Kaki, guave nebo kumquat: 7 druhů exotického ovoce, které stojí za to ochutnat

Spoustu druhů exotického ovoce seženete v běžném supermarketu

Co takhle si dát jednou místo pomeranče či jablka něco trochu exotičtějšího? V poslední době je u nás k sehnání opravdu velké množství nejrůznějšího tropického ovoce. Ne každý se v něm ale vyzná. Seznámíme vás s několika druhy, které stojí za ochutnání.

Přečtěte si také

Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci
Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci

Zpestřete si občas jídelníček lahodným exotickým ovocem. Že se v něm nevyznáte? Doporučujeme vyzkoušet následující druhy. Jistě nebudete litovat.

Kaki

Kaki je u nás dostupné už téměř ve všech supermarketech. I přesto ho spousta lidí nezná. Vypadá jako oranžové rajče, a pokud je dostatečně zralé, chutná sladce a lahodně. Kaki se jí především čerstvé, ale dá se i tepelně upravovat. Můžete ho přidat do salátu či marmelády. Je plné vitamínů, podporuje imunitu a zrychluje metabolismus. Cena kaki se pohybuje okolo 12 Kč za kus, ve slevě jej seženete okolo 10 Kč/ks.

Kaki seženete téměř ve všech supermarketech

Liči

Liči jsou malé kulaté červené nebo růžové kuličky s drsnou slupkou. Před konzumací se musí slupka oloupat, ale většinou to jde snadno a jeho chuť za to určitě stojí. Dužina je šťavnatá, připomínající hrozny. Nejčastěji se jí samotné, ale můžete ho přidat také do koktejlů či zmrzlinových pohárů. Za 100 g liči v supermarketu zaplatíte zhruba 12 Kč, v akci okolo 9 Kč.

Liči se chutí šťavnaté dužiny podobá hroznům

Dračí ovoce – pitahaya

Jedná se o plod rostliny Hylocereus z čeledi kaktusovitých s nádherně růžovou barvou a bílou dužinou s černými tečkami, jež je lehce nasládlá a texturou připomíná kiwi. Kromě výborné chuti má v sobě spoustu vitamínů a tělu prospěšných látek. Podporuje naši imunitu, zrychluje metabolismus, zlepšuje trávení a chrání nás před nemocemi. Obsahuje velké množství antioxidantů a dá se použít i do masek na pleť a na vlasy. Pitahayu seženete v supermarketech zhruba za 70 Kč.

Dračí ovoce je velmi výživné a plné tělu prospěšných látek

Marakuja – mučenka

Exoticky nejen vypadá, ale i chutná! Plody marakuji, známé také jako passion fruit nebo česky mučenka, mají purpurovou barvu a velikost okolo 10 cm. Marakuja má tvrdou slupku, pod kterou se skrývá oranžová želatinová dužina. Díky své aromatické chuti se často přidává do různých džusů a koktejlů. Můžete s ní ozdobit zmrzlinové poháry nebo palačinky, ale pravděpodobně ji dříve sníte samotnou. Jeden kus vás vyjde zhruba na 15 Kč.

Aromatickou chuť mučenky si zamilujete

Papája

Má oválný až hruškovitý tvar nejčastěji zelené a místy oranžové barvy. Její lososově růžová až oranžově žlutá dužina je měkká, šťavnatá, nádherně voní po čerstvých meruňkách a je medově nasládlá. Semena mají ostrou kořeněnou chuť a mohou být použita jako náhrada černého pepře. Cena papáji se pohybuje okolo 50 Kč za kus.

Dužina papáji je měkká, šťavnatá a nádherně voní po meruňkách

Kumquat

Citrus pocházející z Východní Asie připomíná minipomeranč. Na rozdíl od pomerančů se dá jíst i se slupkou, pod kterou se ukrývá jemně kyselá, mírně nahořklá dužina a nejedlá semena. Kumquat obsahuje mnoho látek, které mají velmi příznivé účinky na lidský organismus. Navíc si ho můžete vypěstovat i doma.

Kumquat vypadá jako minipomeranč, ale dá se jíst i se slupkou

Guave

Pokud máte rádi kyselé chutě, s guave si přijdete na své. Kulovité až oválné plody mají měkkou voskovitou slupku. Jsou zprvu zelené, v plné zralosti žluté. Jejich rosolovitá dužina má bílou až narůžovělou či žlutou barvu a obsahuje spoustu semínek, která jsou jedlá.

Semínka guave jsou jedlá
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz