Konec slev ve velkých obchodech. Hrozí, nebo ne?

Konec slev ve velkých obchodech. Hrozí, nebo ne?

Slevy v supermarketech jsou pro spoustu lidí jedinou možností, jak si dopřát některé dražší potraviny. Správným plánováním jídelníčku se dá nákupem v akcích každý měsíc ušetřit slušná částka. Internetem se bohužel šíří zprávy, že tyto slevy budou muset skončit. Je to pravda?

Přečtěte si také

Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování
Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování

Ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o významné tržní síle, která se týká velkých obchodních řetězců s tržbami nad 5 miliard korun. Dotkne se celkem osmi obchodů, jako jsou Kaufland, Tesco, Albert, COOP nebo Lidl. Médii koluje zpráva, že zmiňovaná novela znamená konec slevových akcí, které hrají u mnoha lidí velmi důležitou roli. Máme pro vás dobrou zprávu: Jedná se o fámu. Zákazníka se novela nijak nedotkne.  

Jde pouze o úpravu vztahu mezi dodavateli a odběrateli tak, aby velké řetězce nemohly zneužívat svého významného postavení na trhu. Opatření má podpořit především drobné české výrobce potravin.

V souvislosti s prodejními akcemi budou muset obchody s vysokými tržbami uzavírat s dodavateli písemnou smlouvu, která bude obsahovat kupní cenu, množství potravin a dobu trvání akce. Novela zákona nabude platnosti v roce 2021. 

Informace, která vyděsila zákazníky, především ty, jež nejčastěji využívají slevy v obchodech, se ukázala jako nepravdivá. Výrok, že se blíží konec slev v hypermarketech, vypustil do světa prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle něj je to právě kvůli navrhované novele zákona, kterou předkládá ministerstvo zemědělství. Ta by podle jeho slov měla způsobit konec slev v českých obchodech. Na to ihned zareagoval mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý: „Informace pana Prouzy je podle nás lživá. Návrh novely zákona o významné tržní síle nijak neomezuje slevové akce vůči konečným spotřebitelům, pouze upravuje vztah mezi dodavateli a odběrateli.“

Ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o významné tržní síle, ta se však koncových zákazníků nedotkne

Které potraviny se vyplatí nakupovat v akcích? 

Kdo by nechtěl nakupovat co nejlevněji. Každá uspořená koruna se může později hodit! Sledujte online letáky obchodů a plánujte obědy a večeře podle zlevněných potravin. Co se nejvíce vyplácí nakupovat v akcích? 

  • Vejce: V lednici vydrží celkem dlouhou dobu, a tak nic nezkazíte, když ve slevě koupíte o něco větší množství než obvykle. Hlídejte si ovšem datum spotřeby, možným důvodem slevy je blížící se konec minimální trvanlivosti.
  • Maso: Nakupte si do zásoby větší množství zlevněného masa (pokud vypadá kvalitně!), doma ho rozporcujte a dejte zamrazit. Abyste skutečně ušetřili, další maso kupte, až vám bude původní docházet, nehromaďte ho. 
  • Vakuově balené sýry: Sýry jsou velmi chutné, a navíc důležitým zdrojem bílkovin. Co když ale chcete jiný sýr než levný eidam? Máte rádi čedar, goudu nebo oštěpek? Pohlídejte si s Kupi.cz, kdy budou v akci. Vakuově balené sýry mívají delší trvanlivost, a tak si je můžete nakoupit i do zásoby. 
  • Pečivo: Na rohlících se sleva téměř nepodepíše, na kvalitnějším celozrnném či žitném pečivu už ano. Kupte ho s klidným srdcem větší množství a schovejte do mrazáku. Po rozmrazení bude chutné a křupavé, jako kdyby sotva vychladlo po upečení. Koupit se dají výhodně i bagetky, které jsou určeny k dopékání, a díky způsobu balení vydrží dlouhou dobu i bez zamrazení. 
  • Čaj, káva: Pokud patříte mezi nenapravitelné konzumenty a spotřeba vaší domácnosti je vysoká.
  • Sladkosti: Je v akci vaše oblíbená čokoláda? Nakoupením několika kusů můžete ušetřit, dejte si ovšem pozor, aby vás zásoba sladkého nelákala mlsat více než obvykle. 

Vyhněte se naopak velkým nákupům jogurtů, ovoce, zeleniny a dalších potravin, které by se mohly zkazit rychleji, než byste je stihli spotřebovat. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz