1. adventní neděle je tu: Podle tradice mají mít svíčky na věnci fialovou a růžovou barvu

K prosinci a adventním nedělím neodmyslitelně patří tradice věnce a čtyř zapálených svíček Pixabay

První adventní neděle roku 2020 je už 29. listopadu. Adventní neděle znamenají mimo jiné každotýdenní zapálení jedné ze čtyř svíček a neúprosně se blížící Štědrý den. Ten má pro většinu z nás velký význam a řadíme ho mezi nejdůležitější dny celého roku. Jste na toto období připraveni originálním věncem? Máte už dárky nakoupené? A víte, kde se tato tradice vzala?

Přečtěte si také

Je čas osázet záhony i balkony barevným vřesem! Víte, proč je považovaný za symbol podzimu?
Je čas osázet záhony i balkony barevným vřesem! Víte, proč je považovaný za symbol podzimu?

Svíčky na původním adventním věnci mají svůj význam i barvu

Dříve měly všechny čtyři svíčky na adventním věnci svůj význam i barvu.

  • První adventní neděli zapalujeme svíci proroků, která by měla mít fialovou barvu.
  • Druhá svíčka má být taktéž fialová, jmenuje se betlémská a reprezentuje lásku.
  • Na třetí adventní neděli se zapaluje jediná růžová svíčka nazývaná pastýřská.
  • Poslední čtvrtá svíčka je opět fialová, nese název andělská a představuje mír a pokoj.

Tyto barvy se používají hlavně v katolické církvi. Naopak v protestantské církvi se obvykle používá červená barva, která je pro Vánoce velmi typická. V neposlední řadě existuje tradice páté, bílé svíčky, která se dává doprostřed a má symbolizovat samotného Krista.

Adventní svíčky nemusí být nutně jen na věnci. Neokoukanou dekoraci vykouzlíte ze skleniček na víno, které otočíte a vyplníte podle své fantazie baňkami, větvičkami či šiškami.

Moderní adventní věnce jsou záležitostí designu

V dnešní době je adventní věnec brán spíše coby designový kousek, který s nadšením každá žena vybírá dle barev a stylu, který se chystá mít i na zbytku vánoční výzdoby. Ačkoliv tedy dříve hrála důležitou roli fialová či červená barva, dnes se naopak nejčastěji vybírá barva bílá, stříbrná a zlatá.

Tip: Pokud se vám nechce tvořit vlastní věnec, můžete si koupit už hotový ve vybraných květinářstvích či supermarketech. Do 25. 11. seženete adventní věnec v Globusu za 199 Kč. Věnce různých velikostí a tvarů pak naleznete i v obchodech Lidl, a to od čtvrtka do soboty 28. 11.

Adventní věnec koupíte v květinářstvích a supermarketech

Vánoční nákupy? Advent je vaše poslední šance

Předvánoční nákupní shon by se neměl nikdy odkládat – a v období adventu to platí dvojnásob. Obchody jsou plné lidí shánějících dárky, dekorace i přísady na cukroví, a natož pak nyní v době koronavirové krize, kdy mají prodejny upravené otevírací doby. V období Vánoc, tedy na Štědrý den a svátky vánoční jsou pak často zavřené zcela (24. od 12 hodin), a tudíž byste do té doby měli mít již vše sehnané. Tak na co čekáte?

Vytvořit originální věnec na dveře můžete pomocí obyčejného věšáku na oděvy. Pokud máte doma úplně obyčejný drátěný věšák, stačí, když ho vytvarujete do kruhu a postupně na něj navlékáte vánoční koule.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz