Houba, kterou popíjely už naše babičky. 5 důvodů, proč vyzkoušet kombuchu

Kombucha lze koupit v různých příchutích

Kombucha pochází z dálných oblastí Ruska a východní Asie. Jedná se o fermentovaný slazený černý či zelený čaj, ve kterém se dobře daří specifické kultuře kvasinek a bakterií. Lidstvo popíjí kombuchu již tisíce let, a to nejen kvůli její chuti. Pojďme se společně podívat na důvody, které z fermentovaného čaje dělají v podstatě léčivý nápoj.

Přečtěte si také

Kde se vyplatí koupit v rámci Black Friday iPhone, chytré hodinky či televizi? Aktuální přehled slev
Kde se vyplatí koupit v rámci Black Friday iPhone, chytré hodinky či televizi? Aktuální přehled slev

1. Pomáhá trávení a podporuje zdraví zažívacího traktu

Fermentační procesy, kterými kombucha prochází, způsobí, že výsledný nápoj je bohatý na probiotické látky. Dostatečná konzumace probiotik se ukazuje jako velmi prospěšná, když přijde na zdraví našeho zažívacího traktu. Pravidelné pití kombuchy nenahradí léky, ale zajišťuje vašemu žaludku a střevům potřebnou zásobu pomocných látek. Probiotika jsou důležitá při akutních zažívacích potížích, především však ale jako jejich účinná prevence. V posledních letech začíná také být zdůrazňováno spojení mezi zdravím žaludečního traktu a celkovou imunitou. Kombucha tak může zabránit nepříjemným infekcím.

2. Snižuje riziko srdečních onemocnění a pomůže vám shodit přebytečná kila

Zvýšené množství špatného cholesterolu v krvi vede k většímu riziku infarktu a dalších srdečních onemocnění. Některé studie potvrzují, že látky obsažené v kombuše dokážou snižovat úroveň nebezpečného cholesterolu. Společně se zdravou výživou, dostatkem pohybu a správnou životosprávou může tedy kombucha přispět k ochraně zdraví vašeho kardiovaskulárního systému. Nutno dodat, že výše zmíněné studie (a další výzkumy dokazující blahodárný účinek kombuchy na srdce a cévy) byly prováděny na krysách. Jejich pozitivní výsledky však znamenají, že bychom zdravotním účinkům tohoto nápoje měli věnovat více pozornosti.

Kombucha je také čím dál tím více oblíbená mezi atlety, kteří ji využívají jako zdravější náhradu sportovních energetických drinků. Obsažená probiotika zlepšují metabolismus, a tím pádem mohou zvýšit šance na to, že se vaše tvrdá práce v tělocvičně projeví poté, co vstoupíte na váhu. Především tedy, pokud je pijete kombuchu připravenou ze zeleného čaje, který může zvýšit počet spálených kalorií.

Houba se o vše postará

3. Obsahuje potřebné antioxidanty

Kombucha je velmi dobrým zdrojem antioxidantů, které pomáhají snížit počet volných radikálů, jež mohou poškozovat buňky v našem těle. Právě antioxidační účinky kombuchy mají na svědomí velkou část z jejího přínosu. Snížení počtu volných radikálů ve tkáních zpomaluje vliv tzv. oxidačního stresu. Pití kombuchy tedy nejenom upevňuje zdraví, ale také oddaluje viditelné stárnutí.

4. Zlepšuje psychickou pohodu

Deprese a další psychické problémy nejsou jenom záležitostí mysli, ale jedná se o nemoci s biologickým základem. Podle některých výzkumů se zdá, že konzumace probiotik může celkově zlepšit schopnost organismu se proti psychickým potížím bránit. Zvýšená pravděpodobnost, že budete trpět depresí, je spojena se zánětlivostí. Kombucha, která má i protizánětlivé účinky, tak pomáhá bojovat proti psychickým potížím hned na několika frontách.

5. Můžete si ji vyrobit sami doma

Kombuchu nemusíte shánět v obchodech se zdravou výživou, můžete si ji klidně doma připravit sami. Jediné, co potřebujete, je černý čaj a živá houba (neboli směs kvasinek a bakterií určených pro výrobu kombuchy). Sladidlo potřebovat nebudete, houba se o všechno potřebné postará sama. Nalijte vychladlý čaj do sklenice spolu s houbou a nechte ji několik dní stát na místě s čerstvým vzduchem a stálou pokojovou teplotou. Pozor, nepřelévejte ji horkým čajem, to by ji zabilo. Pokud vám kombucha zachutná nebo objevíte její magické účinky, pak vždy slijte trochu čaje s houbou mimo a začněte celý proces od znova!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz