Med jako přírodní všelék. Odbourává stres, léčí zažívací potíže i záněty. Do lednice však nepatří

Zlatý poklad starého Egypta - med

Pusa sladká jako med. A co život? I on může být sladký? Rozhodně. Je mnoho technik, kterými můžeme vylepšit svou psychickou odolnost, posílit své zdraví a podpořit v sobě dobrou náladu. Co když existuje jeden způsob, který tohle všechno nese? Ano, med. Jenže, jaký vybrat, na co je dobrý a může být v lednici?

Přečtěte si také

První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory
První pomoc je k dispozici i v obchodech. Kaufland a Tesco instalují externí defibrilátory

Med = zlaté zdraví ve skleničce

O prospěšnosti medu na náš organismus se můžete dozvědět i z historických spisů starověkého Egypta. Své kouzlo a poselství si ponechal i do dnešních dnů, i když jeho přesné působení je stále předmětem řady vědeckých výzkumů. Med je tedy nejen sladce lahodný, ale také doslova napěchovaný prospěšnými látkami. Mezi nejznámější patří cukry (glukóza i fruktóza - zdroj naší energie), hořčík (působí proti křečím i stresu), železo (podporuje tvorbu červených krvinek a dobré okysličení těla), vápník (podporuje kosti a svaly), draslík (podílí se na správné funkci srdce), bílkoviny (stavební kameny našich buněk) a hlavně celou škálu vitamínů a dalších významných prvků a látek.

Med obsahuje řadu zdraví prospěšných látek

Rychlý start dne i pomocník v nemoci

Mezi nejúčinnější kroky, které můžete pro své zdraví udělat, je dát si každé ráno na lačno sklenici vlažné vody s citrónem / limetkou a lžičkou medu. Díky této kombinaci očistíte tělo od toxinů, pomůžete trávení a ještě si dodáte energii a zlepšíte svou náladu.

Med díky svému složení však slouží i jako vhodná prevence proti onemocnění, případně jako pomocník, pokud již nemoc udeří. Posiluje řadu tělesných funkcí:

  • podporuje správnou funkci imunitního systému (pomáhá s bojem proti virům a bakteriím)
  • pomáhá správnému trávení (spolu s lněným semínkem může sloužit i jako prevence zácpy)
  • reguluje tvorbu žaludečních šťáv (usnadňuje trávicí proces)
  • je zdatný bojovník s chřipkou, nachlazením i kašlem - podílí se na rozpouštění hlenu a jeho vypuzení z těla - zejména v kombinaci se zázvorem, cibulí nebo kurkumou a pepřem. V případě kašle lze vytvořit i medové obklady na průdušky. Případně z něj lze vytvořit kloktadlo.
  • zlepšuje spánek a tak pomáhá i s chronickou únavou a dopady stresu, zejména pokud využijete účinků medu s mateří kašičkou a propolisem, případně si čaj z kozlíku lékařského osladíte právě medem. Pro děti je vhodná sklenice teplého mléka s lžičkou medu.

Kosmetický poklad

Samostatnou kapitolou je med v kosmetickém průmyslu. Je skvělým pomocníkem například u poranění kůže - zlepšuje a urychluje hojení a zamezuje vzniku zánětu v ráně. Lze je aplikovat i na otoky či jizvy. Pomáhá i jako prevence vrásek neboť pokožku hydratuje a vyživuje. Sáhnout po něm mohou i lidé s problematickou či přecitlivělou pokožkou. A pokud si chcete dopřát, vyrazte na medovou masáž, která vám prokrví i ten nejposlednější kousek na vašem těle.

Med pomáhá zevnitř i zvenku

Med v mnoha podobách

Obliba medu napříč věkovými kategoriemi je zřejmá. Zatímco čerstvý chleba s máslem a medem ke snídani a k tomu kakao nás vrátí na chalupu k babičce, teplá medovina nám zase poskytne trochu vnitřního tepla v chladných dnech roku. Své místo má i jako sladká pochoutka například ve formě medovníku. S medem se však můžete setkat i v méně tradičních oblastech (medové pivo, víno či pálenka s medem). Med můžete přidat i do běžného jídla, například jako kuře naložené v medu a sojové omáčce nebo medová kuřecí minutka se zázvorem a sezamem.

A jaký med si vybrat?

Na trhu je celá řada produktů, která se liší barvou, chutí, strukturou i účinky. Mezi nejznámější dozajista patří:

  • med květový (světlejší) - zpravidla nektar z květů, například lipový med
  • lesní med = medovicový (tmavší) - míza stromů přefiltrovaná hmyzem
  • smíšený - směs nektarového a medovicového

Je krystalizace medu v pořádku?

Krystalizace (tuhnutí) je přirozené chování kvalitního medu (pouze ty, které obsahují vyšší obsah fruktózy, např. akátové, tak nečiní). Pokud jej chcete vrátit do tekutého stavu, naložte jej do vodní lázně (max. 45 C). Další z variant je pořízení pastovaného medu, který je pro svou krémovou konzistenci vhodný pro běžné rychlé použití. Na kvalitě to medu neubírá.

Abyste však med udrželi čerstvý, je třeba jej uchovávat ve skleněné (či keramické) nádobě a hlavně v suchu a ideálně mimo dopad slunečních paprsků. Pozor, med pohlcuje vlhkost i pachy z okolí, proto vždy dbejte o jeho pečlivé uzavírání. Právě kvůli vzniku vlhkosti mu nesvědčí ani pobyt v ledničce.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz