Jak si usnadnit vánoční uklízení? Plán na předvánoční úklid, se kterým na nic nezapomenete

Jak splnit vánoční úklid? Pojďme se podívat, jak na to Canva

Vánoční svátky nemohou začít bez důkladného úklidu, který je ideální naplánovat dva týdny předem. Nechejte se inspirovat naším článkem, ať na nic nezapomenete a samotný Štědrý den věnujete jen svým blízkým, jedení cukroví a sledování pohádek.

Přečtěte si také

10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!
10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!

Pračka se nezastaví

Pro mnoho lidí je základem úklidu praní. Kromě klasického vyprání používaného oblečení se při vánočním úklidu zaměřte i na prádlo, na které většinou nezbyde čas, tedy záclony. Doporučujeme pořídit prací pytlík, který je ochrání před zatrhnutím.

Také kompletně vyměňte ložní prádlo, v nově povlečené posteli se spí lépe. V poslední řadě vyperte (ať už ručně či v pračce) veškeré koberce, které máte. 

Tip: Víte, že pro správný chod pračky je vhodná občasná výměna pracího prášku? Pokud používáte stále jeden druh, je na čase udělat změnu. 

Vyzkoušejte nový prací gel

Třiďte a udělejte dobrý skutek

Někomu stačí pár kousků oblečení, někdo ho ale rád kupí, a jeho skříně pak praskají ve švech. Pokud také mezi tento typ lidí patříte, je největší čas na velké třídění. Vyřaďte nenošené oblečení jak u sebe, tak u dětí. Pokud je ještě v dobrém stavu, můžete ho darovat charitě a rovnou udělat na Vánoce dobrý skutek. Až budete v režimu přebírání, vrhněte se i na boty a případně i dětské hračky. Člověk ani netuší, kolik zbytečných věcí doma má.

Nezapomeňte, že k poctivém úklidu patří i dobrá nálada. Pusťte si do uší oblíbenou hudbu Canva

Dezinfekce bude vaše druhé jméno

Připravte si rukavice a velkou láhev dezinfekce. Dům si zaslouží projít chemickým detoxem aspoň jednou za rok! Umyjte umyvadla, dřez, sprchu, vanu a veškeré dlaždičky, do kterých se vám jindy nechce. Vyčistěte všechny spáry. Vydezinfikujte i podlahu v koupelně a na toaletě. Umyjte i samotnou toaletu včetně prkýnka. Omyjte všechny dveře a otřete kliky a vypínače dezinfekčním prostředkem

Tip: Dezinfekci seženete v každém obchodě, při kupování si však dejte pozor, jaký typ vyberete. Každý totiž obsahuje jiné složení dle toho, k čemu je určený. Pro použití do koupelny doporučujeme například Sanytol čistič koupelen nebo Savo do koupelny.

Nezapomeňte ani na okna

Řada přijde i na spotřebiče

Jak často kompletně umyjete myčku? Možná je na to právě teď čas. Vydrhněte hlavní filtr a použijte nejlépe čisticí prostředek s aktivním kyslíkem, který se jen polije horkou vodou a chvíli nechá působit. Také ji můžete pustit jen s octem či kyselinou citronovou, kteří se postarají o to, aby ji zbavily případného vodního kamene.

Vyčistit je třeba také pračku, zde si dejte záležet především, máte-li chlupatého domácího mazlíčka. Lednici kompletně vykliďte (a rovnou vytřiďte) a umyjte všechny šuplíky i její vnitřek. V neposlední řadě odmrazte mrazák a kompletně vyčistěte i kávovar.

Tip: Při mytí kávovaru vám dozajista pomohou například tekutý odvápňovač ecoDecalk DeLonghi (500 ml za 219 Kč) či dvoufázové čisticí tablety JURA (6 ks za 259 Kč). Vždy se ovšem ujistěte, že je přípravek kompatibilní s druhem kávovaru, který doma máte.

Po vánočním úklidu přijde řada na zasloužený odpočinek Pixabay

Vytvořte vánoční atmosféru

Teď už snad jen zbývá naladit se na tu správnou vánoční atmosféru. Možná budete mezi stádiem úklidu a výzdoby potřebovat pár dní volna, ale z toho si nic nedělejte. Vánoce jsou svátky klidu a míru a ta výzdoba klidně počká až do Štědrého dne! Pověste jmelí, do okna hvězdu a nechte rozvonět aroma lampu typicky vánoční vůní, která do vašeho domova přinese zasloužený pocit klidu. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz