Trápí vás nadměrné pocení? Nejspíš používáte antiperspirant špatně

Trápí vás nadměrné pocení? Nejspíš používáte antiperspirant špatně

Prezentace v práci, první rande nebo podání ruky na pracovním pohovoru.Trpíte-li nadměrným pocením, tyto situace se ve vašem případě rovnají noční můře. Vyzkoušeli jste už všechny druhy deodorantů a antiperspirantů a výsledek se nedostavil? Pak čtěte dál.

Přečtěte si také

Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu
Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu

Deodorant nebo antiperspirant?

Správně zvolená kosmetika je základem toho, abyste už nikdy nemuseli čelit trapně upocené chvilce. A teď upřímně. Víte, jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem? Zásadní! Deodorant hezky voní a může zamaskovat nepříjemný odér v našem podpaží. Rozhodně ale pocení nepředchází. To díky odlišnému složení zvládne jedině antiperspirant. Ne všechny značky antiperspirantů vám ale zaručí stejnou službu. Jak vybrat ten opravdu silný a účinný? Odpověď je chlorid hlinitý. To je látka, kterou v antiperspirantu hledejte. Čím více jej výrobek obsahuje, tím větší sílu k boji s potem má. Blokuje totiž potní žlázy a předchází tomu, aby se pot uvolňoval na kůži. 

Používáte je správně?

Možná si říkáte, že používání antiperspirantu není žádná věda. Prostě vstanete, dáte si sprchu, nanesete jej na kůži a odejdete do práce. Jestli je toto vaše denní rutina, používáte antiperspirant špatně! Chcete-li opravdu využít jeho sílu, používejte ho už tehdy, když jdete spát. Potřebuje totiž dost času na to, aby pot v kůži zablokoval. Někdy je vhodné jej aplikovat vícekrát za sebou. Pro správnou aplikaci by vaše podpaží mělo vždy být čisté a suché. Chcete-li, aby antiperspirant fungoval opravdu co nejlépe, oholte i všechny chloupky v podpaží. Tím skoncujete s bakteriemi, které se v ochlupení rády drží a přispívají tak k nepříjemnému zápachu.

Chcete-li, aby antiperspirant správně působil, použijte jej už před ulehnutím do postele

Na oblečení záleží

Se změnou počasí se mění i naše garderoba. Pokud ale máte s nadměrným pocením problém, je asi jedno, jestli běháte v létě po parku nebo sedíte a koukáte na televizi. Potu se prostě nevyhnete. I proto byste měli nosit oblečení z lehkých a prodyšných látek. Ty zaručí, že vám nebude příliš horko, a předejdou nekonečnému pocení. Volte přírodní materiály, jako jsou bavlna nebo bambus, které dobře sají pot a pustí ke kůži dost vzduchu. Máte-li strach, že se mokré koláče na košili opět dostaví, volte oblečení tmavších barev. Tmavě modrá, černá nebo hnědá pot dobře skryjí. Nejlépe jsou na tom pak košile se vzorem, ve kterých se případná mapa úplně ztratí.

Zapomeňte na chilli

Víte, že to co jíte, ovlivňuje i míru pocení? Největším pokušitelem je kořeněné jídlo. To má na tělo asi stejný vliv, jako horký letní den. Zpotíte se i přes to, že je prosinec. Omezit byste měli také smažené potraviny z fastfoodu a obecně jídlo s vysokým obsahem tuku. Bohužel i oblíbený kofein, který vás ráno tak nakopne, způsobuje extra pocení. Když už se bez kávy neobejdete, zapomeňte alespoň na energetické nápoje. Chcete-li se méně potit, jezte více ovoce a zeleniny a dodržujte pitný režim. Dostatek tekutin ochlazuje tělo a pocení zamezuje.

Máte-li problém s nadměrným pocením, na ostrá a mastná jídla rovnou zapomeňte.

Potu navždy sbohem

Máte pocit, že jste zkusili už opravdu všechno a žádná rada nezabrala? Jestli vám nadměrné pocení opravdu otravuje život, je na místě zvážit i návštěvu lékaře. Může se totiž jednat o diagnózu, se kterou vám pomohou jen léky na předpis nebo iontoforéza, tedy elektroléčba. Velmi účinnou metodou je též použití botulotoxinu v oblasti podpaží. Máte tuto látku spojenou s bojem proti vráskám? Kromě mimických svalů umí blokovat i nervy v potních žlázách a zamezit tak pocení. I když se jedná o dražší metodu léčby, je zároveň jednou z nejefektivnějších a její výsledek vydrží několik měsíců až rok.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz