Umíte vybrat vánoční osvětlení tak, aby bylo bezpečné?

Hezké, ale musí být také bezpečné

Vánoce se velmi rychle blíží, je tedy nejvyšší čas začít se připravovat. Možná ještě nemusíte péct cukroví, ale pokud se chcete vyhnout předvánočnímu shonu, měli byste začít shánět jak dárky, tak sváteční dekorace. Jakékoliv zahrávání si s elektřinou však přináší rizika, a tak se mějte na pozoru především při shánění vánočního osvětlení. Podívejte se, co vám může hrozit a jak se vyvarovat všech nástrah.

Přečtěte si také

Sezóna vlašských ořechů je tady! Jak je správně skladovat
Sezóna vlašských ořechů je tady! Jak je správně skladovat

Každé světýlko má svoje místo

Doby, kdy se lidé o Vánocích spokojili se svíčkou a pojídali houbového kubu, už jsou dávno pryč. A i když mnohým může jednoduchost starých časů chybět, z hlediska bezpečnosti jsme na tom dnes určitě už mnohem lépe. Svíčka sice romanticky plápolá, stačí ale malý pohyb a rázem se z osychajícího stromečku a balicího papíru stane nezastavitelná výheň uprostřed vašeho domova.

Neznamená to ale, že bychom měli bezpečnost vánočního osvětlení podceňovat. Mnoho rodin se snaží docílit toho, aby jejich dům zářil nejjasněji v celé ulici, ale té nejzaručenější cestě v podobě rozsáhlého požáru by se raději vyhnuli. Pokud se tedy rozhodnete ozdobit nejenom interiér, ale i vnějšek domu, ujistěte se, že nakupujete osvětlení vhodné k tomuto účelu. Světýlka určená k používání uvnitř domu si neporadí s mrazivými teplotami či řádícími živly. V nejlepším případě přestanou fungovat, v tom nejhorším mohou způsobit katastrofu.

Jak vybrat světelný řetěz

Během vánoční sezóny lze nakoupit světýlka prakticky v každém obchodě či na tržišti. Může být lákavé sáhnout po výhodných nabídkách, ale na prvním místě by vždy měla být jejich bezpečnost. Mnohokrát bylo při kontrolách zjištěno, že světýlka na trzích z velké části nesplňují ani základní bezpečnostní podmínky.

Zajímejte se o stupeň krytí

Nejrychlejším způsobem, jak zjistit, jestli nakupovaná světýlka jsou vhodná i k použití ve vlhkých prostorech (tedy do deště či sněhu venku), je najít na obalu stupeň krytí. Ten se skrývá pod zkratkou IP a pro venkovní osvětlení nekupujte nic se stupněm krytí nižším než IP 44. Dvě čísla za zkratkou IP označují dva různé typy ochrany. První číslo vám poví, jak moc jsou světla chráněna před vniknutím cizích předmětů a druhá část poskytuje informaci o odolnosti proti vodě. U IP 44 víme, že je světlo chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1 mm a větších a odolné proti vodě stříkající ze všech směrů.

Světýlka dnes umí celou řadu efektů

Nakupujte chytře

Hitem posledních let je LED osvětlení. V obchodě se vám může zdát cena trochu přehnaná, ale ve skutečnosti nákupem LED světýlek dlouhodobě ušetříte. LED žárovky jsou mnohem šetrnější ve spotřebě energie a také mají mnohem delší životnost. Nákupem o něco dražšího výrobku se tedy vyvarujete příliš velkému účtu za elektřinu a bez problémů vám vydrží mnoho let po sobě, takže nemusíte utrácet za nákup nového světelného řetězu. Výrobci LED osvětlení se navíc začínají předhánět v množství efektů, které dokážou se světýlky vytvořit. Za celkově méně peněz tak ozdobíte interiér i venkovní prostory mnohem zajímavěji.

Chvilka nepozornosti vás může přijít draho

Samozřejmě pokud se snažíte trumfnout souseda a jeho ohromující výzdobu, budete chtít mít světla zapnutá nepřetržitě. V případě, že se ale nikdo nenachází v domě, je vždy lepší je vypnout. Osvětlení bez dozoru se může bleskově porouchat a bez okamžité reakce může dojít i k neštěstí. Zářící světla tedy neopouštějte a pravidelně kontrolujte jejich stav. Chcete přece zažít krásné a klidné Vánoce.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!