Proč začít konečně používat mezizubní kartáčky?

Používáte pravidelně mezizubní kartáčky?

Pokud si čistíte zuby pouze běžným kartáčkem, více než čtvrtina vašeho chrupu zůstane prakticky netknuta. V mezizubních prostorech se následně tvoří nejen kazy, ale také záněty dásní způsobující v lepším případě pouze krvácení, v tom horším až paradentózu. Podívejte se, proč byste měli začít používat mezizubní kartáčky a jak vybrat ty správné právě pro vás.

Přečtěte si také

Značka Nestlé schytává kritiku ze všech stran – a není jediná. Její výrobky mají být nezdravé
Značka Nestlé schytává kritiku ze všech stran – a není jediná. Její výrobky mají být nezdravé

Rada od dentálních hygienistek

Do běžné výbavy každého, kdo myslí na zubní péči, patří kvalitní zubní kartáček a zubní pasta. Určitou nadstavbou bývá ústní voda. Až překvapivě malé procento lidí však myslí na mezizubní prostory, a proto jsou mezizubní kartáčky, dentální nitě a ústní sprchy v českých koupelnách vzácným úkazem.

Přitom pokud zavítáte za dentální hygienistkou, s největší pravděpodobností vám doporučí mezizubní kartáčky používat alespoň večer před spaním. Částice jídla usazené mezi zuby totiž způsobují kazy a nežádoucí zápach z úst. Na zanedbaných místech navíc vzniká také zubní kámen, který opět nelibě zapáchá, zdrsňuje povrch zubu a mění jeho barvu. 

Jak na čištění mezizubním kartáčkem?

Používání mezizubních kartáčků je velmi jednoduché, třebaže prvotní představa zastrčení kartáčku mezi zuby může působit nepříjemně. Štětinky nejdříve navlhčete pod tekoucí vodou a následně celou pomůcku přiložte kolmo či šikmo na rozhraní dásně a mezizubního prostoru. Kartáček následně zasuňte do skuliny a začněte jím pohybovat tam a zpět. Zastrčení by mělo být snadné, každopádně je občas nutné najít ten správný úhel. Pozor na zkřivení kartáčku a poranění dásní, netlačte na něj násilím. V případě, že nejde mezi zuby zastrčit, máte špatnou velikost.

Správná velikost mezizubního kartáčku je klíčová

Vyberte si správnou velikost a typ

Když už došla řeč na velikost, je nutné zmínit několik rad pro výběr. Mezizubní kartáčky seženete v obchodech v různých velikostech od 0,5 mm po 1,1 mm. Orientaci při dalším nákupu vám usnadní barevné označení. Je dost dobře možné, že budete potřebovat dvě různé sady kartáčkových hlavic, protože šířka prostor v ústech se liší a není všude stejná. 

Vůbec nejpoužívanější je klasický mezizubní kartáček s pevnou rukojetí. Jeho drobné rozměry vám garantují snadnou manipulaci. Protože je rukojeť kratší, můžete mít problém dostat se k zadním zubům. V takovém případě využijete mezizubní kartáček na prodloužené rukojeti. Nevýhodou tohoto typu je však menší skladnost.

Samotné hlavice mohou mít jádro drátěné nebo plastové. Štětiny mohou být klasické, popularita však roste těm gumovým, protože déle vydrží. A jaké konkrétní kartáčky jsou nejlepší? Kladné recenze získává a vítězem mnoha testů je sada Curaprox CPS prime o 12 kusech (cena kolem 300 Kč), mezi další tipy patří také TePe Extra Soft o 8 kusech (cena kolem 100 Kč).

A co zubní nitě a ústní sprchy?

Ve prospěch mezizubních kartáčků hovoří jednoduchost a efektivita. Voskovaná nit dokáže velmi snadno poranit dásně a hodí se pouze pro čištění předních zubů. Tvary těch ostatních čištění nití komplikují a samotná nit tak v kritických oblastech zcela selhává.

Pokud chcete skutečně ústní hygienu posunout na další úroveň, zapřemýšlejte nad ústní sprchou. Ta odstraňuje přes 99 % zubního plaku a společně s kartáčkem vám umožní mezizubní prostory vyčistit naprosto dokonale. Nevýhodou ústní sprchy je její vyšší cena, která začíná kolem 1 tisíce korun a roste klidně až na 10 tisíc u nejlepších modelů s umělou inteligencí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz