Co jíst, než vyrazíte na vánoční večírek, abyste se vyhnuli ranní kocovině?

Některé potraviny vás zachrání před kocovinou

Čeká vás oslava, vánoční večírek s přáteli či se chystáte popíjet na silvestrovské párty? Jestliže se chcete cítit večer a hlavně druhý den ráno dobře, měli byste si hlídat, co předtím sníte. Vhodně zvolené potraviny a správný pitný režim vás zachrání od kocoviny. Naopak některé vám ji mohou ještě zhoršit!

Přečtěte si také

Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat
Co s rajčaty, která nestačila dozrát? Vyzkoušejte 3 způsoby, jak je doma nechat zčervenat

Silné bolesti hlavy, pocity na zvracení a mnohdy i střevní potíže. To jsou typické příznaky, které mnoho z nás ráno zažívá po večírku, kde jsme to s alkoholem přehnali. Víte, co jíst před tím, než začnete popíjet, abyste kocovině předešli, nebo ji alespoň zmírnili?

Než vyrazíte na večírek

Jídlo před konzumací alkoholu je základ, protože pít nalačno se opravdu nevyplácí. Zhruba 20 % alkoholu, který prochází žaludkem, se vám během jedné minuty dostane do mozku a objeví se i jeho nežádoucí účinky. Pokud pijete na lačno, alkohol se vstřebává rychleji. Proto je dobré volit taková jídla, která jsou tzv. těžší a tráví se déle.

Tip: V lékárnách pořídíte odbourávač alkoholu v kapslích Anti Ethanol, který si stačí vzít 30 minut před požitím alkoholu – po večírku by vám nemělo být špatně.

Před pitím alkoholu se dobře najezte

Jídlo před pitím alkoholu by mělo být zdrojem bílkovin, tuků a sacharidů. Je dobré kombinovat mastná, ale i zdravá jídla. Smaženým pokrmům se raději vyhněte, jsou náročné na trávení. Jaké potraviny jsou tedy ideální?

Avokádo

Obsahuje spoustu zdravých tuků a harmonizuje tak trávení sacharidů a bílkovin, což může zpomalit vstřebávání alkoholu do krevního oběhu.

Vejce

Kromě toho, že vás zasytí, čímž předejdete pozdějšímu přejídání, obsahují také hodně bílkovin. Vaječné proteiny zpomalují vstřebávání alkoholu lépe než proteiny z masa nebo mléka.

Losos, pstruh nebo makrela

Tyto ryby jsou ideálním zdrojem těch správných tuků. Navíc obsahují omega-3 mastné kyseliny, což jsou esenciální mastné kyseliny spojené se spoustou zdravotních benefitů. Mohou pomoci snížit některé škodlivé účinky alkoholu.

Mléčné výrobky

Pokud si nechcete dát vejce, dobrým zdrojem bílkovin jsou i mléčné výrobky. Volte ty s vyšším obsahem tuku a ideálně je zkombinujte s ovocem či oříšky.

Vitamín C

Dopřejte si hodně ovoce a zeleniny, nejlépe citrusové plody, rajčata, papriky i brambory. Sáhnout můžete i po výživových doplňcích s vysokým obsahem vitamínu C.

Ovesné vločky

Obsahují hodně bílkovin a vlákniny, podporují tedy pocit plnosti a také zmírňují vstřebávání alkoholu do krve.

S řádnou přípravou budou následky po silvestrovské oslavě minimální

Co raději vynechat úplně?

  • Pikantní a kořeněná jídla – alkohol uvolňuje svaly, které udržují vaše jídlo a trávicí šťávy tam, kde by měly být. Konzumace pikantního jídla v kombinaci s alkoholem může vyvolat návrat žaludečních šťáv do jícnu a pálení žáhy.
  • Slané pochutiny – pojídání slaného občerstvení, jako jsou chipsy, popcorn nebo oříšky, během popíjení alkoholu urychluje dehydrataci vašeho těla. Tyto dobroty mohou také způsobit nadýmání a plynatost.
  • Sladkosti a sladké limonády – vyhněte se jim už před konzumací alkoholu. Můžou zapříčinit kolísání hladiny cukru v krvi, což zvyšuje riziko pozdějšího nežádoucího přejídání.
  • Kofein – podobně jako příliš solené potraviny urychluje dehydrataci našeho těla.

Jak se dostat z kocoviny, když už ji máte?

I přesto, že je vám ráno po popíjení špatně a jídlo je to poslední, na co myslíte, nasnídejte se. Je totiž potřeba doplnit hladinu cukru v krvi. Pokud nechcete nic jíst, vypijte alespoň sklenici džusu.

Důležitý je také dostatečný příjem tekutin. Ideální je čistá voda, černý nebo zázvorový čaj, vynikající je i silný vývar.

Nakonec vám nic neudělá lépe než procházka na čerstvém vzduchu. Těm, kteří nedokážou vstát z postele, pomůže alespoň otevřené okno.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz