Plíseň na stěnách ohrožuje vaše zdraví. Odstraňte ji jednou provždy i bez chemie

Plísni se daří se vlhkých a nevětraných místnostech

Nedostatečně větrané místnosti, ve kterých se drží vlhkost, jsou pro plísně jako stvořené. Existence plísní v domácnosti není jen estetický problém, má také negativní vliv na naše zdraví. Poradíme vám, jak s plísněmi zatočit i jak předcházet jejich vzniku.

Přečtěte si také

O vakcínu se mohou od soboty hlásit učitelé, od pondělí senioři nad 70 let. Naočkuje je i obvoďák
O vakcínu se mohou od soboty hlásit učitelé, od pondělí senioři nad 70 let. Naočkuje je i obvoďák

Plísně patří mezi mikroskopické houby a velmi rychle se množí. Při růstu vytvářejí spory – své rozmnožovací orgány. Za vhodných podmínek se z jedné spory může vytvořit až miliarda dalších v období 5 dnů.

Spory se z plísní uvolňují do ovzduší, ze kterého je vdechujete, a ohrožují tak vaše zdraví. Dráždí ke kašli, způsobují slzení očí a mnoho dalších alergických reakcí, ze kterých vznikají závažnější zdravotní problémy. Proto je raději zlikvidujte co nejdříve!

Jak na likvidaci plísně v domě?

Pokud není plíseň příliš rozrostlá a má podobu jen několika skvrnek nebo se drží na malém prostoru, dokážete se s ní vypořádat sami. Jestliže máte napadenou větší plochu, raději zavolejte na likvidaci specialisty.

Plíseň ohrožuje naše zdraví

Existuje mnoho přípravků proti plísním v domácnosti. Mezi ty nejznámější patří Savo proti plísním, aktuálně v Tescu se slevou za 44,90 Kč, a to až do 10. 12. Je velmi účinné a zabírá opravdu rychle. Zvolit můžete i prostředky jiných značek, např. Bref či Larrin. Stačí přípravek nastříkat na postižené místo dle instrukcí na etiketě a nechat působit. Poté zbytky, které na stěnách zůstaly, setřete navlhčeným hadříkem.

Pozor! Je velice důležité, aby byl hadřík vlhký. Jestliže budete plíseň stírat na sucho, roznese se do okolí. Nikdy nezapomínejte ani na ochranné rukavice.

Jde to i bez chemie

Chytrá houba

Do boje proti plísním můžete vyslat speciální houby, které plíseň požírají. Doporučujeme například tu pod názvem Bio Repel, kterou běžně seženete v drogerii. Není nijak škodlivá pro lidi ani pro domácí mazlíčky, a tak může být její používání bezpečnější než použití chemie.

Houbu rozpusťte ve vodě a potřete s ní postižená místa. Poté, co veškerou plíseň zlikviduje, usne v klidovém stádiu a znovu se aktivuje až při výskytu další plísně. Na takto ošetřená místa nepoužívejte žádnou chemii, protože by houbu zabila.

Jedlá soda

Soda je ideální k odstranění menších ložisek plísně, a také zabraňuje jejímu dalšímu šíření. Smíchejte ji s vodou v poměru 1 : 1 a vzniklou pastu naneste na postižená místa. Nechte uschnout, a místo pak lehce vydrhněte kartáčem.

Ocet

Dá se použít samotný i lehce ředěný vodou. Přelijte ho do nádoby s rozprašovačem a nastříkejte místa, kde se vyskytuje plíseň. Po uschnutí setřete zbytky plísně vlhkým hadrem.

S plísní se vypořádáte i bez chemie, pomocí chytré houby, jedlé soli nebo octu

Jak se plísní vyvarovat?

  • Odvlhčovače – při zvýšené vlhkosti v domácnostech, kde se plísním daří nejvíce, jsou odvlhčovače dobrými pomocníky.
  • Větrejte – průvan a čerstvý vzduch plísně rády nemají. Ideální je větrat krátce a intenzivně, za deště či mlhy kvůli vysoké vzdušné vlhkosti větrání omezte.
  • Nechte zdi dýchat – prostor za nábytkem stojícím těsně u zdi je pro plísně ideální. Proto zde ponechte mezeru alespoň 5 centimetrů, aby byla zajištěna přirozená cirkulace vzduchu.
  • Omezte sušení prádla na sušáku v bytě – sušení prádla v menších místnostech zvyšuje vlhkost vzduchu. Zvažte pořízení sušičky prádla.
  • Při vaření používejte digestoř – vyvarujete se tak případnému zvýšení vlhkosti. Nezapomínejte ani na pokličky.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz