Jakou čokoládu je vhodné dávat dětem a v jakém množství?

Mohou děti konzumovat čokoládu?

Čokoláda je pochoutka oblíbená mezi všemi věkovými kategoriemi. Zejména však mladší ročníky se po čokoládě v nejrůznějších podobách mohou utlouct. Jako rodiče bychom tedy měli vědět, jaké výrobky jsou pro potomstvo vhodné a podle čeho čokoládu vybírat.

Přečtěte si také

Jak uskladnit zimní oblečení a na co nezapomenout, až vytáhnete to jarní?
Jak uskladnit zimní oblečení a na co nezapomenout, až vytáhnete to jarní?

Znaky dobré čokolády

Výběr čokoládových produktů je v obchodech prakticky nepřeberný a v každé reklamě se vás někdo snaží přesvědčit, že právě jejich výrobek je ten nejkvalitnější. Naštěstí existují poměrně jasná pravidla pro to, jakou čokoládu můžete stále považovat za vhodnou k pravidelné konzumaci, a jaké byste se měli širokým obloukem vyhnout. Pečlivě proto studujte informace na obalu, které prozradí, zdali se jedná od kvalitní kakaovou dobrotu.

Právě obsah kakaa je často považovaný za hlavní ukazatel kvality čokolády. Skuteční odborníci se ale shodují na tom, že vysoký obsah kakaa sám o sobě dobrou čokoládu nedělá. Velmi vysoký obsah kakaa (nad 80 %) v podstatě znamená, že veškerou chuť produktu přebíjí hořkost. Tyto čokolády se hodí především pro úpravu s jinými ingrediencemi. Ideálně by se hodnota kakaa v koupené čokoládě měla pohybovat okolo 60 až 70 %. Mezi takové patří například čokoláda Excellence Lindt nebo hořká čokoláda Belgian. Někdy je možné narazit také na hořké varianty se zajímavou příchutí, příkladem je čokoláda Orion 68% s příchutí jahody se špetkou soli.

Přidané cukry a tuky

Přidaný tuk je hlavním nešvarem velkého množství méně kvalitních čokolád. Přitom ho ve výrobě z dostatečně dobrého kakaa není vůbec potřeba. Správná čokoláda je tvořená především kakaovou sušinou a kakaovým máslem spolu s třtinovým cukrem a trochou vanilky na provonění. Kakaové máslo, které se během procesu úpravy kakaa oddělí od sušiny, by mělo být plně dostačujícím tukem.

S přidaným tukem do čokolády vstupuje vyšší množství mastných kyselin, které škodí našim cévám, a měli bychom se jich ve stravě vyvarovat. Výjimku, co se týče přidaného tuku, mají samozřejmě mléčné čokolády. Do nich by se, jak patrno z názvu, mělo přidávat sušené mléko.

Mezi čokolády, kterým je lepší se naopak vyhnout, patří ty s označením kakaová pochoutka. Neobsahují totiž požadované množství kakaa a nemohou se tedy jmenovat čokoláda.

U čokolády se zaměřte především na kvalitu

Dobrota prospěšná zdraví?

Jednou z hlavních výhod pravidelné konzumace čokolády je zlepšení krevního oběhu. Pokud nakupujete nekvalitní čokoládu plnou přidaných nasycených tuků, pak tato výhoda zcela mizí. Naopak se krevní oběh vašich dětí postupně zhoršuje. Blahodárně působí kvalitní čokoláda na výkyvy nálad. Nejenom svou výbornou chutí, ale také přítomností látek, které ovlivňují důležité neurotransmitery a hormony v našem mozku, jako je například L-Tryptofan. Účinky na psychiku se nezastavují jenom u nálady. Čokoláda podporuje i naši paměť a schopnost koncentrace.

Velmi důležitou součástí čokolád je směs minerálů. Pojídáním kakaových dobrot konzumujete část denní dávky látek jako zinek, draslík, hořčík či železo.

Kolik čokolády denně?

I přes všechny pozitivní dopady konzumace čokolády by tato dobrota neměla být považována za všelék. Příliš mnoho čokolády v jídelníčku nejenom zvyšuje váhu dětí, může mít i další nepříjemné dopady. Nadmíra čokolády může ovlivňovat dětský spánek a vést k nespavosti. Během dne se pojídání čokolády někdy projevuje dětskou hyperaktivitou. A samozřejmě nesmíme zapomenout na rizika alergenů a zvýšené pravděpodobnosti výskytu cukrovky.

Z těchto důvodů se nedoporučuje dávat dětem více než 50 gramů čokolády za den. Nezapomínejme, že se tím myslí kvalitní čokoláda, nikoliv přeslazené tyčinky s obrovskou dávkou přidaných tuků a cukrů. Za dobrou čokoládu si připlatíte, pokud však chcete udělat dětem radost a zároveň se starat o jejich zdraví, jedná se o výbornou investici.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz