Pemza není jen na nohy. Pomůže s úklidem a odstraní chloupky

Pemza není jen dobrá pomůcka na zrohovatělou kůži, ale i skvělý domácí pomocník

Většina z nás zná pemzu jako pomůcku pro odstraňování zrohovatělé kůže. Tahle vyvřelá hornina dokáže ale mnohem víc, než jen vyhladit paty. Věděli jste, že ji můžete použít třeba k odstranění žmolků na svetru nebo úklidu psích chlupů?

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Čistá trouba za chviličku

Odhadujeme, že čištění pečicí trouby nepatří mezi vaše nejoblíbenější činnosti. Pleteme se snad? O dost snadnější práce vás ale čeká, použijete-li právě pemzu. Ve skutečnosti totiž odstraňuje nečistoty v kuchyni lépe než většina houbiček a drátěnek. Abyste povrch trouby nepoškrábali, před čištěním pemzu namočte. Pak ji můžete použít na odstranění spálenin, zbytků jídla i mastnoty. Ve spojení se sprejem na čištění trouby účinek obou ještě zvýšíte. Dobře funguje ale i pemza samotná, což se hodí především v případě, že chcete použití chemických prostředků v kuchyni snížit na minimum.

Pryč se žmolky

V průběhu zimy se může stát, že vaše oblíbené svetry začnou častým nošením žmolkovatět. Můžete si samozřejmě pořídit elektrický odstraňovač žmolků, který si s nimi poradí. Jestli ale nechcete utrácet za další přístroj, obraťte se na starou dobrou pemzu. Tentokrát ji nechte suchou a krouživými pohyby s ní přejíždějte po tkanině. Uvidíte, jak žmolky začnou mizet a svetry budou zase jako nové! Máte drahý vlněný kabát a žmolky se objevily i na rukávech a u švů? I na ten můžete pemzu použít. U velmi jemných látek ale raději pemzu vyměňte za šetrnější metodu. Hladká vlákna byste totiž mechanickým odstraňováním mohli poničit.

Začíná mít váš oblíbený svetr žmolky? Vezměte do ruky pemzu!

Chlupy budou ty tam

Čištění chlupů po domácích mazlíčcích, to je nikdy nekončící práce. Psí a kočičí přítomnost v bytě je milá, ale srst na koberci a gauči už méně. Nechce se vám pokaždé vytahovat vysavač se speciálním nástavcem, abyste se chlupů zbavili? Sáhněte opět po pemze. Skvěle vyčistí právě koberce, ať už v domě nebo v kufru vašeho auta. Před použitím pemzu navlhčete a stírejte srst z povrchu jedním směrem. Tak všechny chlupy smotáte do jedné kuličky, kterou pak jednoduše vyhodíte.

Pemza je skvělý pomocník, potřebujete-li se zbavit srsti z koberce nebo gauče

Domácí depilace

Je mnoho žen, kterým nevyhovuje depilace chloupků pomocí žiletky. Na jemné pokožce totiž může způsobovat podráždění či nepříjemné zarůstání chloupků. Pokud to je i váš případ, máte několik možností. Můžete zkusit depilační voskové pásky nebo krém, případně si našetřit na laserovou epilaci. Anebo si vzpomeňte na pemzu! Namočte ji alespoň 15 minut předem. Poté namydlete kůži mýdlem nebo sprchovým gelem a krouživými pohyby přejíždějte pemzou. Minuta kroužení denně vám zajistí hladkou pokožku na opravdu dlouho! Aby procedura nebyla bolestivá, na pemzu příliš netlačte. Také se vyhněte oblasti bikin, podpaží a tváři. Kůže na těchto místech je citlivá, a mohli byste ji podráždit.

Pemzu můžete použít i na šetrné a přírodní odstranění nežádoucích chloupků

Pemza jako vonný difuzér

Esenciální oleje vytváří v domácnosti krásnou vůni a hlavně útulnou a příjemnou atmosféru. Jestli ale nemáte vonnou lampu nebo nechcete zapalovat svíčku v přítomnosti nenechavých rukou malých dětí, potřebujete pemzu. Díky pórovitému povrchu s množstvím malých vzduchových otvorů skvěle nasaje éterický olej a pomalu jej uvolňuje zpět do prostoru. Na pemzu nakapejte přibližně 30 kapek vonného oleje. Speciální směsi těchto olejů mohou zvýšit odolnost organismu, uvolnit dýchací cesty při rýmě nebo třeba uklidnit po náročném dni. Pemzu s olejem pak můžete zakomponovat do dekorace s kameny či mušlemi a nechat ji provonět obývací pokoj. Zavěsíte-li ji do malého síťového sáčku do skříně, provoní oblečení i prostor šatny.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz