Na bohatý štědrovečerní stůl patří exotické ovoce. Vyzkoušejte papáju či marakuju

Tropické ovoce v obchodě (Foto: Anna Jančevová)

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi i příprava štědrovečerní večeře. Co kdybyste letos ozvláštnili tradiční sváteční tabuli něčím zdravým, exotickým a novým? Připravili jsme pro vás 5 tipů na tropické ovoce, které seženete i u nás a určitě jím potěšíte rodinu. Do jakého z nich se mezi svátky s chutí zakousnete?

Přečtěte si také

Jak jednoduše připravit domácí ořechová másla, která chutnají dětem i dospělým?
Jak jednoduše připravit domácí ořechová másla, která chutnají dětem i dospělým?

Papája

Papája je druh ovoce s oranžovou slupkou i dužinou, které s největší pravděpodobností pochází ze Střední Ameriky. Toto ovoce se loupe a konzumuje se pouze dužina bez černých semínek. Papája nepatří mezi příliš sladké druhy, její chuť tedy nejlépe vynikne ve sladko-slané kombinaci (např. se sušenou šunkou) nebo v jednoduchém ovocném salátu s limetkou. 

Papáju seženete v malém obchodě jen velmi zřídka. Je potřeba sledovat slevové akce, případně zamířit do větších nebo specializovaných prodejen. V České republice ji běžně koupíte za cenu 80–100 Kč za kus, teď před Vánoci je však k dostání ve většině hypermarketů již od 39,90 Kč/ks.

Zralá papája (Foto: Pixabay.com)

Mango

Mango patří mezi velmi sladké druhy ovoce s vysokým podílem vitaminu A, C, draslíku i vlákniny. Běžně jej koupíte i v menším supermarketu. Cena za 1 kus se liší podle toho, zda se jedná o „mango k dozrání“ nebo o „mango k přímé spotřebě“ (tzv. ready to eat). Standardní cena je zhruba 47 Kč za kus, v akci jej seženete i kolem 28 Kč/ks.

Mango je nejlepší jen tak, s jogurtem, v ovocném salátu nebo v lahodném smoothie s dalšími plody.  

Zralé oranžové mango (Foto: Anna Jančevová)

Pitahaya neboli dračí ovoce

Dračí ovoce (dragon fruit) je plodem rostliny jménem Hylocereus z čeledi kaktusovitých a svým tvarem připomíná malý plamen. Obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, například vitaminy B, C, E, železo, antioxidanty a vápník. Růžová slupka se loupe a konzumuje se pouze dužina, která může mít růžovou i bílou barvu podle druhu ovoce. 

V menších obchodech dračí ovoce neseženete, musíte pro něj do větších hypermarketů nebo specializovaných tržnic. Pokud v obchodě na pitahayu narazíte, zaplatíte okolo 90 Kč za kus. 

Dračí ovoce čili dragon fruit (Foto: Anna Jančevová)

Marakuja

Marakuja neboli mučenka (passion fruit) patří mezi tropické ovoce a říká se o ní, že díky vysokému obsahu vitamínu C dokáže perfektně nakopnout imunitu. Ve větších obchodech ji seženete celkem běžně. Za 1 kus zaplatíte okolo 20 Kč, záleží na její velikosti. 

Marakuja může mít fialovou či oranžovou slupku, která se nekonzumuje. Chutný je její vnitřek plný semínek a sladké šťávy. Nejlépe si ji vychutnáte, když ji jen tak vydlabete lžičkou. 

Oranžová marakuja  (Foto: Anna Jančevová)

Ananas

Ananas patří mezi velmi běžné druhy, přesto si ho možná nedopřáváte kvůli ceně každý den. Na Vánoce byste ale mohli udělat výjimku a vychutnat si toto sladké ovoce, které je plné železa, vápníku, fosforu a dalších vitamínů. Ve slevě koupíte ananas za příjemných 30 Kč za kus, běžná cena se pohybuje kolem 50 Kč a extra velký zralý ananas může stát až 80 Kč. 

Ananas patří mezi velmi sladké druhy ovoce (Foto: Pixabay.com)

Už víte, jakým tropickým ovocem letos ozvláštníte váš vánoční stůl?