Proč si pořídit horkovzdušnou fritézu nebo pomalý hrnec?

Vaření je pro mnohé vášeň. Jak si ho usnadnit a vařit i zdravěji? SENCOR

Láska prochází žaludkem. Stravování však ovlivňuje nejen naše vztahy, ale také naše zdraví. A o tom, že je jídlo opravdu fenomén, svědčí i fakt, že byla vynalezena celá řada kuchyňských pomocníků. Co by nemělo uniknout naší pozornosti? Kromě kuchyňských robotů a kvalitního nádobí rozhodně horkovzdušná fritéza nebo pomalý hrnec.

Přečtěte si také

Jak se starat o vánoční hvězdu, aby příští rok zase vykvetla
Jak se starat o vánoční hvězdu, aby příští rok zase vykvetla

Horkovzdušná fritéza – pomocník pro milovníky nejen smaženého

O zdravé stravě byly napsány stohy knih a varování o tom, že smažené jídlo rozhodně našemu zdraví neprospívá, slyšel asi každý. Jenže ruku na srdce (ano, právě to je smaženými jídly nejvíc ohroženo), stejně vůně čerstvých hranolků vyvolává pořádné pocity touhy, že?

A nemusí se nutně jednat jen o hranolky – smažením jídlo získává specifickou chuť, která je zkrátka nezaměnitelná. Řízek je řízek. Pokud však chcete sáhnout po zdravější variantě, zvolte horkovzdušnou fritézu. Kromě smažení (fritování) zde můžete i restovat, péct a případně grilovat.

Základ každého smažení

Její hlavní výhodou je, že se zde používá výrazně méně oleje (v některých variantách není vůbec potřeba, například Fritéza Actifry FX1000 Tefal) a tudíž se podstatně snižují rizika spojená se smaženými jídly. A má taktéž menší ekologický dopad, neboť nelikvidujete kvanta přepáleného tuku.

Smažené jídlo lze řešit i zdravě – postačí vlastnit horkovzdušnou fritézu. Jak ji vybrat? SENCOR

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu

Na trhu jsou k dostání různé druhy s různými parametry, a proto není vždy úplně snadné si vybrat. Na co byste měli brát ohled? Zejména na to, co s fritézou plánujete. Využijete ji občas pro sebe, nebo bude denně sloužit velké rodině?

  1. Typ horkovzdušné fritézy: s halogenovým světlem, dynamické (jídlo se i promíchává) či statické fritézy
  2. Kolik se toho do ní vejde? I pro tu největší rodinu máme tip na multifunkční horkovzdušnou fritézu SENCOR SFR 5400WH  s objemem 11 litrů a cenou 3449 Kč. 
  3. Celková velikost přístroje – předem zvažte, zdali se vám fritéza do domácnosti šikovně vejde. Mohl by se z ní totiž snadno stát i nepohodlný lapač prachu nacpaný v koutě.
  4. Funkce a programy – některé vám mohou výrazně usnadnit ovládání. 
  5. Cena – nejlevnější modely seženete kolem 1 300 Kč (například Tefal M Metal), zlatá střední cesta vede v cenové hladině do 3 000 Kč (například Delimano Air Fryer) a nadupanější verze získáte od 4 000 Kč (například SOGO SS-104465, která je kromě fritézy také troubou a sušičkou v jednom). Ceny můžete kontrolovat i na Kupi.cz, kde se včas dozvíte o právě probíhajících akcích.
Investice do multifunkčního hrnce se vyplatí Catler

Zejména do menších kuchyní se hodí vybrat multifunkční přístroje. Například mluvící multifunkční hrnec Catler MC 8010. Jedná se o indukční multifunkční hrnec, který: vaří a to i v páře, peče, smaží, dusí. Nahradí pohodlně mikrovlnnou troubu pro ohřev jídla, polévkovar i rýžovar a parní hrnec. Získáte jím mnoho pomocníků v jednom a ušetříte ve finále nejen místo, ale i peníze. Navíc se jedná o mluvící hrnec, jeho plynulá čeština a angličtina vás překvapí a vaření s ním bude zábava pro celou rodinu. Jeho cena se pohybuje okolo 13 000 Kč.

Zbylé potraviny nevyhazujte! S kvalitní vakuovačkou je uchováte na dlouhou dobu

Pomalý hrnec – živiny pod pokličkou

Ne všechno, co je pomalé, zavání zdržováním. V dnešní době běháme od úkolu k úkolu, a když vysíleni doběhneme domů, máme začít vařit? Málokdo se po náročném dni ještě s nadšením pustí do kuchtění.

Jenže „rohlík s něčím“ nás a naše děti přestane bavit velmi rychle a stejně tak i špagety s kečupem nebo míchaná vajíčka. Kupovat jídlo venku se zase velmi prodraží. Řešením může být pomalý hrnec. Jak je to možné?

  1. Ingredience se vaří samy, a to při teplotě cca 95 ˚C. Vaším jediným úkolem je jejich nakrájení.
  2. Vaření probíhá minimálně čtyři hodiny, lze je ale prodloužit i na osm. Večeři tedy vaříte od rána. Některé přístroje jsou navíc vybaveny spínačem, jímž lze počátek vaření také nastavit.
  3. Hrnec sice vaří dlouho, ale šetří elektrickou energii. Jeho příkon je oproti klasické varné desce výrazně nižší, tudíž vám spotřeba naopak spíš klesne.
  4. Vaříte zdravě, protože není potřeba dávat pod jídlo tuk. A nemusíte ani nic podlévat – z hrnce se totiž nic nevypařuje a jídlo se tedy ani nepřipálí.
  5. A největší výhoda? Díky pomalému způsobu vaření vitamíny zůstávají.
V pomalém hrnci SENCOR PR 5500SS uvaříte spoustu delikates SENCOR

Co všechno lze vařit v pomalém hrnci?

Omezení v zásadě neexistují. Vytvoříte zde vývary, guláše, chutné omáčky, dušenou zeleninu, chilli con carne, francouzské brambory i masové rolády. Pomalý hrnec využijete i na přípravu rýže nebo jogurtu. Fantazii se meze nekladou.

Na trhu jsou objemy 3 l nebo 6 l. Ceny se pohybují přibližně od 600 Kč (tyto hrnce jsou k dostání zpravidla v supermarketech). Ty kvalitnější cenově začínají na 1 000 Kč. Zvažte například menší pomalý hrnec Russell Hobbs 22740-56 nebo větší Sencor SPR 5500SS s objemem 6 litrů. Mezi osvědčené výrobce dále patří také i Philips.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz