Jak otevřít kokosový ořech? Využijte z něj vodu, dužinu i skořápku

Jak otevřít kokosový ořech? Využijte z něj vodu, dužinu i skořápku

Zbyl vám po vánočních svátcích doma kokosový ořech? Většina z nás ho kupuje jako dekoraci do ovocných mís, protože vydrží dlouho a na jeho kondici nemá špatný vliv ani přetopená místnost. Co když si ale chcete pochutnat na kokosové dužině? Víte, jak se do kokosu snadno a rychle dostat? Kokosový ořech lze otevřít několika způsoby. Inspirujte se a rozlouskněte jej s našimi tipy!

Přečtěte si také

Vaječný koňak: Recept na likér s dlouholetou tradicí
Vaječný koňak: Recept na likér s dlouholetou tradicí

Ořech nebo ovoce?

Kokosový ořech mnozí z nás zaměňují právě za ořech, přestože se jedná o peckovici, tedy druh ovoce. K dostání je jako notoricky známý zralý hnědý kokos, případně poslední dobou velmi oblíbený mladý kokos. A jak se do nich dostat? Zkuste naše návody a pochutnejte si na dužině i lahodné kokosové vodě.

Hnědý kokosový ořech

Chcete-li se dostat do zralého kokosového ořechu, je třeba začít jeho ohledáním. Jednoduše najděte tři prohlubně, které kokos překvapivě nese od přírody. Jedna z nich je měkká – do ní stačí vsunout špičku nůžek a otočit několikrát dokola. Pomáhají také šroubovák, vývrtka nebo hřebík. Díky prohlubni si hned můžete pochutnat na lahodném nápoji – kokosová voda je plná vitamínů B a C, draslíku, křemíku, vápníku a fosforu. 

Kokosová voda je plná vitamínů B a C, draslíku, křemíku, vápníku a fosforu

A jak se dostat k oblíbené kokosové dužině?

Na řadu přichází další krok – dostat se pod „kůži“ tvrdé skořápce, která skrývá chutný poklad. Chcete-li skořápku dále využít, bude potřeba ostrá pilka. Pokud ne, můžete použít troubu. Rozpalte ji alespoň na 200 stupňů a vložte do ní kokos. Stačí 15 minut a skořápka by měla prasknout.

Tip: Ze zralé kokosové dužiny můžete vykouzlit chutné kokosové mléko či krém. Strouhanou dužinu smíchejte s půl litrem vody a směs rozmixujte. Poté stačí přecedit přes plátýnko. Mléko můžete vypít nebo použít v teplé i studené kuchyni. Pokud toužíte po konzistenci krému, použijte o polovinu méně vody.

Kokosovou dužinu můžete sníst, vodu vypít a skořápku využít jako misku

Co se skořápkou?

Kokosová skořápka se hodí pro další využití. Pokud se vám ji podaří rozpůlit přesně, můžete z ní vykouzlit drobný závěsný květináč, kuchyňskou misku, domeček pro křečka nebo třeba drobný plovoucí svícen. Jestliže jste ještě zručnější, můžete vyrobit vlastní šperky nebo přívěsky. Stačí si pohrát se smirkovým papírem a mít špetku fantazie.

Tip: Kokosový ořech najdete v prodejnách Penny Market, Tesco či Albert i po Vánocích. Kdo z vás už má na něj zálusk?

Mladý kokos

A jak se dostat do mladého kokosu, který skrývá populární mírně nasládlou kokosovou vodu? I tady existuje trik, který vám postup usnadní – a ne, vrtačku nechte pěkně v klidu ve skříni s nářadím. Postačí vám nůž, jehož tupou stranou několikrát dokola poklepete na stěny kokosového ořechu. Nakonec by se měl vršek sám jemně nalomit, případně mu pomůžete... a vychutnáte si každý doušek.

Víte, že šťáva z mladého kokosu je plná vitamínů a minerálů a funguje tak trochu jako iontový nápoj? Díky tomu je vhodná k použití po fyzické zátěži nebo jako lék na kocovinu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz