Trápí vás karpály? Pomůže vertikální myš

Trápí vás karpály? Pomůže vertikální myš Howard Bouchevereau / Unsplash.com

Brní vás často ruce? Probouzíte se v noci s bolestí zápěstí? Je tu jistá šance, že trpíte syndromem karpálního tunelu. Toto onemocnění ruky trápí čím dál tím více lidí a dokáže pořádně znepříjemnit život. Tušili jste, že od bolesti vám může pomoci třeba vertikální myš k počítači?

Přečtěte si také

ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží
ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží

Co jsou to ty karpály?

Syndrom karpálního tunelu je přetěžování šlach, které má za následek tlak na nerv v zápěstí ruky. Pacienti si často stěžují na mravenčení v rukou nebo sníženou citlivost prstů. Bolest se projevuje hlavně v noci a dokáže i budit ze spánku. Často si ji pak mylně vykládáme jako přeležení, příčina ale může být jinde. V dnešní době je toto onemocnění nejčastěji spojováno s dlouhodobou prací u počítače. U klikání na myš nebo dlouhého psaní na klávesnici máme ruku stále v nepřirozené poloze, která přispívá k zánětům šlach nebo právě syndromu karpálních tunelů.

Práce s klasickou myší nás nutí držet ruku v nepřirozené poloze, což má za následek bolest Karolina Grabowska / Pixabay.com

Neignorujte bolest

Zúžení karpálního tunelu se projevuje nenápadně. V nejvážnějších případech ale toto onemocnění vede až k operaci zápěstí. Pokud navíc pacient dlouhodobě bolest ignoroval a nesnažil se jí předcházet, často může být poškození nervu i trvalé. Přitom stačí poměrně málo, abyste se takové situaci vyhnuli. Trávíte při práci na počítači většinu pracovní doby? Asi kvůli karpálům nezměníte své povolání. Co ale změnit můžete, jsou pracovní pomůcky a technika, se kterou pracujete. Věděli jste, že existují i ergonomické vertikální myši k počítači, které vám od bolesti dokážou ulevit?

Vertikální je zdravější

Klasická počítačová myš nutí naši ruku být v nepřirozené až zkřivené poloze. Vertikální myši jsou však navrženy tak, abyste při práci s nimi měli maximální pohodlí a předešli bolesti. Držíte-li myš vertikálně, nenamáháte tak zápěstí a ruku držíte v přirozené poloze. I když si na jiný úchop budete zprvu muset zvyknout, již během jednoho pracovního dne poznáte výraznou úlevu od bolesti a přetížení. Dnes vás navíc výměna myši nebude stát majlant. Vertikální myš seženete už od 200 Kč.

I při psaní na klávesnici myslete na svůj komfort a pořiďte si podložku zápěstí Pixabay.com

Jak vybrat tu správnou?

Rozhodli jste se koupit vertikální myš? Pak se zaměřte ještě na několik kritérií, které vám pomohou vybrat tu pravou. Co třeba velikost? Ano, i u myší hraje svou roli. Jinak velkou ruku mají drobná žena a vzrostlý muž. U kvalitních ergonomických myší tak můžete volit mezi čtyřmi velikostmi, tedy od S do XL. Rozměr ale není jediné, podle čeho se řídit. I u vertikálních myší je na výběr kabelová nebo bezdrátová verze. Kabel může leckomu vadit v pohybu a vzhledu. U bezdrátové myši je zase třeba myslet na výměnu baterek nebo se připravit na menší výběr produktů.

Extra komfort

Práce s vertikální myší už vám jde obstojně a ulevila vám od nepříjemné bolesti? Pokud si chcete dopřát opravdový komfort, pořiďte si ještě pár dalších pomocníků. Píšete-li často dlouhé e-maily nebo souvislý text, oceníte třeba pěnovou podložku zápěstí. Její pohodlná vyvýšená plocha snižuje únavu zápěstí a ruku udržuje v rovné poloze. Jednodušší pěnovou verzi dostanete již od 150 Kč. Když si pár stovek připlatíte, koupíte si podložku z kvalitní paměťové pěny nebo gelu. Podobnou ergonomickou pomůcku si můžete pořídit též pod počítačovou myš. Na trhu dnes najdete i výhodné sety obou těchto produktů.

Při práci v kanceláři se snažte často měnit polohu a každé dvě hodiny se protáhnout Pixabay.com

Nezapomeňte! Dlouhá práce u počítače, i když ergonomická, není zdravá. Snažte se tak nesedět příliš dlouho ve stejné poloze a prokládejte práci kratší chůzí nebo jednoduchými cviky. Každé dvě hodiny si tak protáhněte záda, krční páteř i končetiny. Pracujte také při vhodném osvětlení, aby při pozorování monitoru netrpěly vaše oči.