Na bohatý štědrovečerní stůl patří exotické ovoce. V našich obchodech je ho právě teď spousta

Rozkrojené exotické ovoce: ananas, pitahaya, pomeranč, kiwi, marakuja Canva

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi i příprava štědrovečerní večeře. Co kdybyste letos ozvláštnili tradiční sváteční tabuli něčím zdravým, exotickým a novým? Připravili jsme pro vás 5 tipů na tropické ovoce, které seženete i u nás a určitě jím potěšíte rodinu. Do kterého z nich se mezi svátky s chutí zakousnete?

Přečtěte si také

Na český trh loni vstoupily tři desítky firem, je to nejvíce za poslední tři roky
Na český trh loni vstoupily tři desítky firem, je to nejvíce za poslední tři roky

Papája

Papája je druh ovoce s oranžovou slupkou i dužinou, které s největší pravděpodobností pochází ze Střední Ameriky. Tato pochoutka se loupe a konzumuje se z ní pouze dužina bez černých semínek.

Papája nepatří mezi příliš sladké druhy, její chuť tedy nejlépe vynikne ve sladkoslané kombinaci (např. se sušenou šunkou) či v jednoduchém ovocném salátu s limetkou.

Papáju seženete v malém obchodě jen velmi zřídka. Je proto potřeba sledovat slevové akce, případně zamířit do větších nebo specializovaných prodejen. V České republice ji běžně koupíte za cenu 80–100 Kč za kus, teď před Vánoci je však k dostání ve většině hypermarketů již od 39,90 Kč/ks.

Připravte si třeba papájový salát

Kupte se slevou Papája.

Porovnat slevy

Marakuja

Marakuja neboli mučenka (passion fruit) patří mezi tropické ovoce a říká se o ní, že díky vysokému obsahu vitaminu C dokáže perfektně nakopnout imunitu. Ve větších obchodech ji seženete celkem běžně. Za 1 kus zaplatíte okolo 20 Kč, v akci i 7,90 Kč, záleží na velikosti.

Marakuja může mít fialovou či oranžovou slupku, která se nekonzumuje. Chutný je její vnitřek plný semínek a sladké šťávy. Nejlépe si ji vychutnáte, když ji jen tak vydlabete lžičkou.

Na poloviny rozříznuté plody marakuji Canva

Mango

Mango patří mezi velmi sladké druhy ovoce s vysokým podílem vitaminů A, C, draslíku i vlákniny. Běžně jej koupíte i v menším supermarketu. Cena za 1 kus se liší podle toho, zda se jedná o „mango k dozrání“, nebo o „mango k přímé spotřebě“ (tzv. ready to eat). Standardní cena je zhruba 47 Kč za kus, v akci jej seženete i kolem 28 Kč/ks. Mango je dobré jen tak, s jogurtem, v ovocném salátu nebo v lahodném smoothie s dalšími plody.

Kam zajít pro mango v akci?

Pitahaya neboli dračí ovoce

Dračí ovoce (dragon fruit) je plodem rostliny jménem Hylocereus z čeledi kaktusovitých a svým tvarem připomíná malý plamen. Obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, například vitaminy B, C, E, železo, antioxidanty a vápník. Růžová slupka se loupe a konzumuje se pouze dužina, která může mít růžovou i bílou barvu, podle druhu ovoce.

V menších obchodech dračí ovoce neseženete, musíte pro něj do větších hypermarketů nebo specializovaných tržnic. Pokud v obchodě na pitahayu narazíte, zaplatíte okolo 90 Kč za kus.

Dračí ovoce, marakuja, ananas, pomeranč, liči Canva

Ananas

Ananas je v našich končinách poměrně známým ovocem, přesto si ho příliš nedopřáváme. Proč ale neudělat výjimku a nepřidat jej na sváteční tabuli? Toto sladké ovoce obsahuje velké množství vitaminů C, A či B a dalších látek, díky čemuž je skvělým přírodním lékem na mnoho neduhů. Nalézt se navíc dá v menších obchodech i větších supermarketech, a to obvykle za akční cenu kolem 30 Kč.

Už víte, kterým tropickým ovocem letos ozvláštníte svůj vánoční stůl? Neváhejte a vyberte si z široké nabídky exotických druhů, které jsou v obchodech i supermarketech jako na dlani takřka po celý rok!