Na bohatý štědrovečerní stůl patří exotické ovoce. V našich obchodech je ho právě teď spousta

Rozkrojené exotické ovoce: ananas, pitahaya, pomeranč, kiwi, marakuja Canva

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi i příprava štědrovečerní večeře. Co kdybyste letos ozvláštnili tradiční sváteční tabuli něčím zdravým, exotickým a novým? Připravili jsme pro vás 5 tipů na tropické ovoce, které seženete i u nás a určitě jím potěšíte rodinu. Do kterého z nich se mezi svátky s chutí zakousnete?

Přečtěte si také

Jaké potraviny jíst na podzim? Dejte přednost těm sezónním, jsou zdravější, a navíc ušetříte
Jaké potraviny jíst na podzim? Dejte přednost těm sezónním, jsou zdravější, a navíc ušetříte

Papája

Papája je druh ovoce s oranžovou slupkou i dužinou, které s největší pravděpodobností pochází ze Střední Ameriky. Tato pochoutka se loupe a konzumuje se z ní pouze dužina bez černých semínek.

Papája nepatří mezi příliš sladké druhy, její chuť tedy nejlépe vynikne ve sladkoslané kombinaci (např. se sušenou šunkou) či v jednoduchém ovocném salátu s limetkou.

Papáju seženete v malém obchodě jen velmi zřídka. Je proto potřeba sledovat slevové akce, případně zamířit do větších nebo specializovaných prodejen. V České republice ji běžně koupíte za cenu 80–100 Kč za kus, teď před Vánoci je však k dostání ve většině hypermarketů již od 39,90 Kč/ks.

Připravte si třeba papájový salát

Kupte se slevou Papája.

Porovnat slevy

Marakuja

Marakuja neboli mučenka (passion fruit) patří mezi tropické ovoce a říká se o ní, že díky vysokému obsahu vitaminu C dokáže perfektně nakopnout imunitu. Ve větších obchodech ji seženete celkem běžně. Za 1 kus zaplatíte okolo 20 Kč, v akci i 7,90 Kč, záleží na velikosti.

Marakuja může mít fialovou či oranžovou slupku, která se nekonzumuje. Chutný je její vnitřek plný semínek a sladké šťávy. Nejlépe si ji vychutnáte, když ji jen tak vydlabete lžičkou.

Na poloviny rozříznuté plody marakuji Canva

Mango

Mango patří mezi velmi sladké druhy ovoce s vysokým podílem vitaminů A, C, draslíku i vlákniny. Běžně jej koupíte i v menším supermarketu. Cena za 1 kus se liší podle toho, zda se jedná o „mango k dozrání“, nebo o „mango k přímé spotřebě“ (tzv. ready to eat). Standardní cena je zhruba 47 Kč za kus, v akci jej seženete i kolem 28 Kč/ks. Mango je dobré jen tak, s jogurtem, v ovocném salátu nebo v lahodném smoothie s dalšími plody.

Kam zajít pro mango v akci?

Pitahaya neboli dračí ovoce

Dračí ovoce (dragon fruit) je plodem rostliny jménem Hylocereus z čeledi kaktusovitých a svým tvarem připomíná malý plamen. Obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, například vitaminy B, C, E, železo, antioxidanty a vápník. Růžová slupka se loupe a konzumuje se pouze dužina, která může mít růžovou i bílou barvu, podle druhu ovoce.

V menších obchodech dračí ovoce neseženete, musíte pro něj do větších hypermarketů nebo specializovaných tržnic. Pokud v obchodě na pitahayu narazíte, zaplatíte okolo 90 Kč za kus.

Dračí ovoce, marakuja, ananas, pomeranč, liči Canva

Ananas

Ananas je v našich končinách poměrně známým ovocem, přesto si ho příliš nedopřáváme. Proč ale neudělat výjimku a nepřidat jej na sváteční tabuli? Toto sladké ovoce obsahuje velké množství vitaminů C, A či B a dalších látek, díky čemuž je skvělým přírodním lékem na mnoho neduhů. Nalézt se navíc dá v menších obchodech i větších supermarketech, a to obvykle za akční cenu kolem 30 Kč.

Už víte, kterým tropickým ovocem letos ozvláštníte svůj vánoční stůl? Neváhejte a vyberte si z široké nabídky exotických druhů, které jsou v obchodech i supermarketech jako na dlani takřka po celý rok!