Vánoční otvírací doba v obchodech. Kde nakoupíte během svátků?

Vánoční otvírací doba v obchodech. Kde nakoupíte během svátků?

Víte, jak budou obchody otevřeny během vánočních svátků a prázdnin? Máme pro vás pár důležitých informací a také tipy, jak se vyhnout případným nepříjemnostem spojeným se zavřenými obchody. 

Přečtěte si také

Značka Nestlé schytává kritiku ze všech stran – a není jediná. Její výrobky mají být nezdravé
Značka Nestlé schytává kritiku ze všech stran – a není jediná. Její výrobky mají být nezdravé

Vánoční otvírací doba v supermarketech

24. 12. 

Na Štědrý den budou mít supermarkety otevřeno do 12:00. Pokud tedy ještě ráno zjistíte, že vám něco chybí, budete mít čas to napravit. 

25. 12. a 26. 12. 

Na Boží hod a na Štěpána budou mít naše supermarkety zavřeno. Rozhoduje o tom zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě.

Obchody s prodejní plochou nad 200 m² musejí mít zavřeno: 

  • 1. ledna (Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok) 
  • Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek) 
  • 8. května (Den vítězství) 
  • 28. září (Den české státnosti)
  • 28. října (Den vzniku samostatného československého státu) 
  • 24. prosince (Štědrý den, otevřeno do 12:00) 
  • 25. prosince (1. svátek vánoční) 
  • 26. prosince (2. svátek vánoční) 
Vánoce jsou svátky klidu a pohody, obchody proto zůstanou zavřené

Otvírací doba v období mezi svátky

27. – 30. 12. 

27. prosince se supermarkety otevřou podle běžné otvírací doby. Jestliže v tento den budete vyrážet na nákupy, připravte se na tlačenici s dalšími zákazníky a dlouhé řady u pokladen.

31. 12.  

Silvestr sice není státní svátek, ale všichni mají chuť slavit. Supermarkety proto zavírají dříve, obvykle kolem 16 až 18 hodin. Než na silvestra vyrazíte na nákup, ověřte si, zda má obchod ještě otevřeno. 

1. 1. 

Na Nový rok je opět státní svátek, během kterého musejí mít velké obchody zavřeno, a tak se připravte na to, že v tento den v supermarketech nenakoupíte.

Poslední možnost nákupu dárků máte na Štědrý den do 12:00

Vánoční otvírací doba v obchodních centrech 

Vánoční otvírací doba v OC se podobá té v supermarketech. Kdo shání dárky na poslední chvíli, bude mít na Štědrý den šanci do 12:00

25. a 26. 12. budou mít obchodní centra zavřeno po celý den. Navštívit je můžete až 27. 12.

Na silvestra bude otvírací doba zkrácená. Například Forum Nová Karolina v Ostravě bude mít otevřeno do 14:00, Galerie Vaňkovka v Brně do 15:00. 

1. ledna budou mít obchodní centra zavřeno.  

Česká pošta o Vánocích 

Objednáváte dárky na e-shopech? Využijte Balíkovnu, speciální přepážku určenou pouze k vydávání balíků. Vyskytují se už na všech větších poštách i v depech. Až přijdete na poštu, volte na vyvolávacím systému možnost Zrychlený výdej balíků.

Aby pošta lépe stíhala, nabírá brigádníky. Jestliže jste však měli v plánu objednávat další dárky, s největší pravděpodobností vám již nestačí přijít do Vánoc. Česká pošta totiž garantuje doručení do Vánoc při podání jen do 19. 12. (balík do ruky) nebo do 20. 12. (balík na poštu). 

25. 12., 26. 12. a 1. 1. budou mít pobočky České pošty zavřeno. Otvírací dobu v ostatní dny si ověřte na své pobočce. 

Otvírací doba v lékárnách

Co když během vánočních svátků onemocníte? Většina lékáren bude mít v této době zavřeno. K dispozici budou pouze ty s nepřetržitým provozem, které fungují ve dne i v noci. Takových případů ovšem není zrovna hodně. Například v Praze je celkově více než 300 lékáren, ale pouze 9 z nich má nepřetržitý provoz.

Tip: Zkontrolujte, zda ve vaší domácí lékárničce nechybí některé základní léky. Určitě byste měli mít tablety na horečku a bolest, dále se hodí kapky do nosu, pastilky na bolest v krku, kapky proti kašli a živočišné uhlí či podobné léčivo pro případ trávicích obtíží. Pro jistotu najděte nejbližší lékárnu, která bude mít během svátků otevřeno.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz