Jak uskladnit vánoční cukroví, aby bylo čerstvé a vláčné

Vánoční cukroví už začíná pomalu vonět v našich domácnostech. V čem ho uskladnit?

Čas pečení vánočního cukroví je doslova za dveřmi. První nadšenci už začínají tvořit perníčky, ale na řadu přijdou i další dobroty. I když pečete jen pár kousků, je dobré, aby do Vánoc cukroví vydrželo co nejvíce čerstvé. Jak na to?

Přečtěte si také

Tipy, jak naučit dítě pitnému režimu. Jde to i bez sirupu a limonád
Tipy, jak naučit dítě pitnému režimu. Jde to i bez sirupu a limonád

Na společnou krabici zapomeňte

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že každý druh potřebuje trošku jiné podmínky. Smíchat linecké s kokoskami nepovede ke štěstí, ale spíše slzám. Prvním pravidlem tedy je: Před samotným pečením si připravte dostatek nádob. Ve společné krabici by totiž jednotlivé druhy od sebe nasály chutě i vůně. Dejte si také pozor, aby víko dobře doléhalo, a nedošlo tak k načichnutí například okolními potravinami. Místo lineckého s rybízovou marmeládou byste totiž mohli mít cukroví šunkové či salámové.

Neskladujte cukroví dohromady. A pozor, každý druh potřebuje něco jiného

Po jakých nádobách sáhnout?

 • Perníčky – zejména klasické recepty vyžadují, aby se perníčky rozležely, jak toho ale docílit? V ideálních podmínkách se hodí keramická nádoba vystlaná alobalem, včetně poslední vrstvy pod víkem. Někdy se perníčky zastřikují rumem, jindy se do nádoby vkládá kousek jablíčka či chleba.
 • Sušenky či neplněné cukroví (případně ještě nenaplněné linecké) – udělají jim dobře plastové či plechové krabice, které vyložíte ubrousky. Plechové dózy různých tvarů i velikostí a navíc s tematickými vánočními motivy najdete v obchodech Kitos či Orion. Sušenky zpravidla zvládnou i papírovou krabici s víkem. Zvolte chladnější místnost (jinak hrozí, že tuky v nich obsažené žluknou).
 • Kokosky – ideální jsou papírové svačinové sáčky a uložení do spíže (v plastu nebo plechu zvlhnou, stejně tak v lednici).
 • Slepované cukroví – papírovou krabici vyloženou ubrouskem dejte do chladu (ideálně spíž), do ledničky jen v uzavíratelném plastovém obalu, jinak navlhnou. Pozor na čokoládové polevy, ty by měly být v chladu lednice v plastové nádobě. Širokou nabídku uzavíratelných plastových dóz naleznete například v prodejnách Ikea či Tescoma.
 • Nepečené cukroví – vždy skladujte v ledničce, jinak hrozí přemnožení různých bakterií. Dózu Easy Match od Lock&Lock se silikonovým těsněním získáte v Kitosu již od 229 Kč.
Pokud nestíháte cukroví sníst, zamrazte ho. Jak na to?

Jak tedy skladovat vánoční cukroví?

 1. Všeobecně lze říci, že cukroví prospívá suché, tmavé, chladné místo.
 2. Nádoby na cukroví by měly být v ideálním případě neprůhledné. Vhodnou výstelkou jsou alobal nebo ubrousky. 
 3. Pozor na okolní pachy, zejména uzeniny.
 4. Bezlepkové cukroví nikdy nemíchejte s lepkovým (oddělení ubrouskem či alobalem nepomáhá).
 5. Pořiďte si venkovní teploměr. Pokud skladujete své dobroty na balkóně, je třeba sledovat teplotu. Teploty pod bodem mrazu vánoční cukroví ohrožují. Cukroví můžete ochránit případně i polystyrenovou „čepičkou“.
 6. Pokud uchováváte cukroví v lednici, vystelte nádoby alobalem (znesnadňuje proniknutí pachů). 

Nebojte se mrazáku

Pokud vám některého cukroví zbyde, nebo víte, že jej nesníte všechno (například z důvodu exotické dovolené), je možné vánoční cukroví také zamrazit. Suché cukroví (tedy to bez náplně) to zvládne nejlépe. Je však potřeba dobře uzavíratelná nádoba vystlaná alobalem. Jediným omezením může být množství obsaženého tuku v cukroví, ten totiž může při delším zmrazení žluknout. Doba výdrže zmraženého cukroví bývá asi půl roku. 

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!