vyráběné v Itálii. Loni jeho prodeje oproti předchozímu roku vzrostly o celých 60 % a prosecco tak tvoří přibližně čtvrtinu z naší celkové spotřeby alkoholu ze segmentu sektů, šumivých a perlivých vín.

Sekty máme spojené především s oslavou Nového roku, roste ale jejich celoroční obliba

Není všechno šampaňské, co perlí

Řada lidí stále považuje všechna šumivá vína a sekty za „šampaňské“. To pravé je ovšem pouze jedno a musí splňovat mnohé podmínky. Máme pro vás stručný přehled tří hlavních a nejoblíbenějších kategorií šumivých vín. Naučte se rozpoznávat rozdíl mezi šampaňským, sektem a proseccem.

Šampaňské víno

Champagne je svěží šumivé víno s chráněným zeměpisným označením, které se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne a pouze ze tří povolených odrůd, kterými jsou Chardonnay, Pinot Noir (Rulandské modré) a Pinot Meunier (Mlynářka). Oxid uhličitý v tomto víně vzniká vyvoláním sekundárního kvašení. To znamená, že bublinky nejsou dodávány uměle, jak tomu bývá u levnějších sektů, případně obyčejných perlivých vín. Má díky tomu také vyšší obsah alkoholu a jak se hovorově říká, snadněji nám „stoupá do hlavy“.

Sekt

Pokud se šumivé víno vyrábí mimo oblast Champagne, nicméně je vyrobeno z kvalitního nebo jakostního vína, jedná se o sekt. U těch se mimo jiné rozlišují jednotlivé druhy podle suchosti a míry obsaženého cukru.

Tak například, označení brut nesou méně sladká vína, která neobsahují více než 15 g cukru na 1 litr (u typů brut extra nebo brut nature se dokonce obsah cukru pohybuje od 0 do 6 g cukru na 1 litr). Pro srovnání, v jednom litru dry sektu najdete okolo 17–35 g cukru, u oblíbeného demi sec je to dokonce 33–50 g a existují i sekty (například typ doux), které mají více než 50 g cukru na litr.

Prosecco

Jak již bylo zmíněno, tento druh perlivého vína se u nás těší stále větší oblibě. Vyrábí se v oblasti severní Itálie a na rozdíl od šampaňského nebo sektu nezraje přímo v lahvích. Na trhu můžete vybírat z prosecca bez bublinek (tzv. tichého), lehce perlivého frizzante nebo klasicky šumivého. Prosecco má typicky velmi svěží chuť s nádechem ovocných tónů, a je proto vhodné i do nejrůznějších míchaných nápojů.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz