Jedlé kaštany mají stejný obsah vitamínu C jako citrony. Ale jen málokdo je umí správně připravit

Jedlé kaštany mají stejný obsah vitamínu C jako citrony. V obchodech ale letos podražily

Horké pečené kaštany jsou jednou z pochoutek, které neodmyslitelně patří k Vánocům. Podívali jsme se na to, jak letos vychází jejich cena v obchodech, i na to, jak je doma připravovat. Věděli jste, že nejen skvěle chutnají, ale mají i nespočet příznivých účinků na naše zdraví?

Přečtěte si také

Videorecept: Květákový řízek tak trochu jinak
Videorecept: Květákový řízek tak trochu jinak

Videorecept: Květákový řízek tak trochu jinak

Stejný obsah vitamínu C jako citrony

Jedlé kaštany, tedy plody kaštanovníku setého (Castanea sativa), obsahují vitamíny B, E, K a ve velkém množství i vitamín C. Co se o nich často neví, je fakt, že v nich najdete stejné množství vitamínu C jako například v citronech. Dále jsou bohatým zdrojem hořčíku, železa, zinku, draslíku, vápníku, fosforu i taninu, který je účinným antioxidantem.

Při pravidelné konzumaci podporují imunitu i trávení, působí proti zácpě, detoxikují organismus, přispívají k lepší funkci krevního oběhu a snižují krevní tlak. Potlačují únavu a bolesti hlavy, příznivé účinky mají i v případě psychických obtíží nebo úzkostí. Zlepšují také kvalitu pleti, vlasů a nehtů.

Na kolik nás letos kaštany vyjdou?

Oproti loňskému roku letos v obchodech kaštany podražily, a to nejméně o 20 %. Zatímco minulý rok se jejich cena běžně pohybovala okolo 99 Kč/kg, aktuálně stojí na pultech supermarketů běžně 119 Kč/kg (platí například pro Tesco, Globus nebo Billu). Nejdráže vás nyní vyjdou v Lidlu, kde 100 g (což je pro představu cca 5–6 kousků, záleží na velikosti) koupíte za 19,90 Kč.

Tip: Chcete-li si na pečených kaštanech pochutnat bez nutnosti jejich přípravy, v Albertu můžete zakoupit sáček loupaných pečených kaštanů značky Naše, které vás právě teď vyjdou ve slevě na 29,90 Kč / 100 g (akce trvá do 26. listopadu). Díky praktickému balení jsou ideální jako zdravá svačinka do práce, do školy nebo na cesty.

Jedlé kaštany obsahují řadu vitamínů a minerálů, jejich cena v obchodech ale oproti minulému roku výrazně stoupla

Pozor na plísně, vybírejte podle vzhledu

Kromě ceny doporučujeme u kaštanů vždy sledovat především jejich kvalitu. Kvůli své vysoké vlhkosti jsou totiž velmi náchylné k různým plísním, ke kterým mohou vlivem nevhodného skladování přijít už v obchodě. A to většinou zjistíte až doma při konzumaci.

Vždy kupujte pouze krásně lesklé, tmavě hnědé plody s hladkým povrchem. Vyhýbejte se těm se zkrabatělou matnou slupkou nebo s drobnými dírkami či prasklinkami, značícími výskyt červů nebo plísní.

Kaštany na vánočních trzích jsou klasikou

Pečené kaštany jsou také typickou vánoční lahůdkou, kterou si nesmíte nechat ujít při návštěvě vánočních trhů. V minulém roce se ve větších městech, jako například v Praze, Brně nebo v Plzni, pohybovala cena pečených kaštanů ve stáncích okolo 80–90 Kč / 100 g, v Olomouci to bylo cca 60 Kč / 100 g. S vyšší cenou kaštanů v obchodech lze ale letos očekávat i jejich zdražení na trzích, a to i o několik desítek procent.

Kaštany lze doma uvařit nebo upéct v troubě, mikrovlnce nebo na pánvi

4 snadné způsoby, jak si kaštany doma připravit

Pokud po kaštanech v obchodě vždy jen pokukujete a přemýšlíte, jak je doma připravit, máme pro vás dobrou zprávu. Je to velice snadné a jde to mnoha způsoby.

Ještě než začnete, je důležité si kaštany připravit. To znamená:

  1. plody omyjte a proberte
  2. nařízněte nožem do kříže – ve špičce plodu nebo na jeho vypouklé straně (tzv. na bříšku)
  3. pokud budete kaštany péct (v troubě, mikrovlnce nebo na pánvi), naříznuté kaštany nechte před pečením cca 3 hodiny máčet ve studené vodě (budou měkčí a dříve hotové)

Vaření ve vodě

Kaštany vložte do hrnce a zalijte vodou, aby byly všechny ponořené. Přiveďte pod pokličkou k varu, poté ztlumte plamen a nechte ještě asi 20 minut vařit. Hotové kaštany odstavte, ale vodu neslévejte. Postupně je odebírejte naběračkou z hrnce tak, abyste je stihli všechny za tepla oloupat.

Pro snazší loupání se také doporučuje kaštany zabalit do utěrky a pomačkat. Skořápka více povolí a budou se loupat snáze.

Tip: Pokud vám dělá zpracovávání horkých kaštanů problém, můžete si pořídit užitečnou vychytávku – kleště na loupání jedlých kaštanů. Seženete je například v Tescomě (značka Presto) za cenu 129 Kč.

Pečení v troubě

Troubu předehřejte na 200 °C, naříznuté a namočené kaštany vysypte na suchý plech a nechte péct. Že jsou hotové, poznáte podle typické vůně i podle toho, že se jejich slupka začne v naříznutém místě rozevírat. Klasicky se pečou asi 10–15 minut.

Pečení v mikrovlnce

Je podobné přípravě v troubě, ale rychlejší. Naříznuté a namočené kaštany vyskládejte po obvodu na talířek a doprostřed nalijte trochu vody. Dejte péct na cca 750 W. Doba pečení se může lišit, hotové kaštany začnou syčet a slupka se v místě naříznutí bude otevírat. Pokud kaštany dáte pod poklop, budou hotové rychleji.

Pečení na pánvi

Po vzoru tradičních stánkových prodejců si můžete kaštany připravit i doma na pánvi. Na středním plameni nechte rozehřát pánev a dejte na ni předem namočené a naříznuté kaštany. Pražte cca 10 minut do ztmavnutí (pozor, ať vám nezčernají), občas promíchejte nebo s pánví zatřeste.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!