Znáte marakuju? Tropické ovoce, které nakopne vaši imunitu, koupíte i v Česku

Marakuja neboli mučenka Foto: Anna Jančevová

Na celém světě existuje odhadem asi 2000 různých druhů ovoce. V západním světě, kam patří i Česko, ale známe a používáme jen asi 10 % z nich. Co takhle trošku obohatit jídelníček a seznámit se s tropickým druhem ovoce, které u nás sice neroste, ale dnes ho už u nás můžete koupit?

Přečtěte si také

Jak vybrat parní čistič: které funkce jsou důležité a jaký typ zvolit?
Jak vybrat parní čistič: které funkce jsou důležité a jaký typ zvolit?

Marakuja neboli mučenka

Řeč je o ovoci jménem marakuja, známém také jako mučenka, anglicky passion fruit. Jedná se o ovoce velké asi jako mandarinka, s fialovou nebo žluto-oranžovou slupkou, pod kterou se skrývají chutná, ale poměrně tvrdá semínka a sladká šťáva.

Marakuja patří mezi tropické druhy, ke svému růstu tedy potřebuje dostatek slunce. Pěstuje se v Indonésii, Jižní Americe, Africe nebo Austrálii. V těchto zemích můžete marakuju koupit velmi levně, jeden plod vás přijde na pouhých pár korun podle toho, v jaké zemi se zrovna nacházíte. 

Mučenka je pro své výrazné květy pěstována v nejedné domácnosti

Mučenka jedlá

Jednotlivé druhy mučenek se liší mimo jiné barvou slupky. Mezi nejznámější a nejprodávanější patří mučenka jedlá (Passiflora edulis), která může mít slupku podle odrůdy fialovou či žlutou. Její semínka jsou žlutá a díky své barevnosti často používaná jako ozdoba dortů, koktejlů apod.

Semínka mučenky jedlé jsou žlutá a díky své barevnosti často používaná jako ozdoba dortů, koktejlů apod.

Mučenka jazykovitá

Druhým nejznámějším druhem je mučenka jazykovitá (Passiflora ligularis). Barva její slupky je žluto-oranžová, oproti mučence jedlé je o něco drobnější, semínka jsou tmavší a menší. Tato marakuja se hodí spíše do smoothie a koktejlů. 

Mučenka jazykovitá se hodí spíše do koktejlů a smoothie Foto: Anna Jančevová

Kde a za kolik koupíte marakuju v Česku?

Pokud chcete ochutnat marakuju, aniž byste museli překonávat oceán, máte veskrze tři možnosti. 

Supermarkety

Čas od času nabízejí marakuju některé supermarkety. Stačí sledovat slevové akce a třeba se vám poštěstí ji někde ulovit. 1 kus koupíte okolo 15 až 20 Kč, což je za pár semínek a trošku sladké šťávy poměrně drahá legrace. Ve slevě ji však pořídíte okolo 11 Kč.

Tržnice s exotickým ovocem

Další možností jsou tržnice. Dnes už ve větších městech často najdete asijské, většinou vietnamské tržnice, kde místní prodávají spoustu bylinek, koření a také exotického ovoce. V Praze zajděte do tržnice Sapa, v Brně do Vinama. Cena na tržnicích za 1 kus se pohybuje okolo 10–15 Kč. 

E-shopy s ovocem

Poslední možností je přímý import ze zahraničí, o který se starají některé e-shopy s ovocem. Stačí do vyhledávače zadat „marakuja koupit“ nebo „mučenka koupit“ a ihned uvidíte, které e-shopy a za kolik právě mučenku prodávají. Cena bude tím vyšší, čím čerstvější marakuja bude.

4 zajímavosti o marakuji

Věděli jste, že?

  • Marakuja je nakopávač imunity. Obsahuje totiž velké množství vitamínu C, ale také vitamíny B3 a B6. 
  • V některých zemích se květy marakuji používají pro přípravu prostředku pro lepší spánek a celkové zklidnění. 
  • Slupka se v syrovém stavu nejí! Obsahuje totiž malé množství jedovatého kyanidu. 
  • Marakuja se označuje jako superovoce. Kromě vitamínů totiž obsahuje také velké množství vlákniny, a tak pomáhá s trávicími problémy. 
Marakuja v lahodném smoothie Foto: Anna Jančevová

3 tipy, jak jíst marakuju

  1. Marakuju rozřízněte na dvě poloviny. Vezměte lžičku, vydlabejte semínka a šťávu a jen tak je pojídejte. Semínka jsou sice trošku tvrdší, ale měli byste je bez problému rozkousat. 
  2. Vydlabejte stejným způsobem semínka z marakuji a rozmixujte je s mangem a banánem do lahodného smoothie. Jestliže se chcete osvěžit, přidejte do smoothie led. 
  3. Použijte semínka z marakuji jako ozdobu hotového cheesecaku. Stačí vydlabat semínka ze 2 kusů ovoce a jednoduše nalít na cheesecake. A máte hotovo. 
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz