Víte, proč zdobíme vánoční stromeček? Historie vás překvapí

Tradice zdobení vánočního stromu se datuje až do 6. století.

Patříte mezi ty, kteří se každoročně nemohou dočkat okamžiku, až si doma konečně postaví vánoční stromeček a obřadně jej ozdobí? Přeci jen bez zářivého vánočního stromku by to nebyly ty pravé Vánoce. Víte ale, jak tato tradice vznikla?

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje bio kokosový jogurt, který obsahuje nebezpečný pesticid
Obchody stahují z prodeje bio kokosový jogurt, který obsahuje nebezpečný pesticid

Tradice stará 1 400 let

Mysleli jste si, že tradice zdobení stromečku se drží poslední století, maximálně dvě? Tak to vás překvapíme! Legenda o prvním ozdobeném stromku totiž pochází z roku 573. Připisuje se Kolumbánovi z Bobbia, misionáři, který měl v Bretani a Burgundsku přivést pohany ke křesťanské víře. V období Vánoc se jim snažil přiblížit svátek narození Ježíše Krista a ozdobil přitom jedličku zapálenými pochodněmi ve tvaru křížů. Kdo by snad nevěřil této legendě, přesvědčí ho písemné zmínky o prvních vánočních stromečcích z 16. století. Tehdy se u našich německých sousedů začaly stromečky zdobit oříšky, jablky a jinými potravinami. Do Čech se nazdobený vánoční stromeček dostal přibližně až v 19. století.

Vzhůru nohama?

Ještě před vánočními stromky měly v českých domácnostech své místo tzv. chvojky. Tyhle vršky stromků se věšely nad stůl obráceně, tedy špičkou dolů. Domácí je poté zdobili sušeným ovocem, tradičním pečivem nebo ořechy. Například jablíčka odkazovala na zakázané ovoce, které v ráji snědli Eva s Adamem. Stromeček pak měl připomínat rajský strom života, pod kterým často stály jesličky nebo betlém. Chcete si i vy letos ozdobit vánoční stromek opravdu tradičně? Kupte místo skleněných koulí talíř plný rozmanitých druhů sušeného ovoce, které na stromeček zavěsíte pomocí háčků. Pořídíte-li si kolekci slaměných ozdob, dodáte stromečku punc tradice!

Tip: Zbyla vám doma jablka a nebo máte v míse pomeranč, který už není úplně v kondici, a nevíte co s nimi? Nakrájejte je na tenké plátky o velikosti půl centimetru, zapíchněte do ovocných koleček pár hřebíčků na vaření a nechte na pečicím papíru uschnout na topení. Rázem budete mít domov nejen hezky provoněný, ale i ozdobu na stromeček jako z dob našich babiček.

Červená, zelená a zlatá, to jsou tradiční barvy Vánoc

Bez světýlek ani ránu

Přemýšlíte, jaké barevné téma bude vašemu vánočnímu stromečku nejvíc slušet? Ověřenou klasikou jsou barvy jako červená, zlatá nebo zelená. Rozmanité kolekce vánočních ozdob seženete buď v těchto barevných kombinacích nebo podle jednotlivých barev. Elegantně působí i mix různě velkých koulí v ladících barvách. Na žádném vánočním stromečku pak nesmí chybět světýlka, která dodají tu pravou atmosféru. Vybírat můžete z teplých nebo studených barevných odstínů. Kvalitnější světelné řetězy nabízejí i několik programů, podle kterých svítí nebo blikají. Novinkou jsou též světelné řetězy ve tvaru koulí, které obzvlášť vyniknou na vysokých vánočních stromcích. Krásné dekorace na Vánoce nabízejí Jysk a Ikea. 

Pudrově růžová a mentolově zelená jsou letošní trendy barvy Vánoc

Růžová je letos trendy

Ani vánočnímu stromečku se nevyhýbá módní diktát. Každý rok je tak v kurzu jiná barevná kombinace a objevují se i veskrze moderní ozdoby, které mají s původní tradicí už pramálo společného. Pokud byste chtěli držet krok s trendy, zaměřte se na pastelové barvy. Roku 2019 totiž budou vévodit pudrově růžová a mentolově zelená barva. Chcete být letos na Vánoce opravdu originální? Kupte si třeba průhledné ozdobné koule plněné bílým peřím nebo namísto nich na stromeček zavěste bambule z umělé barvené kožešiny. 

Tip: Jste kreativní? Pak stačí oživit staré baňky tím, že si v papírnictví koupíte pár peříček a nějakou tu kožešinu jistě najdete ze starého plyšového medvěda nebo kabátu, který už nenosíte. 

Na trhu již existují stojany na stromky, které zároveň slouží jako zásobník na vodu

Kdy zdobit stromeček?

Tušíme, že už nervózně klepete prsty do stolu. Kdy ale postavit vánoční stromeček, abyste nepohoršovali okolí? I tady se zvyky docela rozcházejí. V historii tradice velela stavět vánoční stromečky až na Štědrý den, a toho se stále drží i většina českých domácností. 

Tip: Nezapomeňte na stojan. Doporučujeme vybrat ten, do kterého můžete nalít vodu a plovoucí ryska vám ukazuje, kolik vody v nádobě zbývá.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz