Nevoní vám prádlo z pračky, jak by mělo? Na vině je plíseň, se kterou si poradí obyčejný ocet

Nevoní vám prádlo z pračky, jak by mělo? Na vině je plíseň, se kterou si poradí obyčejný ocet

Trápí vás zapáchající pračka? Je pro vás stále větší utrpení ji otevřít a vyprané prádlo nevoní, jak by mělo? Víme, jak se zápachu účinně zbavit. Vyzkoušejte naše tipy a budete mít o starost méně.

Přečtěte si také

Foie gras je kontroverzní pochoutkou! Proč (ne)ochutnat tuto delikatesu?
Foie gras je kontroverzní pochoutkou! Proč (ne)ochutnat tuto delikatesu?

Proč pračka zapáchá

Důvody, proč pračka zapáchá, mohou být různé. Nejčastější příčiny nevábné vůně jsou následující: 

  • Pračka stojí ve vlhkém prostředí bez možnosti důkladně vyschnout. Stává se to především v bytech s koupelnami bez oken. Dbejte na odvětrávání, po praní nechejte otevřená dvířka pračky i zásobníku na prací prostředek, nezavírejte dveře do koupelny (či jiné místnosti, kde máte umístěnou pračku). Promyslete, zda by nešla pračka přesunout na vhodnější místo.

Tip: Stanovte si jeden den v týdnu, kdy pračku pustíte bez prádla, pouze do ní nalijete litr obyčejného kuchyňského octa. Pokud si tento zvyk osvojíte, nebudete už nikdy bojovat se zápachem. 

  • Sifon je starý a netěsní. Vyměňte jej za kvalitní výrobek se zápachovým uzávěrem. Díky němu se k vám domů nebude šířit zápach z kanalizace. 
  • V pračce zůstávají nečistoty z prádla a uhnívají. Stává se to především tehdy, když perete na nízkou teplotu nebo pračku přeplňujete. Alespoň jednou do měsíce něco vyperte o teplotě vyšší než 60 stupňů (ideálně na 90 °C). Utěrkám nebo ručníkům vysoká teplota neuškodí. 
  • Nečistoty se usazují v odpadní hadici a množí se v ní bakterie. Rovněž v tomto případě prospěje občasné praní při vysokých teplotách. 
  • Zápach mohou způsobovat také některé prací prostředky. Pračka je všechny nespláchne, a tak v ní zůstávají a uhnívají. Říká se, že méně je někdy více, nepřehánějte to tedy s množstvím. Dobrou cestou je také používání přírodních produktů. Doporučujeme např. prací gel Jelen nebo prací prášek od značky Ecover. 

Tip: Zápach může způsobovat i nádobka, do které naléváte aviváž a sypete prací prášek. Vytáhněte zásobník a ponořte jej na 20 minut do horké vody s octem. Poté ještě důkladně omyjte houbičkou a nezapomeňte vyčistit i pračku, protože černé usazeniny z aviváže se vytvářejí i uvnitř spotřebiče. 

Zápach mohou způsobovat také některé prací prostředky, zkuste zmenšit jejich dávky

 Jak čistit pračku? 

Určitě chcete prát v té nejčistší vodě. Ve špinavé byste se nesprchovali, nemyli nádobí ani auto. Abyste mohli v čisté vodě prát, musíte mít čistou i pračku. Víte, jak ji čistit a jak předcházet nejen nechutnému zápachu? 

V první řadě byste neměli vynechávat žádné místo. To znamená, že musíte důkladně čistit buben, těsnění dveří, zásobník na prášek a aviváž, prostor kolem zásobníku (nevěřili byste, kolik nečistot uvidíte, když ho vytáhnete!) i filtr. 

Jaké výrobky z obchodu vám pomohou?

  1. Ekologické prostředky: Na běžné čistění postačí univerzální čističe značek Mulieres, Ecover Essential nebo Sonett, na odolnější nečistotu použijte univerzální čistič s desinfekcí od Bio-D, na boj proti vodnímu kameni jsou určeny třeba Yellow&Blue citronový gel na vodní kámen nebo Sonett odstraňovač vodního kamene.
  2. Lanza tekutý čistič pračky: Odstraňuje veškeré nečistoty i zápach a krásně pračku provoní.
  3. Savo čistič pračky citron: Stará, spolehlivá klasika, zanechává příjemnou citronovou vůni.
  4. SANYTOL desinfekce čistič pračky: Bez chlóru, eliminuje až 99,9 % bakterií, které se v pračce tvoří.
  5. Účinná je rovněž kombinace jedlé sody a octu nebo kyseliny citronové.

Za pravidelnou péči o pračku budete odměněni svěží vůní po každém vyprání. Konečně! 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz