Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Sbírka potravin trhla rekord! Kam putuje zboží, které jste darovali?

Sbírka potravin trhla rekord! Kam putuje zboží, které jste darovali?

Podzimní Sbírka potravin, která proběhla 23. listopadu v 754 prodejnách v Česku, vynesla rekordních 382 tun zboží pro potřebné. Pod heslem: „Jsou děti, které si mohou na dobrou snídani jen hrát“, jste mohli odevzdat zakoupené potraviny nebo drogerii a pomoct tak například rodičům samoživitelům, opuštěným seniorům nebo rodinám v nouzi. Navíc až do 3. prosince se můžete ještě zapojit a darovat potraviny a drogerii také prostřednictvím on-line nákupu.

Přečtěte si také

Recepty z mletého vegetariánského (ne)masa. Vyzkoušejte veggie plněné papriky nebo mexickou směs
Recepty z mletého vegetariánského (ne)masa. Vyzkoušejte veggie plněné papriky nebo mexickou směs

V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin, které se uskutečnilo v sobotu 23. listopadu, se v jednotlivých kamenných obchodech podařilo vybrat rekordních 330 tun potravin a 52 tun drogistického zboží. Do tohoto kola se zapojilo nejvíce prodejen v dosavadní historii, a to celkem 754. Rekordní byl i počet dobrovolníků, kteří stáli v zelených zástěrách v obchodech a vybírali potraviny od darujících. 

„Za sedm let, kdy se potravinové sbírky konají, byla tato letošní podzimní nejrozsáhlejší. Do akce se zapojil největší počet obchodů a dobrovolníků, díky čemuž měl každý možnost darovat potraviny v bezprostřední blízkosti svého bydliště. Interní sbírky se navíc konaly v mnoha firmách a dalších institucích. Kdo nestihl darovat v sobotu, má ještě stále možnost v on-line obchodech,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank, a dodala: „Děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. Poslední průzkum ukazuje, že Sbírku potravin zná 84 % obyvatel České republiky. Navíc narůstá objem prostředků, za něž jsou dárci ochotni nakoupit a darovat potraviny i drogerii.“

Potravinová sbírka trhla letos rekord

Pro koho je pomoc určena?

 • senioři
 • matky samoživitelky
 • pěstounské rodiny
 • děti z dětských domovů
 • hendikepovaní, lidé bez domova a v nouzi

Do Sbírky potravin, která proběhla ve všech krajích České republiky, se po úspěšné jarní premiéře znovu zapojily i on-line obchody iTesco a Rohlik.cz, kde mohou zákazníci darovat on-line potraviny a drogerii až do 3. prosince.

Co darovat?

 • konzervy
 • dětské výživy
 • instantní polévky
 • trvanlivé mléko
 • olej
 • rýži
 • luštěniny
 • těstoviny 
 • základní i dětskou drogerii

K myšlence pomoci lidem v nouzi se v listopadu přihlásily obchodní řetězce Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO Cash & Carry, Penny Market, Tesco Stores a obě významné sítě drogerií – dm drogerie markt a ROSSMANN. Akci podpořila řada celebrit, jako Leoš Mareš, Linda Finková a další.

Přestože podle Českého statistického úřadu patří Česká republika v Evropské unii ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením, i tak se 1,5 milionu občanů nachází na nebo pod hranicí chudoby. Největší problémy mají převážně matky samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let.

Nákupní vozík s motivem potravinové sbírky

Nutno dodat, že řetězce, kromě účasti na sbírkách, posílají zboží do potravinových bank celoročně, dobrovolně poskytují své logistické kapacity a pomáhají při organizaci i řízení těchto projektů. 

Kam putují potraviny ze sbírky?

Partnery sbírky jsou Charita Česká republika, NADĚJE, Armáda spásy a Slezská diakonie. V roce 2018 pomohly potravinové banky 100 000 potřebným prostřednictvím více než 600 neziskových organizací. Jak slibují oficiální stránky Sbírky potravin – cesta darovaných potravin je krátká, jako darující pomáháte přímo ve svém regionu.