5 potravin, které Češi milují desítky let. Pochutnáváte si na nich také?

Kdo by neměl rád horké Granko! Canva

Nabídka potravin v obchodech a supermarketech je více než bohatá. Určitě v nich najdete více produktů, než tomu bývalo před rokem 1989. Někteří pamětníci možná stále s nostalgií vzpomínají na oblíbené produkty, které již k dostání nejsou – na druhou stranu však bouřlivou dobu Sametové revoluce přečkalo stále ještě několik českých potravin, jež patří na našich pultech ke stálicím.

Přečtěte si také

Výrobce zmrzlin Häagen Dazs stahuje další zmrzliny z obchodů. Nemáte je doma také?
Výrobce zmrzlin Häagen Dazs stahuje další zmrzliny z obchodů. Nemáte je doma také?

Pribináčku táhne na sedmdesát

Světlo světa spatřil papírový kelímek s dřívkem už roku 1954 – a ihned se stal hitem, který se v roce 1977 dostal až do filmové komedie pro děti Ať žijí duchové. Možná si vzpomínáte i na filmový slogan Pramen zdraví z Posázaví. Rok 1994 byl pro Pribináček ve znamení změny designu obalu, na němž od této doby můžete vídat kocourka Pribináčka, velkého mlsouna, jemuž nesmí ujít ani kapka této lahodné smetanové dobroty.

Granko oslavilo 42 let

Pokud jste si oblíbili rozpustné kakao, možná by se u vás doma ve spižírně našlo Granko. Víte, odkud se vzalo a co jeho název vůbec znamená? Granko se vyrábí už dlouhých 42 let od roku 1979. Původním výrobcem byl závod Sója Kolín národního podniku Čokoládovny.

Jméno tomuto výrobku dala soutěž spotřebitelů: Granko = GRANulované KakaO. Název se velmi brzy ujal a nyní je již synonymem pro jakýkoliv druh tohoto typu nápoje. V současné době Granko vyrábí společnost Nestlé Česko a bývá obohacené o minerály a vitamíny prospěšné dětskému organismu. Součástí nabídky je i ikonický bílý baňatý hrnek s červenými puntíky, který proslavila televizní reklama.

Granku je přes 40 let. Granko

Tatranky vznikly po 2. světové válce

Zajímavá je i historie výroby Tatranek. Byly prvním poválečným výrobkem národního podniku Čokoládovny, pod který spadlo několik znárodněných firem na výrobu trvanlivého pečiva, cukrovinek a čokolády. Mezi nimi byla i opavská firma Kašpara Melchiora Baltazara Fiedora, v jehož šlépějích výrobce oplatek kráčely i jeho děti a vnuci. Právě u nich vznikla za první republiky klasická kulatá oplatka obalená čokoládou – Fidorka.

Po druhé světové válce byl však majitel firmy i s rodinou odsunut do Německa a jeho společnost přešla pod národní podnik. Tatranky dostaly název podle slovenského pohoří Tatry, jež měly připomínat. Původní tvar trojúhelníku byl ryze z praktických důvodů nahrazený dnes známým obdélníkem.

Sunar se vyráběl ze sušeného kravského mléka

Velké množství příslušníků starší i mladší generace vyrostlo na sušeném mléce, které se v naší republice vyrábělo již za první republiky. Počátek historie mléčné výživy v tehdejším Československu se vztahuje k roku 1936. Rok 1950 byl ve znamení vzniku kojenecké výživy značky Sunar.

A víte, jak vznikl jeho název? Jedná se opět o zkratku: SUšená + NÁRodní. První Sunary byly vyrobeny sušením plnotučného kravského mléka, v současné době je technologie jejich výroby poněkud odlišná, protože Sunar více kopíruje mléko mateřské. V letech 2000 až 2004 byla značka Sunar pod společností Heinz a od roku 2004 ho vyrábí anglická společnost Hero.

Tvarohový Míša je specifický

O Češích se říká, že co se zmrzlinových výrobků týče, jsou poměrně konzervativní a zůstávají věrni klasickým příchutím – čokoládové, vanilkové a jahodové. A jsme to také my, kdo miluje zmrzlinu v podobě mraženého tvarohového krému. Míša to stále vyhrává na celé čáře, a to už od roku 1962, kdy se začal ve Zdounkách u Brna ze směsi tvarohu, smetany a cukru vyrábět. Svým způsobem je Míša revoluční, a to právě díky obsahu tvarohu. Ten do zmrzlinových krémů málokterý výrobce přidává.