Nevyhazujte použité čajové sáčky! Připravíte z nich koupel, balzám nebo hnojivo

Nevyhazujte použité čajové sáčky! Připravíte z nich koupel, balzám nebo hnojivo Pixabay.com

Co uděláte s čajovým sáčkem poté, co jej vytáhnete z hrnku? Jestli máte ve zvyku ho vyhodit, děláte špatně. Použitý čajový sáček u vás v domácnosti ještě najde četné využití. Přečtěte si, co všechno dokáže. 

Přečtěte si také

Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli
Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli

Jaké sáčky použít? 

Nejvhodnější jsou bylinné či zelené čaje. V našich obchodech jsou k dostání buď klasické papírové sáčky, případně pyramidy, které slibují větší kvalitu obsahu. Ty ovšem nedoporučujeme, neboť často obsahují mikroplasty. Lepší využití v domácnosti mají pytlíky vyrobené výhradně z přírodních, kompostovatelných materiálů. Takové mívají například čaje značek Sonnentor nebo Rituals.  

Pijete raději sypané čaje? Použít můžete samozřejmě i jejich lístky. Nejrozšířenější jsou u nás sypané čaje Oxalis

Zdraví a krása 

Hojič ran 

Vlhké čajové sáčky mají zklidňující účinky na pokožku. Výborně působí na rány způsobené štípnutím hmyzu nebo popálením. Výborné jsou také na oteklé oči. Pro tyto případy se nejlépe hodí heřmánek. 

Balzám na vlasy 

Odvar z bylin či čajů působí výživně na vlasy a pokožku. Zapomeňte na drahé balzámy a kondicionéry, o regeneraci se vám postarají použité sáčky od čajů! Blondýnkám doporučujeme heřmánek, tmavovláskám zase černý čaj. 

Léčivá koupel 

Podobně si můžete připravit i léčivou antioxidační koupel. Udělejte si doma lázně! 

Pro další využití se hodí jen sáčky z přírodních materiálů, nikoli ty pyramidové Pixabay.com

Rady do domácnosti 

Pohlcovače zápachu 

Čaje a bylinky mají výbornou schopnost absorbovat zápach. Trápí vás pach z ledničky? Umístěte do ní misku s několika použitými čajovými sáčky (usušenými). Stejně tak můžete pytlíky zavěsit do odpadkového koše nebo je vložit do propocených bot.

Tip pro majitele koček: Vysypejte usušený čaj do kočičího záchodku. 

Hnojivo 

Čajové sáčky můžete použít jako skvělé hnojivo! A to jak na zahradě, tak doma v případě pokojových rostlin. Plně kompostovatelné sáčky lze dát do hlíny celé, nemáte-li ovšem možnost si jejich materiál ověřit, raději do půdy vysypte pouze jejich obsah. 

Odpuzovač škůdců 

Vůně čaje odpuzuje myši, pavouky i mravence. Nastražte na ně místo pastí a jedů použité čajové sáčky. Pro zvýšení účinnosti je pokapejte mátovým esenciálním olejem.  

Leštění oken i odmašťování nádobí

Mytí oken bude před Velikonocemi opět aktuální téma. Než se do něj pustíte, vyvařte použité čajové sáčky. Odvar poté nalijte do rozprašovače. Vznikne tak účinný čistič, který spolehlivě odstraní veškerou nečistotu. Silným pomocníkem je také při mytí hodně znečištěného a mastného nádobí.