Mladý kokos je nejlepší lék na kocovinu. Co dalšího umí a jak ho správně otevřít?

Mladý kokos je nejlepší lék na kocovinu. Co dalšího umí a jak ho správně otevřít? Canva

Hnědý kokosový ořech zná ze supermarketu každý. Je tvrdý na omak a uvnitř skrývá poměrně suchou dužninu. Takový ořech je starý zhruba 12 měsíců. Pokud ho však ze stromu utrhneme už po 6 měsících, dostaneme tzv. mladý kokos, který má zelenou slupku a je plný kokosové vody. Co všechno o ní víte?

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Zelený tropický zázrak

Mladý kokos je plodem kokosovníku ořechoplodého (Cocos nucifera), laicky kokosové palmy. Může se sklízet od 6 až 7 měsíců, kdy obsahuje velké množství kokosové vody. Čím starší kokosový ořech je, tím má vody méně, a naopak více dužniny. Se stářím se mění také barva kokosů od zelené, přes žlutou až po hnědou.

Proto má zmíněný hnědý kokosový ořech velké množství dužniny, ale téměř žádnou kokosovou vodu. Cena hnědého ořechu se pohybuje v rozmezí od 15 do 25 Kč za kus. Samozřejmě, že i z něj můžete jeho vodu vypít, ale není to ono. Proto se nyní budeme věnovat už jen mladému kokosu, který je zelený. 

Kokosovník ořechoplodý neboli kokosová palma Pixabay

3 důvody, proč pít mladý kokos

Při dehydrataci organismu 

Přestože je kokosová voda mírně nasládlá, neobsahuje žádné cukry, naopak v ní najdete velké množství minerálů a vlákniny. Jedná se proto o nejlepší přírodní iontový nápoj, kterým tělu perfektně dodáte potřebné vitamíny při dehydrataci. Vyzkoušejte kokosovou vodu popíjet při nebo po cvičení, při střevních problémech, úžehu nebo při obyčejné kocovině. 

Je bohatý na antioxidanty a další minerály

Antioxidanty neutralizují volné radikály a zabraňují vzniku zánětů v těle. Kromě nich obsahuje kokosová voda také další vitamíny a minerály, kterých ve 100 ml kokosové vody najdete poměrně velké procento z celkového potřebného denního přísunu. 

  • 7 % manganu
  • 7 % draslíku
  • 6 % hořčíku 
  • 4 % sodíku
  • 2 % železa
  • 2 % fosforu

Mladý kokos obvykle obsahuje mezi 450 až 500 ml kokosové vody. Její konzumací si tak zajistíte až třetinový příjem manganu a draslíku. 

Nahlédněte pod skořápku – kupte kokos v láhvi

Kokosová dužnina jako zdravý dezert

Po vypití kokosové vody vám v kokosu zbude ještě malé překvapení – kokosová dužnina, které může být 100 a více gramů podle velikosti a stáří ořechu. Je mazlavá, má nasládlou chuť, a ještě více prospěšných látek než kokosová voda. Ve 100 gramech kokosové dužniny najdete:

  • 75 % denního příjmu manganu
  • 22 % denního příjmu mědi
  • 9 g vlákniny
  • 354 kalorií
Mladý kokos obvykle obsahuje mezi 450 až 500 ml kokosové vody Canva

Kde a jak koupit mladý kokos?

Mladý kokos je v České republice výhradně importní zboží, které se k nám dováží z tropických zemí (např. Thajsko, Srí Lanka). Tomu samozřejmě odpovídá cena, jelikož se musí v zemi původu vypěstovat, zabalit, přepravit do ČR lodí nebo letadlem a teprve poté může na pulty. Zatímco v zemi původu stojí 10 až 30 Kč, u nás může být jeho cena až desetinásobná

Pokud si chcete u nás koupit mladý kokos, máte dvě možnosti:

1. Čerstvý mladý kokos

V obchodech nebo v e-shopech se podívejte po mladém kokosu, podle prodejce za něj zaplatíte od 60 do 130 Kč

Pohlídejte si mladý kokos v obchodech

2. Kokosová voda v láhvi

Druhou možností, jak se napít kokosové vody, je koupit si nikoliv celý mladý kokos, ale balenou kokosovou vodu. Za 1 litr zaplatíte od 30 Kč výše.

Při výběru si nicméně dávejte pozor na složení. Výrobci do ní totiž kvůli trvanlivosti často přidávají konzervanty, éčka či cukr – a to pít nechcete. Taková kokosová voda totiž s originálem nemá moc společného

Jak otevřít mladý kokos?

Pokud si v obchodě nebo přes internet koupíte mladý kokos, čeká vás doma doslova bojový úkol. Kokosový ořech budete muset otevřít. Nebojte se však, není to nic těžkého – chce to jen pořádně ostrý kuchyňský nůž a 5 až 10 minut času

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz