Bezobalový prodej se rozšířil i do prodejen Lidl. Lidé volají po sáčcích na pečivo

Pytlíky na ovoce Lidl jsou novinkou Lidl.cz

Ekologie se dostává stále více do popředí. Lidé chtějí pomáhat přírodě, a trh na to reaguje. Igelitové tašky byly v supermarketech nahrazeny recyklovatelnými z papíru. Zvyšuje se zájem o původ potravin, což je jedním z důvodů, proč řetězce rozšiřují nabídku bioproduktů. Lidé studují složení potravin, protože je více zajímá, co konzumují. Obchody se musí přizpůsobit, protože pokud tak neučiní, hrozí jim, že zákazník půjde jinam.

Přečtěte si také

Na co všechno se dá použít jablečný ocet? Rychlejší hubnutí, pleť bez vrásek i čistá domácnost
Na co všechno se dá použít jablečný ocet? Rychlejší hubnutí, pleť bez vrásek i čistá domácnost

Manažeři obchodů samozřejmě vidí, že někteří zákazníci neradi používají igelitové pytlíky – přijde jim zbytečné, aby do nich zabalili například papriky, ty doma dali do lednice a pytlík vyhodili. Proto si berou buď opakovaně stejný pytlík, anebo například látkové tašky. A tak se po řetězcích Albert, Kaufland a Penny přidává nově i Lidl, který na svých stránkách hrdě hlásá: „Redukujeme plasty a plníme vaše přání! Od pondělí 2. března u nás najdete na ovoce a zeleninu sáčky k opakovatelnému použití.“ 

Ceny opakovaně použitelných sáčků v obchodech:

  • Lidl: 2 ks 19,90 Kč
  • Penny: 1 ks 9,90 Kč 
  • Kaufland: 2 ks 29,90 Kč
  • Albert: Až do 10. března můžete sbírat body za nákup a vyměnit je za opakovaně použitelné a kompostovatelné sáčky Frusack od českého výrobce vyrobené na bázi kukuřičného škrobu
S nEKOnečnými sáčky přišel i Kaufland ve své kampani s modelkou Lucií Křížkovou Kaufland.cz

Pod příspěvkem, který Lidl zveřejnil na svém Facebooku, se strhla diskuze a lidé by uvítali po pytlících na ovoce a zeleninu i sáčky na pečivo. Ty v současné době nabízí řetězec v sekci pečiva sice papírové a igelitové sáčky najdete jen u klasického tukového rohlíku, ale jak jde vidět, zákazníci by rádi nakupovali do opakovatelného sáčku nejen ovoce a zeleninu. V komentářích se objevují i rady na látkové pytlíky, které se dají doma ušít z plátna nebo si je pořídíte ve specializovaných prodejnách. Ty jsou však zcela nepraktické, protože u pokladny vzniká problém kvůli jejich neprůhlednosti. Otázkou tedy zůstává, ve kterém řetězci se jako první objeví látkový pytlík na pečivo.

Jak vyprat opakovaně použitelný sáček?

  • V ruce se dají prát v teplé vodě a nechat volně uschnout
  • V pračce můžete prát většinu sáčků na 30 stupňů
  • Nepoužívejte žádné chemické přípravky na čištění
Lidl pytlíky na ovoce a zeleninu Lidl.cz

Do obchodu stále se stejným sáčkem

Někteří zákazníci jdou ještě dál a vadí jim i to, že je spousta věcí zabalená do plastových obalů – rýže, těstoviny, nápoje a šlo by pokračovat ještě velmi dlouho. Obchody chtějí zákazníkům vyhovět. Jak? Drogerie dm například umožnila, aby si zákazníci stáčeli prací gel, máchadlo prádla a další produkty opakovaně do stejné nádoby. V některých prodejnách Albert jsou od loňského roku násypníky, ze kterých si do sáčků z recyklovaného papíru můžete nabrat například rýži, kuskus, luštěniny, sušené ovoce nebo oříšky. Výhoda není jen v tom, že šetříte životní prostředí, ale také v tom, že si vezmete tolik, kolik budete potřebovat. Pokud tedy víte, že vám bude stačit 200 gramů rýže, nebudete si už muset kupovat 500g balení.

Nechci žít v době plastové

Za zdravý přístup k ekologii tleskáme firmám, které daly zákazníkům možnost pořízení více ekologických balení. V obchodech tak můžete sáhnout například po papírových krabičkách značky Lagris (pokud chcete rýži), značky Bacchini (pokud chcete kuskus) nebo po papírovém sáčku od značky Bask, v němž se skrývá čočka.