Učíte se s dítětem nebo to necháváte na něm? Jak dítě motivovat k učení?

Jak dítě motivovat k učení? Pořiďte mu chytré hračky a věnujte mu čas Pixabay

Prázdniny skončily a opět začal školní rok. Žáky čekají písemky, prověrky, zkoušky a další radosti, které prověří, kolik znalostí přečkalo v hlavách dětí letní volno. Většina rodičů trpí lehkou či těžší nervozitou, letos navíc znásobenou i nejistotou kolem podoby školní docházky. Tak či tak ale opět vyvstává otázka – učit se s dítětem nebo to nechat na něm? Pokud chcete svou ratolest podpořit, vyzkoušejte třeba následující triky.

Přečtěte si také

IKEA jde na ruku všem gamerům: představuje kolekce produktů pro malé i velké hráče
IKEA jde na ruku všem gamerům: představuje kolekce produktů pro malé i velké hráče

Jak motivovat prvňáky? Pomozte si pomůckami

Předškolní děti a děti v první třídě se setkávají s prvními povinnostmi. „Kreslení“ už není pouhou zábavou, ale nese s sebou konkrétní úkoly, které navíc nejsou hezké a bolí z nich ruka.

Řešením je podpora pozornosti a jemné motoriky, která je potřebná k sledování výuky i k psaní. Je hezké myslet si, že si děti tyto dovednosti osvojí pouhou školní docházkou. Realita je ovšem jiná – velký vliv zde mají i rodiče. A pokud svému dítěti pomůžete, v budoucnu se vám to jistě v dobrém vrátí. 

  1. Pozornost, paměť a slovní zásoba – pozornost se nejlépe trénuje paměťovými hrami. Zlatý slovní fotbal nebo pexeso. Pomoci si však můžete i těmi stolními – postřeh natrénujete třeba hrou Dobble a práci s prostorem a jemnou motoriku podpoří například hra Loony Quest.
  2. Jemná motorika – zatímco kluky zabavíte legem (v Lidlu jsou různé sady k dispozici již od 199 Kč), Merkurem nebo malým technikem (nářadí v kufříku je ve Sparkysu k dispozici za 599 Kč), děvčata ocení oblékání a česání panenek či tvorbu náramků (tvořivé sady jsou ve Sparkys za ceny od 269 Kč). Mezi hravé formy patří například i stolní hra Jenga nebo klasické Mikádo. Pořiďte také vystřihovánky, omalovánky nebo spojovačky. A aby dítě rádo malovalo, kupte kvalitní pastelky (například pastelky Maped 12 ks jsou k dostání v Teta drogerie za 84,90 Kč), voskovky (gelové rozmývací voskovky United Office jsou v Lidlu za 89,90 Kč) nebo křídy na chodník.
  3. Logické uvažování a plánování – skládání podle návodu pomáhá pochopit souvislosti a podpoří i pozornost. Opět jsou vhodné skládací hry – lego, magnetické stavebnice (Magformers) nebo stolní hry jako Patchwork či Jurassic snack.

Čím víc barev, tím zábavnější psaní

Krasopis podpoříte tréninkem jemné motoriky. Pojměte to hrou Pixabay

Učte se v průběhu celého dne, při hrách i s knihou

Je třeba si uvědomit, že školní předměty se sice vyučují samostatně, nicméně život je hodně míchá dohromady. Zkuste dítě motivovat tím, že se nebudete každý předmět učit otrocky, ale zařadíte jej k běžným činnostem – jděte nakoupit a dítě nechte počítat a číst nebo jej při vaření nechte odměřovat ingredience. A zlomky, ty se učte třeba při krájení ovoce.

Starší děti, které již zápasí s gramatikou, by měly hodně číst. Důvod je prostý – prostřednictvím knihy vstřebávají informace i nevědomou částí mozku, a i když si časem nevzpomenou na pravidlo proč, budou vědět, co je správně. A pozitivem je i slovní zásoba, která se čtením nepochybně tříbí.

Nemíchat jablka a hrušky? Pro domácí učení to neplatí

Kupte se slevou Jablka Gala.

Porovnat slevy

Na matematiku (a třeba i angličtinu) se hodí stolní hry. Velmi často se v nich totiž musí počítat, plánovat, číst a pamatovat si. Zapomeňte však na Dostihy a sázky – zkuste raději sáhnout do jiných vod.

Mezi krásné strategické hry plné zábavy patří například Na křídlech nebo Doba kamenná. A co se počtů týče, mladší děti ocení třeba hru Machi Koro, ty starší pak Majesty Má koruna mé království.

Učení je hrou. Najděte způsob, aby to dítě bavilo – pomohou třeba motivační pomůcky Wilmer López / Pixabay

Znalosti nenápadně

Starší děti se již setkávají s řadou nových témat a učivo se často přesouvá do oblasti abstrakce. Většina holčiček se děsí fyziky a chemie, kluci se zas perou s vlastivědou či přírodopisem. Zkuste vymyslet takovou aktivitu, která vaše dítě nejen zábavnou formou něco naučí, ale taktéž vzbudí i zájem.

V kuchyni například můžete vytvořit malou chemickou laboratoř. Anebo až to bude možné, navštivte nějakou zajímavou atrakci – technologický zábavní park, skanzen či zoologickou zahradu.

A co se společenských her týče, výběr je opět velmi široký. Například hrou Desítka podpoříte zájem o všeobecné informace. Nebo sáhněte po hře Activity, která v dětech probouzí fantazii, sebevědomí i schopnost se vyjádřit. Pro konkrétnější využití pak doporučujeme sérii her CardLine, které v sobě zahrnují například znalosti ze světa zvířat či zeměpisu a dějepisu. 

Pro fantazii, sebevědomí i vyjadřovací schopnosti...

S hudbou podpoříte i paměť

Pokud vaše dítě projevuje hudební nadání, podpořte ho. Díky hudbě se totiž stimulují ty části mozku, které pak usnadňují i učení cizího jazyka. Zkuste třeba podlahové pianko, které je v Pompu za 799 Kč, nebo Country kytaru ze stejného obchodu za 499 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz