Sbírka potravin trhla rekord! Kam putuje zboží, které jste darovali?

Sbírka potravin trhla rekord! Kam putuje zboží, které jste darovali?

Podzimní Sbírka potravin, která proběhla 23. listopadu v 754 prodejnách v Česku, vynesla rekordních 382 tun zboží pro potřebné. Pod heslem: „Jsou děti, které si mohou na dobrou snídani jen hrát“, jste mohli odevzdat zakoupené potraviny nebo drogerii a pomoct tak například rodičům samoživitelům, opuštěným seniorům nebo rodinám v nouzi. Navíc až do 3. prosince se můžete ještě zapojit a darovat potraviny a drogerii také prostřednictvím on-line nákupu.

Přečtěte si také

Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují
Jak vyhnat zápach z lednice? Vsaďte na mletou kávu a další babské rady, které skutečně fungují

V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin, které se uskutečnilo v sobotu 23. listopadu, se v jednotlivých kamenných obchodech podařilo vybrat rekordních 330 tun potravin a 52 tun drogistického zboží. Do tohoto kola se zapojilo nejvíce prodejen v dosavadní historii, a to celkem 754. Rekordní byl i počet dobrovolníků, kteří stáli v zelených zástěrách v obchodech a vybírali potraviny od darujících. 

„Za sedm let, kdy se potravinové sbírky konají, byla tato letošní podzimní nejrozsáhlejší. Do akce se zapojil největší počet obchodů a dobrovolníků, díky čemuž měl každý možnost darovat potraviny v bezprostřední blízkosti svého bydliště. Interní sbírky se navíc konaly v mnoha firmách a dalších institucích. Kdo nestihl darovat v sobotu, má ještě stále možnost v on-line obchodech,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank, a dodala: „Děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. Poslední průzkum ukazuje, že Sbírku potravin zná 84 % obyvatel České republiky. Navíc narůstá objem prostředků, za něž jsou dárci ochotni nakoupit a darovat potraviny i drogerii.“

Potravinová sbírka trhla letos rekord

Pro koho je pomoc určena?

 • senioři
 • matky samoživitelky
 • pěstounské rodiny
 • děti z dětských domovů
 • hendikepovaní, lidé bez domova a v nouzi

Do Sbírky potravin, která proběhla ve všech krajích České republiky, se po úspěšné jarní premiéře znovu zapojily i on-line obchody iTesco a Rohlik.cz, kde mohou zákazníci darovat on-line potraviny a drogerii až do 3. prosince.

Co darovat?

 • konzervy
 • dětské výživy
 • instantní polévky
 • trvanlivé mléko
 • olej
 • rýži
 • luštěniny
 • těstoviny 
 • základní i dětskou drogerii

K myšlence pomoci lidem v nouzi se v listopadu přihlásily obchodní řetězce Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO Cash & Carry, Penny Market, Tesco Stores a obě významné sítě drogerií – dm drogerie markt a ROSSMANN. Akci podpořila řada celebrit, jako Leoš Mareš, Linda Finková a další.

Přestože podle Českého statistického úřadu patří Česká republika v Evropské unii ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením, i tak se 1,5 milionu občanů nachází na nebo pod hranicí chudoby. Největší problémy mají převážně matky samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let.

Nákupní vozík s motivem potravinové sbírky

Nutno dodat, že řetězce, kromě účasti na sbírkách, posílají zboží do potravinových bank celoročně, dobrovolně poskytují své logistické kapacity a pomáhají při organizaci i řízení těchto projektů. 

Kam putují potraviny ze sbírky?

Partnery sbírky jsou Charita Česká republika, NADĚJE, Armáda spásy a Slezská diakonie. V roce 2018 pomohly potravinové banky 100 000 potřebným prostřednictvím více než 600 neziskových organizací. Jak slibují oficiální stránky Sbírky potravin – cesta darovaných potravin je krátká, jako darující pomáháte přímo ve svém regionu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz