Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Vyzkoušejte detoxikaci těla vodou nebo zeleninovými šťávami. Zhubnete a bude vám lépe

Vyzkoušejte detoxikaci těla vodou nebo zeleninovými šťávami. Zhubnete a bude vám lépe

Lidé se postí z různých důvodů. Kvůli náboženskému či politickému přesvědčení, případně aby shodili nějaké to kilo. Půst může být prospěšný i vám. Stačí pár hodin až dní omezení, a vaše tělo se pročistí. Budete se cítit svěže, odpočatě a plni energie. Zmizí únava, pocit nafouklého břicha a možná přijdete i o nějaký ten gram tuku. Jak se správně postit?

Přečtěte si také

Vyrážíte na ples? Poradíme, jak se vyhnout ranní kocovině
Vyrážíte na ples? Poradíme, jak se vyhnout ranní kocovině

1) Půst obyčejnou vodou 

Půst pomocí obyčejné vody je vůbec tím nejsnadnějším a nejběžnějším způsobem. Výhodou je, že na něj nepotřebujete nic speciálního, stačí vám voda. Nevýhodou ale je velký pocit hladu. Ten se obvykle stupňuje s počtem hodin, které půst držíte. 

Tento druh půstu můžete vyzkoušet držet např. jen 8 hodin. Ideální je ale 24 hodin, tedy jeden den. Pokud chcete tělu skutečně ulevit, doporučuje se půst v délce trvání od 24 do 72 hodin. V případě nejasností postění se konzultujte s lékařem. 

Tip na nákup:

Pokud se postíte déle než 8 hodin, můžete pro lepší chuť občas do sklenice přidat pár kapek citrónové šťávy. Není však nutné hned kupovat a mačkat čerstvé citróny. Postačí vám lisovaná 100% citrónová šťáva, kterou koupíte například v drogeriích dm (200 ml za 35 Kč).

Zeleninové šťávy jsou další možností, jak pročistit tělo

2) Detox zeleninovými šťávami

Další možností, jak detoxikovat tělo, je určitou dobu popíjet pouze vodu a 100% zeleninové šťávy. Můžete konzumovat také ovocné šťávy, ale těch by mělo být minimum, protože cukr není pro očistu těla vhodný. Detox zeleninovými šťávami můžete vyzkoušet po dobu 3 až 7 dní. V případě pochybností tuto očistnou kúru opět konzultujte s praktickým lékařem. 

Zelenina vhodná pro detox:

  • řapíkatý celer
  • řepa
  • kadeřávek
  • brokolice
  • mrkev
  • salátová okurka
  • zelí
  • špenát, mangold
  • zelený ječmen

Zeleninové šťávy popíjejte 100%, odšťavené, bez přidaného cukru. Někteří odborníci také radí, že je dobré tělo poté zvykat na pevnou stravu a ze začátku (2 až 3 dny) jíst jen čisté potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, rýže či kuřecí maso. 

Další recepty na detoxikační šťávy

Na videu níže vás čekají další tipy, jak připravit několik ovocno-zeleninových šťáv, vhodných pro povzbuzení organismu. 

3) Detox kokosovou vodou

V poslední době je moderní také očista těla pomocí kokosové vody z mladého kokosu. Kokosová voda je skvělá a na tělo má skutečně pozitivní účinky. Nevýhodou ale je, že v České republice jsou mladé kokosy poměrně drahá záležitost. Proto tuto očistu doporučujeme spíše v zahraničí na dovolené v tropickém ráji. 

Kokosové ořechy rostou na kokosovníku ořechoplodém, laicky kokosové palmě

Tip na nákup:

Výhodou nicméně je, že pokud se pro očistu kokosovou vodou přeci jen rozhodnete, mladý kokos bez problémů koupíte i v ČR. V akci jej seženete zhruba za cenu okolo 50 Kč. K dostání je rovněž kokosová voda v láhvi, kdy za litr nápoje zaplatíte okolo 30 Kč.