Jak se rychle zbavit námrazy na autě? Vyzkoušejte naše tipy

Zamrzlým sklům na vašem autě můžete docela jednoduše předejít

Nepatříte mezi ty šťastlivce, kteří parkují auto v garáži? Pak je na čase nastavit si budík o 10 minut dříve. Je tu totiž sezóna ranního škrábání skel! Věděli jste, že zamrznutí čelního skla se dá docela jednoduše předejít? A jak postupovat, abyste auto neponičili?

Přečtěte si také

Pochutnejte si na portském víně. Poradíme, jak jednoduše v obchodech poznat to pravé od napodobenin
Pochutnejte si na portském víně. Poradíme, jak jednoduše v obchodech poznat to pravé od napodobenin

Chraňte sklo předem

Chcete-li si ráno ušetřit čas a vyhnout se škrábání zamrzlého skla auta, myslete dopředu. Ještě večer sklo zvenku zakryjte kartonem nebo starou dekou. Aby deku neodnesl vítr, přivřete ji ze stran do dveří. Za pár korun si též můžete pořídit speciální clonu na čelní sklo, kterou na okno rozprostřete a ráno během chvilky zase sbalíte do auta. Její výhodou je, že sníh a led z ní oklepete výrazně jednodušeji než ze zmiňované deky, a nenavlhne jako karton. Seženete ji v dobře zásobených hypermarketech nebo hobby marketech.

Zakryjete-li čelní sklo auta clonou, předejdete ranní námraze a škrábání

Hledejte pomoc v kuchyni

Zakrývání čelního skla není jediná možnost, jak námraze v zimě předejít. Máte doma ocet? Umíchejte svému autu speciální koktejl! Stačí smíchat tři díly octa a jeden díl vody a naplnit tekutinou nádobu s rozprašovačem. Na noc pak sklo postříkejte a můžete jít s klidem spát. Kdybyste na tuto octovou kúru večer zapomněli, nic se neděje. Stejná směs totiž dokáže ráno námrazu rychle rozpustit. Jestli jste doma nenašli ocet, stejně tak můžete použít i půlku rozkrojené cibule. Tou okno večer přetřete a ráno vás žádné zdlouhavé čištění skel čekat nebude.

Profesionální chemie

Neochránili jste auto před namrznutím a ráno vás přivítala ledovka? Pokud se vám nezamlouvají naše kuchyňské rady, pořiďte si profesionální chemický rozmrazovač skel. Tyto spreje stačí nastříkat na zamrzlá okna a pár minut počkat. Chemie led rozpustí a vy jej pak oškrábete výrazně snadněji. Pokud navíc v průběhu zapnete vyhřívání okna, bude rozmrazování o to rychlejší. 

Základní výbavou v autě by měly být i škrabka na led a smetáček na sníh

Mechanická klasika

Klasická metoda, na kterou byste měli být vždy připraveni a vybaveni, je mechanické škrábání oken. Dodržujte několik pravidel, abyste sklo neponičili. Zapomeňte na cédéčka a platební karty a pořiďte si do základní výbavy auta i jednoduchou škrabku na led. Tu nejjednodušší seženete už za pár korun a v případě nouze vám čistění oken usnadní. S rostoucí oblibou velkých rodinných aut se čím dál tím častěji setkáte i s různými teleskopickými škrabkami, na jejichž druhém konci je i šikovný smetáček na sníh. S ledovou námrazou si nejlépe poradí mosazná škrabka, musíte ale dávat pozor, abyste neponičili gumová těsnění skel. Zimomřivým dámám můžete koupit škrabku s rukavicí, která je po ránu i zahřeje.

Tohle nikdy nedělejte!

I u rozmrazování autoskel se rozmohl takový nešvar – polévání horkou vodou. Jestli si nechcete způsobit škodu za tisíce, na tuhle metodu rychle zapomeňte. Promrzlé sklo se po styku s horkou vodou začne rozpínat, a to může způsobit jeho prasknutí. Zvlášť, pokud je na něm drobné poškození např. od kamínku, o kterém ani nemusíte vědět. I když budete mít štěstí a sklo na autě zůstane celé, ani tak se nejedná o chytrý návod. Často se totiž může stát, že voda na skle rychle ztratí svou teplotu a znovu zamrzne. A vy jste tam, kde jste byli. Pokud už si chcete rozmrazování urychlit vodou, použijte studenou, maximálně mírně vlažnou. I mezi ní a zmrzlým sklem panuje teplotní rozdíl, ale ne takový, aby způsobil škodu.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!