Zapomněli jste koupit balicí papír? 5 tipů, jak zabalíte dárky i bez něj

Zabalte letos dárky levně a udržitelně

Proč kupovat balicí papír, když si můžete vyrobit svůj vlastní z domácích zdrojů? Poradíme vám, jak na to. Kromě toho, že tak ušetříte peníze a otestujete své estetické cítění, ulevíte také planetě, protože nevytvoříte další zbytečný odpad. A to se počítá!

Přečtěte si také

Dnes jsme přešli na zimní čas – i přesto, že se Evropská unie dohodla na ukončení střídání času
Dnes jsme přešli na zimní čas – i přesto, že se Evropská unie dohodla na ukončení střídání času

1. Použijte přečtené noviny nebo časopis

Přečtené noviny nebo starý časopis má doma snad každý. Než je vytřídíte do papírového odpadu, můžete jim dát šanci ještě udělat parádu. Na zabalení dárku se snažte vybírat části, které obsahují více textu než fotek. Ty totiž na výsledném balíčku vypadají lépe. Novinový balíček stačí doplnit jednoduchou stužkou nebo provázkem a originálně zabalený dárek je na světě. U časopisů se fotkám vyhýbat nemusíte. Stylově vypadají například dárečky zabalené do stránek zaměřených na krásu a módu nebo vkusných reklam na kosmetiku.

Staré noviny se mohou hodit

2. Zabalte dárek do šátku

Šátek můžete jako obalový materiál použít v nouzi, ale také zcela záměrně – samotný obal se posléze rovněž stává dárkem. V Japonsku má tato metoda dlouhou tradici, říká se jí furoshiki a navzdory nezvyklému názvu jde o postup, který zvládne každý. Doprostřed šátku nebo látky čtvercového rozměru umístíte dárek a svážete diagonálně protilehlé cípy. Výsledkem je útvar podobný uzlíčku, s jakým vyrazil do světa hloupý Honza. A milý bonus navíc? „Balicí papír“ se může stát skvělým módním doplňkem.

3. Navrhněte si vlastní balicí papír

Pokud máte dostatek času nebo chcete, aby obdarovaný viděl, že jste si na balení dárku dali opravdu záležet, vytvořte svůj vlastní balicí papír. Potřebovat budete obyčejný papír, který jednoduše pokreslíte pastelkami, vodovkami nebo fixy, potisknete razítky (postačí i ta bramborová) nebo třeba ozdobíte lakem na nehty se třpytkami. Fantazii se meze nekladou. Využít ale můžete i existující výkresy, třeba ty od vašich dětí, které na balíčku určitě udělají radost prarodičům.

Vytvořte balicí papír podle svých představ

4. Dejte druhou šanci nákupní tašce

I když doma nemáte balicí papír nebo dárkovou taštičku, pravděpodobně najdete nějakou papírovou tašku od nákupu. Té stačí jen odstřihnout ucha a originální papír je na světě! Pokud má zajímavý potisk, můžete použít její lícovou stranu, ale jinak ji před balením otočte nepotištěnou rubovou stranou ven. Výhodou nákupních tašek je, že jsou pevné a tužší než klasický balicí papír, a tak se při manipulaci netrhají. Když si dáte trochu záležet, nikdo by nehádal, že jste si v „balicím papíru“ před pár dny přinesli domů nákup.

5. Zrecyklujte kartonovou krabici

Osobitý vzhled dárku dodá také balení z obyčejného kartonu. I když se může zdát, že se s krabicí bude hůře manipulovat, známe fígl, který balení usnadní. Aby byla krabice pevná, tvoří každou z jejích stěn několik papírových vrstev, které mohou být záměrně zvlněné. Když ji rozeberete na jednotlivé vrstvy, získáte listy pevného, ale poměrně poddajného papíru s originálním recyklovaným vzhledem. Pokud ho doplníte pestrou, saténovou mašlí nebo třeba smrkovou větvičkou, bude výsledek dokonalý.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!