Poznáte, kdy má olej správnou teplotu na smažení? Pomůže trik s chlebem či rýží

Poznáte, kdy má olej správnou teplotu na smažení? Pomůže trik s chlebem či rýží

I jídla smažená na pánvi mohou být krásně křupavá a křehká jako z fritézy. Stačí dodržovat jedno pravidlo – správnou teplotu oleje. Tu totiž mnoho lidí při smažení na pánvi nebo v hrnci podceňuje. Přitom zjistit, zda je olej ideálně rozpálený, nemusí být doma vůbec žádný problém. Stačí znát pár užitečných a jednoduchých triků.

Přečtěte si také

Čeští obchodníci už nepotřebují platební terminály. Stačí jim mobil. Jako prvním ve střední Evropě
Čeští obchodníci už nepotřebují platební terminály. Stačí jim mobil. Jako prvním ve střední Evropě

Co se stane, když potravinu vhodíte do oleje s nízkou teplotou?

Jídlo zbytečně nasákne olejem (a vy jej potom sníte) a začne se spíše vařit, než zprudka smažit. Ve výsledku se bude dělat pomaleji a bude mít horší chuť. Obtížněji také v tomto případě dosáhnete křupavého povrchu.

Jak nejpřesněji zjistit teplotu oleje?

Správně rozpálený olej by měl mít teplotu okolo 195 °C. Nejpřesněji této hodnoty samozřejmě dosáhnete s chytrým pomocníkem, jakým je například digitální kuchyňský teploměr.

Pokud budete smažit jídlo na pánvi s ideálně rozpáleným olejem, výsledek bude jako z fritézy

Nákupní tip: Při výběru teploměru si vždy pozorně zjistěte, do jaké maximální teploty je určený. Pokud tedy chcete měřit rozpálený olej, horní hodnota teplotního rozsahu by měla být minimálně 200 °C. Tuto podmínku splňuje na trhu například teploměr ProfiCook PC-DHT 1039 (rozsah: −45 °C až 200 °C, cena na internetu se pohybuje okolo 399 Kč) nebo digitální teploměr Tescoma Accura (rozsah: −50 °C až 300 °C, cena na internetu také cca 399 Kč).

Další užitečnou vychytávkou jsou speciální pánve, které v sobě mají zabudovaný indikátor teploty (červené kolečko ve středu dna). Ten vám dá světelnou signalizací najevo, že pánev dosáhla požadované teploty. U nás je seženete zejména u značky Tefal, cena těch s nejmenším průměrem (20 cm) začíná na internetu zhruba na 350 Kč. 

Olej je připravený na smažení v okamžiku, kdy se kolem vložené potraviny tvoří mnoho bublinek a slyšíme praskavý zvuk

K rozpoznání správně rozpáleného oleje postačí rýže nebo kousek chleba

Teplotu oleje však dokážete určit i bez teploměru nebo chytré pánvičky. Stačí na to jednoduchý domácí test. Do pánve nebo hrnce s rozehřátým olejem vhoďte malý kousek jakékoliv suroviny (postačí drobek pečiva, pár zrnek strouhanky nebo rýže). Pokud olej kolem vhozeného předmětu začne ihned prskat a bublat, je připravený ke smažení.

Řídit se můžete také následující jednoduchou nápovědou. V tomto případě doporučujeme použít pro test chleba nebo jiný kousek lehčího pečiva. Po vhození do oleje sledujte, jak se potravina i tekutina chovají. Na základě toho snadno určíte přibližnou teplotu.

  1. Kousek chleba se po vhození do oleje potopí a vytvoří se kolem něho jen pár samostatných bublinek: teplota je stále příliš nízká, někde okolo 150 °C.
  2. Kousek chleba se nejprve potopí, poté pomalu vyplave na povrch, tvoří se kolem něho větší množství bublinek, ale neslyšíte typický praskavý zvuk: olej má teplotu okolo 160 °C (při této teplotě je vhodné smažit pouze například velmi křehkou zeleninu).
  3. Kousek chleba zůstane plavat na hladině, ihned se kolem něho utvoří velké množství bublinek a uslyšíte rychlé hlasité praskání: olej má požadovanou teplotu 180–200 °C a je připravený na smažení.

Pozor, olej nikdy nenechte rozehřívat tak dlouho, až se z něj začne kouřit. Tehdy je přepálený a ani v něm není vhodné potraviny smažit. Navíc riskujete, že vám poblíž doutnající pánve něco vzplane.

Domácí test teploty oleje zvládnete i s vařečkou

Pokud nemáte po ruce chleba, k určení vhodné teploty vám poslouží také obyčejná dřevěná vařečka (musí být ale opravdu z přírodního dřeva, u umělých materiálů by mohlo dojít k poškození kuchyňského náčiní i kontaminaci oleje) – konec dřevěné rukojeti vařečky postavte do oleje, a pokud se kolem ní utvoří zmíněné velké množství bublinek, je olej rozpálený.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz