Umírají vám s příchodem zimy pokojové rostliny? Víme, jak je zachránit

Umírají vám s příchodem zimy pokojové rostliny? Víme, jak je zachránit

Jaro a léto rostlinám v našich zeměpisných šířkách vysloveně prospívají – krásně rostou a obvykle se velmi snadno množí. Jenže s příchodem chladnějšího počasí, topné sezóny, působením občasného průvanu a suchého vzduchu v interiéru začnou při nesprávné péči i ty nejodolnější z nich chřadnout. A některé to bohužel odnesou definitivně, což je škoda. Dá se tomu totiž předejít.

Přečtěte si také

Vláda ruší stravenky, místo nich dostanou zaměstnanci peníze
Vláda ruší stravenky, místo nich dostanou zaměstnanci peníze

Co mi to doma vlastně roste? 

Pokud se chcete o pokojové rostliny správně starat, musíte v první řadě znát jejich názvy. Jinou péči vyžaduje marantha a odlišnou nejrůznější sukulenty. Pokud nevíte, co máte doma, a nedaří se vám dopátrat se odpovědi v chytrých knížkách nebo na zahradnických webových portálech, zkuste tematicky zaměřené skupiny na sociálních sítích. Tehdy stačí jen rostlinku vyfotit, poslat ji do dané skupiny s prosbou o identifikaci a většinou máte do pár chvil odpověď. 

Pokojové rostliny se dají třídit podle několika kritérií, nás dnes budou zajímat jejich nároky na pěstování.

Tropické rostliny

Nejčastější zástupci: Calathea, Fittonia, Monstera, Spathiphyllum, Marantha, Dieffenbachia, Philodendron, Begonia, Sanseviera (tchýnin jazyk), fíkusy, orchideje, nejrůznější kapradiny, zelenec aj.

Tyto rostliny velmi špatně reagují na ofouknutí a nízké teploty. Měli byste je tedy mít umístěné tam, kde na ně nepotáhne studený vzduch při větrání a nebude jim zima od podlahy – tomu lze zabránit vhodně zvoleným stolkem nebo speciálním stojánkem na květiny. V zimě vyžadují teplotu 18–22 °C, proto by neměly být v místnosti, kde se netopí. Zároveň jim nebude dobře ani přímo u topení nebo u krbu. 

Většina pokojových rostlin, které pocházejí z tropických pralesů, má zelené listy a umí si poradit i s menší intenzitou světla. Pokud se jim ale listy zbarvují, případně rostliny kvetou, je třeba myslet na to, aby byly co nejblíže zdroji světla (pozor ale, aby se vám během jasného slunečního dne za sklem nespálily). 

Nezapomínejte je také pravidelně rosit. Zejména v zimním období během topné sezóny bývá v bytech často suchý vzduch – poznáte jej podle osychajících konců listů rostlin.

Tropické rostliny je vhodné pravidelně rosit

Subtropické rostliny

Nejčastější zástupci: některé druhy begonií a žumenů, citrusy, oleandry, granátovníky, některé druhy palem, ananasovník, kávovníky, některé fíkusy, vavříny, olivovníky, fuchsie aj.

Subtropické rostliny nejsou tolik náchylné na nižší teploty, protože jsou zvyklé ze své domoviny přečkávat zimu při výrazně nižších teplotách, než jaké vládnou během léta. V zimě jim tak budou vyhovovat i chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 8–15 °C. Obecně platí, že čím nižší teplotě rostliny musejí čelit, tím méně bychom je měli zalévat a tím méně světla budou potřebovat. 

Jak rostliny zachránit

Pokud vám s příchodem zimy začaly květiny vadnout a žloutnout, určitě zkontrolujte kořeny, jestli nejsou přelité. Pokud ano a našli jste na nich i hnilobu, budete muset ostříhat vše shnilé, rostlinku nechat proschnout a pak ji zasadit do nového substrátu. A pokud jste ji našli příliš pozdě a kořeny se již nedají zachránit, zkuste rostlinu alespoň nařízkovat a ponořit do vody s lignohumátem, který umí stimulovat růst nových kořenů. Při troše štěstí zakoření i v zimě, i když se běžně doporučuje s tím počkat až na jaro. Ale přeci rostlinu nevyhodíte bez boje.

Kaktusy a sukulenty jsou velmi nenáročné na péči

Kaktusy a sukulenty

Kaktusům a sukulentům prospěje, když si jich během podzimu a zimy skoro nevšimnete. Pokud mají ideální podmínky pro život (vhodně zvolený substrát, velmi světlé místo, dobře jim udělá i nějaký ten skleníček), měly by bez problémů odpočívat až do jara. Ale pozor, rozhodně to neznamená, že je máte úplně ignorovat. 

To, že si nemáte kaktusů a sukulentů téměř všímat, totiž neznamená, že je do jara utrápíte žízní. Jak ale poznat, že chtějí trochu napít? Jednoduše – řeknou si o to samy. Nedostatek vody poznáte podle svraštělých a scvrklých listů, případně tak, že rostlinka začne zcela vysávat spodní listy, které se postupně zbarví do hněda a odpadnou.

Tipy na závěr

S příchodem chladnějších měsíců zapomeňte na jakékoli řízkování a jiné množení, stejně tak na přesazování. Rostliny se chystají k zimnímu spánku, a každý větší zásah je stresuje, a to klidně natolik, že můžou odejít nadobro. Proto se zkuste obrnit trpělivostí, nechte je odpočívat a nabírat síly na nadcházející sezónu. Hnojit je můžete klidně jen jednou za dva měsíce slabým roztokem. Zalévejte je až tehdy, kdy zapíchnete prst na centimetr až dva do hlíny a ucítíte, že je suchá. Čas od času jim opatrně otřete listy od nánosu prachu a těšte se, jak budou zase od jara až do podzimu krásně růst.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!