Pálivé jídlo vám pomůže zhubnout, zlepší náladu i podpoří vaši imunitu

Pálivé jídlo pomáhá hubnout

Ostré a pálivé pokrmy sice nejsou všemi oblíbené, avšak jejich zařazení do jídelníčku může být tělu velice prospěšné. Chilli papričky a jiné pálivé ingredience zvyšují výdej energie po jídle, mohou tedy pomoci s hubnutím. Podporují krevní oběh a trávení, zrychlují metabolismus, snižují cholesterol a dokážou také navodit pocit štěstí.

Přečtěte si také

Kde se vyplatí koupit v rámci Black Friday iPhone, chytré hodinky či televizi? Aktuální přehled slev
Kde se vyplatí koupit v rámci Black Friday iPhone, chytré hodinky či televizi? Aktuální přehled slev

To, že ostrá jídla pálí, způsobuje látka zvaná kapsaicin. Právě ta dělá z pálivých jídel zázračné pomocníky pro naše tělo, protože podporuje proces hubnutí. Dokáže toho ale mnohem více. Ostrým pokrmům bychom se tedy určitě neměli vyhýbat.

Snadnější hubnutí a lepší zdraví díky kapsaicinu

Kapsaicin dokáže tělo přepnout ze spalování sacharidů na spalování tuků a má schopnost tento proces urychlovat. Ke spalování tuků dochází především v oblasti břicha, což je dobré z estetického i zdravotního hlediska. Tuk kolem břicha se nabaluje na orgány, a to může vést k onemocněním srdce a cév.

Kapsaicin snižuje pocit hladu. Lidé by při jeho pravidelné a dlouhodobé konzumaci neměli mít potřebu jíst tučná, přesolená a sladká jídla.

Kapsaicin a jeho účinky na zdraví:

  • Zlepšuje imunitu – ničí totiž bakterie v těle, a tak předchází různým infekcím a virům.
  • Zbaví rýmy i zánětu dutin – zvyšuje vylučování hlenů v nose, ulehčuje odkašlávání, a tím uvolňuje dutiny.
  • Chrání před infarktem a mrtvicí – dokáže rozšiřovat cévy, ředit krev a rozproudit krevní oběh, a tak pomáhá předcházet vzniku srdečních a cévních chorob.
  • Bojuje proti rakovině – likviduje rakovinné buňky, ale zdravým neublíží.
Konzumace chilli papriček zlepšuje zdraví i náladu

Tip: Trápí vás bolesti zad, kloubů či revma? Vyzkoušejte kapsaicinové náplasti, které seženete v lékárnách. Podporují krevní oběh, likvidují bakterie, zrychlují metabolismus, prohřívají pokožku a tiší bolest.

Chilli papričky jako afrodiziakum

Chilli je největším zdrojem kapsaicinu, který patří mezi kapsaicinoidy. Chilli papričky jsou bohaté na vitamíny, zlepšují imunitu a napomáhají spalování tuků. V některých kulturách se používají také jako afrodiziakum. Existuje jich asi 3 000 druhů a liší se stupněm pálivosti, za které mohou právě kapsaicinoidy.

Tip: V supermarketech koupíte nakládané jalapenos papričky, které jsou lahůdkou pro všechny milovníky ostrého jídla. Jako skvělý dárek poslouží i koš chilli koření v kombinaci s nakládanými papričkami – seženete jej na internetu, případně před Vánocemi i v obchodech.

Můžeme být díky chilli šťastnější?

Možná se do zdá jako hloupost, ale konzumace chilli opravdu dokáže zlepšit náladu, a tím předcházet depresím. Na výskyt kapsaicinu v krvi reaguje naše tělo produkcí hormonů endorfinu a serotoninu, které jsou známé jako hormony štěstí.

Nic se však nemá přehánět. Dejte si tedy pozor na konzumaci příliš pálivých chilli papriček, které mohou být naopak zdraví nebezpečné. A někdo může mít na kapsaicin také alergii.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz