1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu

Adventní věnec s růžovofialovými svíčkami Canva

První adventní neděle roku 2021 je už 28. listopadu. Adventní neděle znamenají mimo jiné každotýdenní zapálení jedné ze čtyř svíček a neúprosně se blížící Štědrý den. Ten má pro většinu z nás velký význam a řadíme ho mezi nejdůležitější dny celého roku. Jste na toto období připraveni originálním věncem? Máte už dárky nakoupené? A víte, kde se tato tradice vzala?

Přečtěte si také

Jak vyrobit domácí ledovou tříšť? Vyzkoušejte 14 neodolatelných osvěžujících kombinací
Jak vyrobit domácí ledovou tříšť? Vyzkoušejte 14 neodolatelných osvěžujících kombinací

Svíčky na původním adventním věnci mají svůj význam i barvu

Dříve měly všechny čtyři svíčky na adventním věnci svůj význam i barvu.

  • První adventní neděli zapalujeme svíci proroků, která by měla mít fialovou barvu.
  • Druhá svíčka má být taktéž fialová, jmenuje se betlémská a reprezentuje lásku.
  • Na třetí adventní neděli se zapaluje jediná růžová svíčka nazývaná pastýřská.
  • Poslední čtvrtá svíčka je opět fialová, nese název andělská a představuje mír a pokoj.

Tyto barvy se používají hlavně v katolické církvi. Naopak v protestantské církvi se obvykle používá červená barva, která je pro Vánoce velmi typická. V neposlední řadě existuje tradice páté, bílé svíčky, která se dává doprostřed a má symbolizovat samotného Krista.

Tip: Adventní svíčky nemusí být nutně jen na věnci. Neokoukanou dekoraci vykouzlíte ze skleniček na víno, které otočíte a vyplníte podle své fantazie baňkami, větvičkami či šiškami.

Adventní věnec s LED světýlky Canva

Moderní adventní věnce jsou záležitostí designu

V dnešní době je adventní věnec brán spíše coby designový kousek, který s nadšením každá žena vybírá dle barev a stylu, který se chystá mít i na zbytku vánoční výzdoby. Ačkoliv tedy dříve hrála důležitou roli fialová či červená barva, dnes se naopak nejčastěji vybírá barva bílá, stříbrná a zlatá.

Tip: Pokud se vám nechce tvořit vlastní věnec, můžete si koupit už hotový ve vybraných květinářstvích či supermarketech. Až do úterý ho nabízí například Kaufland, od 239 Kč, v Bille jej pak pořídíte až do konce Vánoc za 449 Kč.

Nezapomeňte Vánoce poctivě odpočítávat

Vánoční nákupy? Advent je vaše poslední šance

Předvánoční nákupní shon by se neměl nikdy odkládat – a v období adventu to platí dvojnásob. Obchody jsou plné lidí shánějících dárky, dekorace i přísady na cukroví, a natož pak nyní v době koronavirové krize, kdy mají vybrané prodejny leckdy upravené otevírací doby a trhy bojují s omezeními. V období Vánoc, tedy na Štědrý den a svátky vánoční jsou pak často zavřené zcela (24. od 12 hodin), a tudíž byste do té doby měli mít již vše sehnané. Tak na co čekáte?

Tip: Vytvořit originální věnec na dveře můžete pomocí obyčejného věšáku na oděvy. Pokud máte doma úplně běžné drátěné ramínko, stačí, když ho vytvarujete do kruhu a postupně na něj navlékáte vánoční koule.