Víte, jak správně uspořádat lednici? Rozhoduje rozdílná teplota a výběr potravin

Víte, jak správně skládat potraviny do lednice? (Foto: Freepik.com)

Mnoho lidí po nákupu v supermarketu vyloží obsah do lednice podle toho, kde je zrovna místo. Víte ale, že každý druh potravin má v ledničce specifické místo? V jednotlivých přihrádkách jsou totiž teplotní rozdíly, díky kterým mohou potraviny vydržet déle, nebo se naopak rychleji zkazit. Pokud musíte každý týden vyhazovat zkažené jídlo, možná je na čase zjistit, jak jej správně uchovávat.

Přečtěte si také

10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!
10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!

Spodní boxy

Dva spodní boxy jsou určeny jen pro ovoce a zeleninu. Ty potřebují nejvyšší vlhkost, která se vyskytuje právě v dolní části lednice. Pokud je budete skladovat právě zde, můžete si být jisti, že vám vydrží dlouho čerstvé. Dávejte si ale pozor, které druhy ovoce a zeleniny do lednice vkládáte. Některé do ní totiž vůbec nepatří. Z ovoce jsou to různé exotické druhy (mango, ananas, banány), ze zeleniny hlavně rajčata, papriky, česnek, cibule. Jablka, avokáda, nektarinky, hrušky, broskve a meruňky vkládejte do lednice až ve chvíli, kdy jsou zralé. V případě, že budete chtít dát do lednice rozkrojené ovoce, uchovávejte jej v dóze na potraviny.

Dolní police

V dolních policích skladujte maso a ryby. Ty totiž potřebují stále poměrně dost vlhkosti, která zde dosahuje přibližně 85 %, což je pro jiné suroviny velké procento. Do této police patří i různé uzeniny, které se doporučují uchovávat například ve Zdravé dóze do ledničky (Tescoma, cena 369 Kč). Díky tomu vydrží déle a ostatní potraviny nenačichnou. 

Ne každé ovoce a zelenina patří do lednice. Některým druhům je lépe mimo ni, například paprikám či rajčatům (Foto: Pixabay.com)

Prostřední police

Uprostřed lednice mají své místo mléčné výrobky. Všechny jogurty, mléko, tvarohy či sýry patří právě sem. Stejně jako u uzenin se i sýry doporučují uchovávat v uzavíratelné krabičce. Obzvláště ty silně aromatické. Můžete použít i máslenku, která poslouží stejně dobře jako jiná dóza. Pokud máte polic v lednici méně, můžete dát do té prostřední i masné výrobky, ale dávejte pozor, aby nepřišly do styku s těmi mléčnými (dochází tak k rychlejšímu kažení). 

Horní police

Vrchní police slouží nejlépe pro uchovávání hotových pokrmů. Dbejte však na to, aby byly vždy vychladlé před tím, než je dáte do lednice. Patří sem veškeré polévky, omáčky, ale i zákusky, chlebíčky, dorty. Jednoduše vše, co je určeno k rychlé spotřebě. Také sem můžete dát džusy a minerálky. 

Každá potravina v lednici má své místo, vyhněte se tedy jejich náhodnému ukládání (Foto: Pixabay.com)

Dveře

V poslední řadě zbývá zmínit dveře lednice. Sem patří vajíčka – ta mají své místo úplně nahoře. Pokud na ně máte speciální nádobu, vkládejte je špičkou dolů, déle tak vydrží čerstvá. Do police pod vejci můžete umístit různé marmelády, kečup, hořčici a jiná dochucovadla. Do spodního boxu, který je většinou i ten největší, pak patří otevřené mléko, pivo, džusy a minerálky. 

Philco PX 502 Iceberg s LED diodami podsvícenými madly (foto: Philco.cz) Philco

Tipy z Kupi:

Lednice Philco PX 502 Iceberg

Sněhobílá americká lednice PX 502 Iceberg s opravdu velkým objemem v luxusním designu vás i v noci přivítá díky LED diodami podsvíceným madlům. Její úsporný provoz v energetické třídě A++ s invertorovým motorem potěší vaši peněženku. Díky domácímu baru máte rychlý přístup k nápojům bez zbytečného otevírání celé chladničky. Součástí ledničky je automatický výrobník ledu, ledové tříště a výdejník studené vody ve dveřích. Cena: 25 999 Kč. 

Lednice LG GMX844MCKV

Silnou stránkou americké chladničky LG jsou bohatý vnitřní prostor a praktické prosklené okénko, díky němuž se jí říká „ťuk ťuk lednice“. Má mnoho úložných prostor i pro malé či samostatně balené produkty, úzký systém SpacePlus na výrobu ledu přímo ve dveřích tak, aby neubíral místo chladničky, i sklopnou polici pro vyšší předměty, jako jsou hrnce nebo objemné lahve. S využitím kompatibilního chytrého telefonu s aplikací LG SmartThinQ si například nastavíte teplotu chlazení nebo přepnete režim při odjezdu na dovolenou. V mobilním telefonu si také díky vestavěným kamerám můžete zkontrolovat, co v ledničce zrovna máte, či nemáte. Dokonce vám mohou chodit upozornění, když v lednici něco dojde. Cena 44 990 Kč. 

Věděli jste, že:

  • Důležité je správné umístění lednice. Vybrat musíte místo ne příliš chladné, ale ani ne teplé. Platí totiž pravidlo, že s každým stupněm nad 20 °C zvyšujete spotřebu lednice o 4–6 %. Důležitý je také dostatečný prostor, kolem spotřebiče nechejte proto odstup ode zdi cca 10 centimetrů. 
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz