Chcete běhat i v zimě? Mějte tu správnou výbavu

Chcete běhat i v zimě? Mějte tu správnou výbavu. Palčáky a nesmeky se neztratí Adobe Stock

Nevzdávejte se oblíbeného běhu ani v zimě – se správnou výbavou můžete běhat po celý rok. Jaké vychytávky by neměly chybět ve vašem sportovním šatníku a jaké vybavení vám zimní sport usnadní?

Přečtěte si také

Jak vybrat parní čistič: které funkce jsou důležité a jaký typ zvolit?
Jak vybrat parní čistič: které funkce jsou důležité a jaký typ zvolit?

Obuv je základ

Vyběhnout v zimě v běžných teniskách, pakliže zrovna není sucho, není ideální nápad. Zato zimní běžecká obuv je přizpůsobená nejen počasí, ale i zimnímu terénu. Právě proto by měla mít agresivní vzorek, který vás ochrání proti uklouznutí.

Chcete-li si užít běh ve sněhu, běžecké tenisky by měly mít hroty – díky nimž se pak obuv stane využitelnou také při procházce či běhu v terénu. Zde by součástí vaší výbavy měly být také návleky, které zabrání padání nečistot a sněhu do obuvi. Pokud vyběhnete v teniskách, které mají vzduchovou bublinu, koledujete si o jejich zničení, protože vlivem mrazu mohou být poškozeny.

Tip: Nezapomeňte si na zimu pořídit nesmeky, které zabrání možnému pádu a zranění, a taktéž reflexní prvky, abyste v zimním šeru byli dobře vidět

Dýchejte komfortně

Součástí běhu je správné dýchání. V zimě jsou podmínky pro dýchání ztížené, a tak je třeba myslet i na tento aspekt. Pokud se teploty budou pohybovat pod bodem mrazu, oceníte sportovní šátek nebo nákrčník přes ústa a nos. Ideální je rovněž snažit se dýchat nejlépe pouze nosem a raději zpomalit, něž se hnát za rychlostními rekordy.

Běžecké boty jsou základ vybavení, vybírejte je tedy pečlivě Depositphotos

Spodní vrstva je důležitá

Spodní vrstva vás udrží v teple a postará se odvod potu k dalším vrstvám vhodného sportovního oblečení. Kvalitní funkční termoprádlo využijete nejen při sportu, ale také při lyžování nebo horských túrách. Termoprádlo by mělo být přiléhavé k tělu, aby fungovalo správně. A jaké materiály volit? Kromě umělých vláken můžete sáhnout i po hřejivé merino vlně nebo materiálech s přídavkem stříbra. Jejich výhodou je, že nezapáchají, a vlna navíc příjemně hřeje i při vyšší vlhkosti.

Věděli jste, že:

Základ šatníku pro běhání venku v zimě je úplně stejný jako pro běh na podzim – tedy legíny, dlouhá trika, pod které lze obléct tílko, kompresní podkolenky, které udrží v teple lýtka i kotníky (ty jsou společně se zápěstím nejcitlivější na prochladnutí), větrovka, jež zabrání prostydnutí, a případně vesta, která zahřeje. Je-li venku velký mráz, úplně stačí toto oblečení na sebe vrstvit podle potřeby! Ano, rozumíte správně, opravdu na sobě můžete mít klidně dvoje legíny.

Po každém běhu je důležité se kvalitně protáhnout Pexels

Od pasu dolů

Ve velké zimě se k běžeckým kalhotám či legínám hodí také stále oblíbenější vychytávka v podobě zimních sukní a šortek. Ty bývají vyrobeny z dutého vlákna nebo peří a dokážou příjemně zvednout tepelný komfort. Takový kousek pak opět využijete i tehdy, když se vydáte na hory či dlouhou zimní procházku.

Tip: Do velkých mrazů si pořiďte praktické běžecké palčáky, které na rozdíl od prstových rukavic lépe udrží ruce v teple.

Chytré doplňky

Kromě dalších kousků oblečení s přívlastkem funkční je dobré myslet také na doplňky, které jsou pro běh v zimě nezbytné. Počet vrstev zvolte podle teploměru. K aktuální venkovní teplotě jednoduše přičtěte 10 až 15 stupňů navíc – podle toho, jak se cítíte. Rukavice a čepice by měly být spíše lehčí, s dobrými vlastnostmi pro odvod potu. Ideální jsou varianty určené pro běh a běžky. A zapomenout nesmíme ani na čelovku, která se díky brzkému stmívání a pozdnímu rozednívání rovněž neztratí. Je čas vyběhnout – a výmluvy nemají šanci, protože jak jednou či dvakrát vyběhnete, už nepřestanete!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz