Konec slev ve velkých obchodech. Hrozí, nebo ne?

Konec slev ve velkých obchodech. Hrozí, nebo ne?

Slevy v supermarketech jsou pro spoustu lidí jedinou možností, jak si dopřát některé dražší potraviny. Správným plánováním jídelníčku se dá nákupem v akcích každý měsíc ušetřit slušná částka. Internetem se bohužel šíří zprávy, že tyto slevy budou muset skončit. Je to pravda?

Přečtěte si také

Špagety carbonara: Naprosto dokonalé a jednoduché jídlo, které voní Itálií
Špagety carbonara: Naprosto dokonalé a jednoduché jídlo, které voní Itálií

Ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o významné tržní síle, která se týká velkých obchodních řetězců s tržbami nad 5 miliard korun. Dotkne se celkem osmi obchodů, jako jsou Kaufland, Tesco, Albert, COOP nebo Lidl. Médii koluje zpráva, že zmiňovaná novela znamená konec slevových akcí, které hrají u mnoha lidí velmi důležitou roli. Máme pro vás dobrou zprávu: Jedná se o fámu. Zákazníka se novela nijak nedotkne.  

Jde pouze o úpravu vztahu mezi dodavateli a odběrateli tak, aby velké řetězce nemohly zneužívat svého významného postavení na trhu. Opatření má podpořit především drobné české výrobce potravin.

V souvislosti s prodejními akcemi budou muset obchody s vysokými tržbami uzavírat s dodavateli písemnou smlouvu, která bude obsahovat kupní cenu, množství potravin a dobu trvání akce. Novela zákona nabude platnosti v roce 2021. 

Informace, která vyděsila zákazníky, především ty, jež nejčastěji využívají slevy v obchodech, se ukázala jako nepravdivá. Výrok, že se blíží konec slev v hypermarketech, vypustil do světa prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle něj je to právě kvůli navrhované novele zákona, kterou předkládá ministerstvo zemědělství. Ta by podle jeho slov měla způsobit konec slev v českých obchodech. Na to ihned zareagoval mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý: „Informace pana Prouzy je podle nás lživá. Návrh novely zákona o významné tržní síle nijak neomezuje slevové akce vůči konečným spotřebitelům, pouze upravuje vztah mezi dodavateli a odběrateli.“

Ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o významné tržní síle, ta se však koncových zákazníků nedotkne

Které potraviny se vyplatí nakupovat v akcích? 

Kdo by nechtěl nakupovat co nejlevněji. Každá uspořená koruna se může později hodit! Sledujte online letáky obchodů a plánujte obědy a večeře podle zlevněných potravin. Co se nejvíce vyplácí nakupovat v akcích? 

  • Vejce: V lednici vydrží celkem dlouhou dobu, a tak nic nezkazíte, když ve slevě koupíte o něco větší množství než obvykle. Hlídejte si ovšem datum spotřeby, možným důvodem slevy je blížící se konec minimální trvanlivosti.
  • Maso: Nakupte si do zásoby větší množství zlevněného masa (pokud vypadá kvalitně!), doma ho rozporcujte a dejte zamrazit. Abyste skutečně ušetřili, další maso kupte, až vám bude původní docházet, nehromaďte ho. 
  • Vakuově balené sýry: Sýry jsou velmi chutné, a navíc důležitým zdrojem bílkovin. Co když ale chcete jiný sýr než levný eidam? Máte rádi čedar, goudu nebo oštěpek? Pohlídejte si s Kupi.cz, kdy budou v akci. Vakuově balené sýry mívají delší trvanlivost, a tak si je můžete nakoupit i do zásoby. 
  • Pečivo: Na rohlících se sleva téměř nepodepíše, na kvalitnějším celozrnném či žitném pečivu už ano. Kupte ho s klidným srdcem větší množství a schovejte do mrazáku. Po rozmrazení bude chutné a křupavé, jako kdyby sotva vychladlo po upečení. Koupit se dají výhodně i bagetky, které jsou určeny k dopékání, a díky způsobu balení vydrží dlouhou dobu i bez zamrazení. 
  • Čaj, káva: Pokud patříte mezi nenapravitelné konzumenty a spotřeba vaší domácnosti je vysoká.
  • Sladkosti: Je v akci vaše oblíbená čokoláda? Nakoupením několika kusů můžete ušetřit, dejte si ovšem pozor, aby vás zásoba sladkého nelákala mlsat více než obvykle. 

Vyhněte se naopak velkým nákupům jogurtů, ovoce, zeleniny a dalších potravin, které by se mohly zkazit rychleji, než byste je stihli spotřebovat. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz