Češi jezdí za hranice na předvánoční nákupy. Co v Polsku koupí levněji?

Češi jezdí za hranice na předvánoční nákupy. Co v Polsku koupí levněji?

Ježíšek už téměř klepe na dveře, a vy stále nemáte dárky? Spojte příjemné s užitečným a udělejte si výlet k našim polským sousedům. Vyplatí se vám to hned dvakrát. Ten podstatnější důvod je ekonomický – ušetříte, protože polské cenovky jsou nižší než ty tuzemské. A také poznáte krásy polských měst. Kam tedy vyrazit za nákupy do Polska? A co se vyplatí koupit?

Přečtěte si také

Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem
Mastercard fandí kryptoměnám: Klientům je umožní nakupovat i prodávat a věrnostní body nahradí bitcoinem

Polský Těšín

Nákupy v Polském Těšíně důvěrně znají především lidé ze severní Moravy, protože je to tam, co by kamenem dohodil. Ostraváci to mají pouhých 35 kilometrů, ale ani obyvatelům Olomouce není Těšín příliš vzdálený – 115 kilometrů zvládnou za chvíli vlakem. Ten jezdí do Českého Těšína a na polskou stranu pak dojdete pěšky. Polský Těšín je znám především díky tamním tržnicím. Malá těšínská burza je přímo u hranice, blíže k centru města pak najdete Velkou těšínskou burzu. Nákupy ale můžete udělat i v běžných obchodech, kterých je zde spousta.

Kudowa-Zdrój

Kousek za hranicemi republiky leží další oblíbené místo pro levné nákupy. Město Kudowa-Zdrój najdete v sousedství Náchodu. Kolem 45 kilometrů to sem mají nakupující z Hradce Králové, z Prahy pak urazíte zhruba 150 kilometrů. Stejně jako v Těšíně zde najdete vyhlášenou tržnici, ale i kamenné obchody. Město má navíc krásné historické centrum a lázně. Po nákupech se tak můžete projít po kolonádě a nasát vánoční atmosféru.

Katowice

Třetím tipem, kam za nákupy v Polsku, jsou Katowice. Z Ostravy se tam dostanete zhruba hodinovou jízdou autem po polské dálnici A1. Oproti předchozím dvěma městům tady ale nevládnou trhy, nýbrž obchodní domy. A vzhledem k tomu, že mnoho značek oblečení, které najdete v českých obchodech, pochází původně z Polska, zde seženete totožné zboží jako u nás, ale za nižší ceny.

Užijte si vánoční atmosféru polských měst a ušetřete za nákup dárků

Levné a kvalitní potraviny

Na tržnicích seženete úplně vše. Ač o polských potravinách koluje mnoho nelichotivých zpráv, Češi je zde nakupují ve velkém. Hlavní roli hraje výrazně nižší cena. Levněji pořídíte vajíčka, sýry, brambory, ale i maso a ryby. Zvláště uzené makrely jsou velmi oblíbené. Vyhlášené jsou také sladkosti, speciálně pak krówki – karamelové bonbony s náplní a typickou krávou na obale. Na váhu se pak vyplatí nakoupit oříšky, sušené ovoce a fazole. 

Tip z Kupina: 

V akčním letáku Lidl pro polský trh je aktuálně ve slevě margarín Palma za 1,49 PLN, což je v přepočtu na českou korunu necelých devět korun. Oblíbený gel na praní Persil 3,5 litru (70 praní) vás v polském Tescu vyjde na 28,99 PLN, tedy zhruba na 172 Kč, zatímco u nás v Česku stejný typ pracího prostředku nenajdete v akci pod 239 korun. 

Fronty, jaké si pamatujeme před lety, se sice už na hranicích netvoří, ale lidé stále ve velkém, především o adventních víkendech, do Polska za nákupy dojíždějí. „Lidé se trochu uklidnili. Jezdí jich sice méně, ale už neberou bezhlavě všechno, co se jim zdá levnější. Mají přesně vytipované věci a víc si vybírají,“ říká prodavač nábytku jedné z polských prodejen. Česká obchodní inspekce ale upozorňuje, že bychom si měli nákup dražšího zboží v cizině důkladně promyslet, a neřídit se jen podle ceny. Zejména u elektroniky hrozí riziko, že pokud se výrobek pokazí nebo na něm později najdeme závadu a pojedeme zboží reklamovat zpátky k prodejci, může se nám nákup pořádně prodražit

Jestli raději nakupujete v klasických hypermarketech, určitě stojí za návštěvu Biedronka. Velmi oblíbený řetězec s Beruškou ve znaku nabízí kvalitní zboží za atraktivní ceny a je téměř v každém městě. V případě, že chcete jet na nákup najisto a udělat si dopředu nákupní seznam třeba surovin k pečení vánočního cukroví, doporučujeme web Kupino.plNajdete zde aktuální letáky mnoha polských prodejců a můžete si porovnat ceny s českými supermarkety. Navíc vše online a v pohodlí svého domova. Stejně tak na stránkách Kupino najdete i německé, rakouské nebo slovenské letáky.

Letáky online i pro zahraničí najdete na Kupi.cz

Vánoční dekorace i vybavení bytu

V tuto dobu nakoupíte levněji i vše potřebné pro vánoční svátky. Světýlka, vánoční dekorace nebo ozdoby na stromek. I samotný vánoční stromeček ušetří vaší kapse pěkných pár stovek korun. Pod něj pak můžete svým blízkým nakoupit oblečení nebo boty, které vyjdou v Polsku levněji než u nás. Výhodněji nakoupíte i společenské oblečení, což se hodí především v období plesů. Šaty a pánské obleky různých střihů mají na polských tržnicích velké zastoupení. Nejmenším pak uděláte radost hračkami. Ve velkém si Češi odvážejí různé stavebnice, modely aut a panenky. Výběr je široký a jistě si odškrtnete některé položky z dopisu Ježíškovi.

Pokud plánujete zařizování nového domova, i tady uspoříte. Laciněji koupíte zejména světla, garnýže, koberce a nábytek. Cenově dostupnější a kvalitní výrobky z masivu i dřevotřísky najdete především v kamenných obchodech. Sedací soupravu seženete levněji i o deset tisíc korun než u nás. Mimo vybavení bytu se vyplatí ještě vybrat z velké nabídky proutěného zboží. Pro inspiraci navštivte stránky Kupino.pl a vyfiltrujte si kategorii nábytek. Můžete porovnat ceny a výběr zboží ve známých prodejnách, jako jsou například IKEA či Jysk .

Ať už se vydáte do jakéhokoliv města, mějte na paměti, že na tržnicích zaplatíte jak polskými zlotými, tak českými korunami i eury. Platby jsou vesměs v hotovosti, s kreditní kartou zde ale moc nepochodíte. A nemusíte se bát, že se nedomluvíte. Polští prodejci jsou na české zákazníky zvyklí a snaží se jim vyjít vstříc.

Tip z Kupi.cz

Nákupní rádce Kupi.cz, který přináší informace o nejvýhodnějších nabídkách z oblasti nakupování a slevových akcích na potraviny, drogerii nebo elektroniku, zcela nově publikuje zahraniční letáky ze sousedních zemí přímo na své vlastní stránce Kupi.cz v sekci „Zahraniční letáky“. Nechybí zde německé, polské, rakouské a slovenské slevové akce, které jsou oblíbené zejména u příhraničních obyvatel. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz