Co přesně s naším tělem a myslí dělá alkohol: Proč se nám chce spát a kdy jde už o zdraví?

Na zdraví, nebo o zdraví? U alkoholu existuje jen velmi tenká linie Pixabay.com

Ve veselých chvílích v něm hledáme ještě větší veselí a v těch smutných útěchu. Důvodů, proč saháme po alkoholu, bychom se asi nedopočítali. Dát si skleničku či dvě je občas fajn a když se to někdy zvrhne, nevadí. Ale zamysleli jste se už někdy nad tím, jaký vliv má pití alkoholu na náš mozek, pijeme-li častěji než příležitostně?

Přečtěte si také

IKEA jde na ruku všem gamerům: představuje kolekce produktů pro malé i velké hráče
IKEA jde na ruku všem gamerům: představuje kolekce produktů pro malé i velké hráče

Více než půl milionu obyvatel Česka pití alkoholu nezvládá

Podle Národních stránek pro podporu omezení konzumace alkoholu pije 17–20 % (více než 1,5 milionu) obyvatel České republiky rizikově, přičemž až 5–8 % (více než 500 tisíc) tak nadměrně, že to ohrožuje jak jejich fyzické, tak duševní zdraví.

Pití alkoholu postihuje zdraví celkově, nejen mozek. Jeho nadměrná konzumace mnohdy může např. za rakovinu žaludku, slinivky břišní, tlustého střeva, dutiny ústní, za srdeční infarkt, vysoký krevní tlak či zánět žaludku.

Mezi příležitostným pitím, konzumací alkoholu v rozumné míře a alkoholismem bývá mnohdy jen velmi tenká linie. Kolikrát stačí jen jedno zaškobrtnutí v životě. Ztráta zaměstnání, střechy nad hlavou, rozvod, ignorování psychických problémů či nemoc – jedná se sice velmi závažné důvody, nicméně pití alkoholu v jejich případě nijak nepomůže, naopak všechno ještě zhorší.

Zajít si na „jedno“ bývá obvykle v pořádku Pixabay.com

Jak alkohol ovlivňuje mozek a tělo při občasném pití?

Velmi zásadně. Účinky alkoholu se dostaví krátce po požití. Jeho projevy se však mezi jedinci liší. Introvert možná začne vyprávět o překot, konzervativní a věčně zamyšlený kolega se stane králem večírků a v jiném se projeví sklony k agresi. 

Ale jak alkohol působí na mozek? To asi každý tak trochu z vlastní zkušenosti tušíme.

Proč býváme po alkoholu zpomalení, nejde nám rozumět a padáme?

Alkohol narušuje komunikaci mezi mozkovými buňkami (neurony). Při lehké intoxikaci zaznamenáme zpomalené reflexy (proto je nebezpečné pod vlivem alkoholu řídit auto), nadměrnou výřečnost a někteří jsme možná odvážnější, při těžší intoxikaci se pak vyskytují problémy s koordinací, vyjadřováním, pamětí, zrakem a někteří mají potíže se sebeovládáním.

Alkohol je jako dvousečná zbraň. V první moment možná pomůže. Usnadní zábavu anebo potlačí trápení. Zvyšuje totiž uvolňování dopaminu (hormon štěstí). Právě dopaminem se dá mozek ošálit, že mu alkohol dělá dobře. Že tomu tak ve skutečnosti není, je věc druhá.

Proč se nám po alkoholu chce spát?

Za to, že po požití alkoholu cítíme únavu, může glutamát, jehož uvolňování alkohol potlačuje. Za normálních okolností, tedy ve chvílích, kdy alkohol nepijeme, se glutamát stará o správnou činnost mozku a dostatek energie. V důsledku pití alkoholu dojde k narušení těchto procesů, a tím pádem se činnost mozku výrazně zpomalí.

A to, že se nám po alkoholu lépe usíná?

Za to může kyselina gama-aminomáselná (dá se koupit ve formě doplňků stravy nejčastěji pod označením GABA). GABA na druhou stranu snižuje úroveň energie a pomáhá nám uklidnit se a právě alkohol produkci GABA v mozku ještě víc umocňuje.

Zjednodušeně řečeno, může za to blokace glutamátu a nadměrná produkce kyseliny gama-aminomáslené.

Jak alkohol ovlivňuje mozek a tělo při častém pití?

S těmito pocity jsme se za život setkali asi všichni. Ovšem lidé, kteří pijí často a hodně, jsou na tom mnohem hůř. Hrozí totiž, že v jejich mozku dojde k závažným změnám, které mohou být dokonce nevratné.

Alkoholikům chybí vitamín B1, a to pro ně může být fatální

Podívejme se například na Wernickeovu encefalopatii (nebo také Wernicke-Korsakovův syndrom), která se v naprosté většině případů vyskytuje u alkoholiků.

Běžný člověk, tedy „nealkoholik“ nemá problém dostat do svého těla z běžné stravy adekvátní množství thiaminu (vitamínu B1). Pro alkoholiky je to však už obtížné.

Thiamin se nachází v četném množství potravin, které denně konzumujeme. Jeho přirozenými zdroji jsou například vepřové maso, vepřová játra, čočka, pivovarské kvasnice, pivo, vaječný žloutek, špenát, hrášek, květák, chřest, ořechy či celozrnná mouka.

Vitamín B1 potřebují všechny naše tkáně, a to včetně mozku. Dle vyhlášky č. 450/2004 Sb. a její následné novely č. 330/2009 Sb., je doporučená denní dávka thiaminu stanovena na 1,1 mg. Nicméně studie dvojice Woodhill a Nobile už roku 1972 ukázala, že thiaminu konzumujeme běžně mnohem víc, a to až 2,0 mg denně.

Potraviny bohaté na vitamín B1 Pixabay.com

Proč vlastně alkoholikům chybí vitamín B1?

Jenomže u alkoholiků to je jinak. Deficit vitamínu B1 u nich může být způsoben špatnými stravovacími návyky (velmi často jedí málo), poškozením jater v důsledku pití alkoholu a také gastrointestinálního systému, který není schopen živiny správně vstřebat.

Deficit vitamínu B1 je u chronických alkoholiků o to horší, že alkohol výrazně zpomaluje vstřebávání thiaminu do mozku.

Vitamín B1 je esenciálním vitamínem, to tedy znamená, že si jej tělo nedokáže samo vytvořit, a spoléhá na to, že mu jej dodáme z potravy. Vzhledem k tomu, že thiamin je potřebný pro přeměnu glukózy v mozku, nedostatek může způsobit až strukturální poškození mozku a odumírání mozkových buněk.

Tím to však nekončí. Hrozí dále mnohačetná poškození nervových center v mozku či dokonce míchy.

Podle studie Mechanisms of thiamin deficiency in chronic alcoholism z roku 1980 by měli lidé na každých 1 000 kcal přijmout minimálně 0,33 miligramů thiaminu, což tedy znamená, že pokud za den sníte přibližně 2 000 kcal, ze stravy anebo doplňků stravy by se vám mělo dostat minimálně 0,66 miligramů thiaminu denně. 

Nedostatek vitamínu B1 postihuje všechny orgány v těle

Největší koncentrace thiaminu se nachází zejména v kosterním svalstvu, srdci, játrech, ledvinách a v mozku. Thiamin je zkrátka přítomen ve všech tělesných buňkách. Bude-li se tedy thiaminu do těla dostávat nedostatek, bude to mít negativní vliv na všechny orgány. Nejvíce to však poznáte na zdraví srdce (zvýšený průtok krve cévami, selhání srdce anebo nadměrné zadržování sodíku, a tím pádem i vody v těle) a na nervovém systému.

Přemíra alkoholu zraňuje nejen člověka samotného, ale také jeho nejbližší Pixabay.com

Thiamin je také velice důležitý pro tvorbu a správnou funkci mnoha enzymů. Jeho nedostatkem tělo strádá, dochází k narušení obranyschopnosti a vystavení nadměrnému působení volných radikálů.

Alkoholikům hrozí demence

Kromě Wernicke-Korsakova syndromu se u alkoholiků vyvine alkoholová demence, resp. odumírání buněk – člověk má pak zhoršenou schopnost úsudku, nepamatuje si, co dělal, což se snaží zamaskovat smyšlenými údaji a je schopen pokaždé odpovědět jinak.

Dobrou zprávou na tom všem špatném je, že pokud se člověk rozhodne abstinovat, ztracené duševní schopnosti se vrátí, což u jiných druhů demencí bohužel možné nebývá.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz