Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Kočka a slimáci v záhonech. Odradí je lógr z kávy a pomeranč

Kočka a slimáci v záhonech. Odradí je lógr z kávy a pomeranč

„Pííííp, pííííp, vyprázdnit zásobník na sedliny!“ Počkat, počkat! Kam nesete ty sedliny? Do koše? Vždyť to by byla ale velká škoda. Co takhle kávový odpad chytře zužitkovat, abyste z něj měli hned dvojí užitek? Způsobů využití kávových sedlin je obrovská spousta. Inspirovat se můžete například v tomto článku. Tak čím může odpad z kávy zahradě prospět?

Přečtěte si také

Co se starým pečivem, které nesníte? Připravte z něj chlebové lupínky a další dobroty
Co se starým pečivem, které nesníte? Připravte z něj chlebové lupínky a další dobroty

Lógr jako odpuzovač škůdců

Vypěstovat si na zahrádce vlastní zeleninu a ovoce něco stojí. Jelikož venku nezaprší a nezaprší, musíte plodiny zalévat, aby z nich aspoň něco kloudného vyrostlo. A když se zadaří, jahody se začervenají a ředkvičky ukážou svou hlavičku zpod hlíny, zamrzí, zabolí a rozčílí, když zjistíte, že jsou vaše výpěstky nakousané od všelijakých slimáků, hlemýžďů nebo housenek.

Roztomilý šneček, viďte? Ale ne, když jí vaše jahody!

A zde přichází chvíle pro kávové sedliny ze zrnkové kávy. Věděli jste, že když okolo rostlin rozprostřete odpad z kávy, mravencům, hlemýžďům a ani slimákům to nebude vůbec po chuti? Není 100 % zaručeno, že si ti nenechaví darmožrouti nechají zajít chuť na vaše voňavé jahody, ale za zkoušku to stojí. Stejně byste sedliny vyhodili do koše.

TIP

Budou-li si z vás a vaší kávy slimáci a hlemýždi dělat dobrý den, a i přes veškerou vaši snahu na plodinách v zahrádce hodovat nepřestanou, vyčerpali jste asi veškeré své "soft" zbraně. Potom už nezbývá nic jiného, než zakročit nekompromisně a použít například přípravek na hubení slimáků, který se dá koupit ve všech kutilských obchodech pro dům a zahradu typu BauMax, OBI či UniHobby. V akci bývá například někdy i v Penny.

Lógr s pomerančovou kůrou odpudí drzé kočky sousedů

Pokud však máte trošku jiný problém a vrásky na čele vám dělají naopak cizí kočky, zkuste smíchat usušenou pomerančovou kůru s kávovými sedlinami. Pokud slupky z pomeranče nemáte, také dobře poslouží čistá BIO pomerančová kůra z DM. Tato směs by je měla odradit.

Ale možná nejste jediní, koho napadlo vytasit se na cizí kočky s pomerančovou kůrou s lógrem, a tak mohu být zvyklé. Pokud se lógr s pomerančovou kůrou mine účinkem, vyzkoušejte silnější kalibr – rozmarýnový olej. Jestliže bude i rozmarýnový olej na přidrzlé kočky krátký, problém vyřeší asi už jen čtyřnohý hlídač.

Vyrobte si z lógru tekutou antimikrobiální směs proti škůdcům

Pokud chcete dopřát svým rostlinám extra péči a ochranu, nechte sedliny přes noc vylouhovat ve vodě. Tekutinu poté nalijte do rozprašovače a rostlinu pokropte. Tato kávová směs bude nepříjemná nejen hmyzu, ale také spoustě jiných zvířat, které mohou na vaší zahrádce napáchat škodu.  

Lógr jako výborné hnojivo pro okrasné rostliny

Nejen vy, ale také okrasné rostliny milují kávu. Za směs, kterou vyrobíte smícháním odpadu z kávy, suché trávy, listí anebo slámy, vám poděkují květiny, jakou jsou například růže, azalky či kamélie.

Důležité však je kávové sedliny smíchat s rostlinným odpadem, aby se neutralizovala kyselost z kávy. Odpad z kávy dodá půdě dusík, draslík a zvýší koncentraci hořčíku, který rostliny potřebují k tomu, aby byly zdravé.

Ovšem, toto hnojivo není kompletní, chybí mu fosfor a vápník, a proto jej nelze považovat za plnohodnotné hnojivo. Přidáte-li však do směsi popel ze dřeva a vápno, získáte tak kompletní hnojivo vhodné i pro ostatní zeleň.

Kávové sedliny jako skvělé hnojivo

Dusíkaté vápno je zapotřebí k desinfekci půdy. Je účinné proti houbovým chorobám, škůdcům (šneci, slimáci, hmyz a dokonce hubí i jejich vajíčka). Dusíkaté vápno také podporuje růst kořenů, přičemž rostliny díky tomu efektivněji přijímají živiny a jsou zdravé a vitální.  Do určité míry je účinné také proti drátovcům (larvám kovaříků), kteří páchají škody na úrodě zejména na jaře a na podzim. 

A dřevěný popel? Ten také nepatří do popelnice. Pokud doma topíte dřevem, pamatujte příští zimu na to, že z tohoto druhu odpadu můžete získat skvělé minerální hnojivo. Toto se týká ovšem pouze dřeva. Jestliže byste použili jako hnojivo popel z briket nebo uhlí, naopak byste zahradě velmi uškodili.  

Popel ze spáleného dřeva obsahuje až 35 % vápníku, 10 % draslíku, 7 % hořčíku a 4 % fosforu. Zato však dusík skoro žádný, proto jej skvěle doplní odpad z kávy, který dusík obsahuje.

Dávejte však pozor, ke kterým rostlinám popel sypete. Některé rostliny (rostliny acidofilní/ kyselomilné), jako jsou například právě azalky, magnólie, hortenzie, vřesy, brusnice borůvka či rododendrony potřebují ke svému růstu kyselou půdu v rozmezí 3 – 6,4 pH. Naproti tomu dřevěný popel má velmi vysoké pH, jehož hodnota se pohybuje okolo 12.

A jak popel použít? Buď jej můžete rozpustit ve vodě nebo přidat do kompostu. Nikdy však do kompostu a ani pod žádnou rostlinu nedávejte popel, který je ještě teplý. Ačkoli se vám může zdát jako vyhaslý, i přesto hrozí velké riziko požáru. Stačí jenom, aby zafoukal vítr.  

Pamatujte, růžové hortenzie domodra, červené dofialova

Chcete, aby vaše hortenzie byly modré? Obarvěte je kávou!

Víte, že se s kávovými zrny dá udělat kouzlo? Pokud přisypete kávové sedliny k hortenziím, změní barvu. Barva hortenzií se totiž odvíjí od pH půdy. Zásaditá půda dodá hortenziím růžový odstín, zatímco kyselá půda je zbarví domodra. Abyste tedy modré barvy u hortenzií docílili, musíte snížit pH půdy na 3,5 - 4,5. Pokud však máte hortenzie červené, ty se vám do modra nezbarví, díky kyselému pH chytnou odstín fialový.

Jak zjistit pH půdy? 

Hodnota pH půdy se zjišťuje speciálním pH půdním testem, opět například od značky Neudorff, který seženete v potřebách pro zahradu.