5 socialistických potravin, které Češi milují dodnes

5 socialistických potravin, které Češi milují dodnes

Nabídka potravin v obchodech a supermarketech je více než bohatá. Určitě v nich najdete více produktů, než tomu bývalo před rokem 1989. Možná ale, že někteří pamětníci s nostalgií vzpomínají na oblíbené produkty, které již k dostání nejsou. Na druhou stranu bouřlivou dobu Sametové revoluce přečkalo stále ještě několik českých potravin, jež patří na našich pultech ke stálicím.

Přečtěte si také

Jak vyrobit domácí termix, tvaroháček nebo čokoládovou pěnu, po kterých se budou děti olizovat
Jak vyrobit domácí termix, tvaroháček nebo čokoládovou pěnu, po kterých se budou děti olizovat

Pribináček je už na světě 65 let

Světlo světa spatřil papírový kelímek s dřívkem už roku 1954. Letos tedy oslavil krásné 65. narozeniny. A ihned se stal hitem, který se v roce 1977 dostal až do filmové komedie pro děti Ať žijí duchové. Možná si vzpomínáte i filmový slogan "Pramen zdraví z Posázaví". Rok 1994 byl pro Pribináček ve znamení změny designu obalu, kde od této doby můžete vídat kocourka Pribináčka, velkého mlsouna, jemuž nesmí ujít ani kapka této lahodné smetanové dobroty.

Granko slaví letos 40 let

Pokud jste si oblíbili pohodlné rozpustné kakao, tak možná u vás doma ve spižírně by se našlo Granko. Víte, odkud se vzalo a co jeho název vůbec znamená? Granko se vyrábí už dlouhých 40 let od roku 1979. Původním výrobcem byl závod Sója Kolín národního podniku Čokoládovny. Jméno tomuto výrobku dala soutěž spotřebitelů: Granko = GRANulované KakaO. Název se velmi brzy ujal a nyní je již synonymem pro jakýkoliv druh tohoto typu nápoje. V současné době Granko vyrábí společnost Nestlé Česko a bývá obohacené o minerály a vitamíny prospěšné dětskému organismu. Součástí nabídky je i ikonický bílý baňatý hrnek s červenými puntíky, který proslavila televizní reklama.

Granko slaví výročí. Foto: Granko

Tatranky vznikly po 2. světové válce

Zajímavá je i historie výroby Tatranek. Byly prvním poválečným výrobkem národního podniku Čokoládovny, pod který spadlo několik znárodněných firem na výrobu trvanlivého pečiva, cukrovinek a čokolády. Mezi nimi byla i opavská firma Kašpara Melchiora Baltazara Fiedora, v jehož šlépějích výrobce oplatek kráčely i jeho děti a vnuci. Právě u nich vznikla za první republiky klasická kulatá oplatka obalená čokoládou - Fidorka. Po druhé světové válce byl však majitel firmy i s rodinou odsunut do Německa a jeho firma přešla pod národní podnik. Tatranky dostaly název podle slovenského pohoří Tatry, jež měly připomínat. Původní tvar trojúhelníku byl ryze z praktických důvodů nahrazený dnes známým obdélníkem.

Sunar se původně vyráběl ze sušeného kravského mléka

Velké množství příslušníků starší i mladší generace vyrostlo na sušeném mléce. To se v naší republice vyrábělo již za první republiky. Počátek historie mléčné výživy v tehdejším Československu se vztahuje k roku 1936. Rok 1950 byl ve znamení vzniku kojenecké výživy značky Sunar. Jestlipak víte, jak vznikl jeho název? Jedná se opět o zkratku: SUšená + NÁRodní. První Sunary byly vyrobeny sušením plnotučného kravského mléka, v současné době je technologie jejich výroby poněkud odlišná, protože Sunar více kopíruje mateřské mléko. V letech 2000 až 2004 byla značka Sunar pod společností Heinz a od roku 2004 Sunar vyrábí anglická společnost Hero.

Tvarohový Míša je specifický

O Češích se říká, že co se týká zmrzlinových výrobků, jsou poměrně konzervativní a zůstávají věrni klasickým příchutím - čokoládové, vanilkové a jahodové. Jsme to také my, kdo milujeme zmrzlinu v podobě mraženého tvarohového krému. Míša to stále vyhrává na celé čáře, a to od roku 1962, kdy se začal ve Zdounkách u Brna ze směsi tvarohu, smetany a cukru vyrábět. Svým způsobem je Míša revoluční, a to právě díky obsahu tvarohu. Ten do zmrzlinových krémů málokterý výrobce přidává.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz