Jak si usnadnit vánoční úklid? Plán na předvánoční úklid, se kterým na nic nezapomenete

Předtím, než začnete zdobit vánoční stromeček, byste měli splnit vánoční úklid. Pojďme se podívat, jak na to.

Vánoční svátky nemůžou začít bez důkladného úklidu, který je ideální naplánovat týden před Vánoci. Nechejte se inspirovat naším článkem, ať na nic nezapomenete a samotný Štědrý den věnujete jen svým blízkým, jedení cukroví a sledování pohádek.

Přečtěte si také

3 recepty na luxusní rajčatové polévky: Vyzkoušejte indickou, španělskou nebo řeckou
3 recepty na luxusní rajčatové polévky: Vyzkoušejte indickou, španělskou nebo řeckou

Pračka se nezastaví

Pro mnoho lidí je základem úklidu praní. Kromě klasického vyprání používaného oblečení se při vánočním úklidu zaměřte i na prádlo, na které většinou nezbyde čas, tedy záclony. Doporučujeme pořídit prací pytlík, který je ochrání před zatrhnutím. Také kompletně vyměňte ložní prádlo, v nově povlečené posteli se spí lépe. V poslední řadě vyperte (ať už ručně, či v pračce) veškeré koberce, které máte. 

Tip: Víte, že pro správný chod pračky je vhodná občasná výměna pracího prášku? Pokud používáte stále jeden druh, je na čase udělat změnu. 

Třiďte a udělejte dobrý skutek

Někomu stačí pár kousků oblečení, někdo ho ale rád kupí, a jeho skříně pak praskají ve švech. Pokud také mezi tento typ lidí patříte, je největší čas na velké třídění. Vyřaďte nenošené oblečení jak u sebe, tak u dětí. Pokud je ještě v dobrém stavu, můžete ho darovat charitě a rovnou udělat na Vánoce dobrý skutek. Až budete v režimu přebírání, vrhněte se i na boty a případně dětské hračky. Člověk ani netuší, kolik zbytečných věcí doma má.

Nezapomeňte, že po dlouhém a poctivém úklidu už přijde jen to dobré – krásná atmosféra, cukroví, vánoční koledy a klid

Dezinfekce bude vaše druhé jméno

Připravte si rukavice a velkou láhev dezinfekce. Dům si zaslouží projít chemickým detoxem aspoň jednou za rok! Umyjte umyvadla, dřez, sprchu, vanu a veškeré dlaždičky, do kterých se vám jindy nechce. Vyčistěte všechny spáry. Vydezinfikujte i podlahu v koupelně a na toaletě. Umyjte i samotnou toaletu včetně prkýnka. Omyjte všechny dveře a otřete kliky a vypínače dezinfekčním prostředkem. 

Tip: Dezinfekci seženete v každém obchodě, ale dejte si při kupování pozor, jaký typ si kupujete. Každý totiž obsahuje jiné složení dle toho, k čemu je určený. Pro použití do koupelny doporučujeme například Sanytol čistič koupelen nebo Savo do koupelny.

Řada přijde i na spotřebiče

Jak často kompletně umyjete myčku? Možná je na to právě teď čas. Vydrhněte hlavní filtr a použijte nejlépe čisticí prostředek s aktivním kyslíkem, který se jen polije horkou vodou a chvíli nechá působit. Také můžete myčku pustit jen s octem či kyselinou citronovou, kteří se postarají o to, aby ji zbavili případného vodního kamene. Vyčistit je třeba také pračku, zde si dejte záležet především, máte-li chlupatého domácího mazlíčka. Lednici kompletně vykliďte (a rovnou vytřiďte) a umyjte všechny šuplíky i vnitřek. V neposlední řadě odmrazte mrazák a kompletně vyčistěte kávovar.

Tip: Při mytí kávovaru vám dozajista pomohou například tekutý odvápňovač ecoDecalk DeLonghi (500 ml za 219 Kč) či dvoufázové čisticí tablety JURA (6 ks za 259 Kč). Vždy se ale ujistěte, že je přípravek kompatibilní s druhem kávovaru, který doma máte.

Po vánočním úklidu přijde řada na zasloužený odpočinek

Vytvořte vánoční atmosféru

Teď už snad jen zbývá naladit se na tu správnou vánoční atmosféru. Možná budete mezi stádiem úklidu a výzdoby potřebovat pár dní volna, ale z toho si nic nedělejte. Vánoce jsou svátky klidu a míru a ta výzdoba klidně počká až do Štědrého dne! Pověste jmelí, do okna hvězdu a nechte rozvonět aromalampu typicky vánoční vůní, která do vašeho domova přinese zasloužený pocit klidu.