Potraviny, které způsobují nadýmání. Pozor si dejte na žvýkačky i slaná jídla

Potraviny, které způsobují nadýmání. Pozor si dejte na žvýkačky i slaná jídla

Plynatost a nadýmání nejsou nic příjemného. Trápí vás tyto problémy také? Zjistěte, které potraviny je způsobují a omezte je nebo úplně vyřaďte z jídelníčku. Poradíme vám několik bylinek a léčivých produktů z lékárny, které vám při nadýmání poskytnou účinnou první pomoc. 

Přečtěte si také

Jídlo ovlivňuje naši psychiku. Víte, jak jíst, abyste se cítili šťastnější?
Jídlo ovlivňuje naši psychiku. Víte, jak jíst, abyste se cítili šťastnější?

Které potraviny způsobují nadýmání? 

Plynatost a nadýmání může být způsobeno mnoha různými potravinami. Účinky jsou na každého člověka jiné. Jde o velmi individuální záležitost, a tak potravina, která jednomu způsobuje problémy, nemusí druhému dělat vůbec nic. 

 1. Luštěniny 
  Častým zdrojem plynatosti jsou luštěniny, obzvlášť, pokud jich zkonzumujete větší množství. Důležitá je správná příprava: dlouhá doba namočení, odebírání pěny během vaření apod. Méně nadýmavé jsou loupané luštěniny, obzvlášť červená čočka. Luštěniny je ideální kombinovat s anýzem, majoránkou či bazalkou, které přispívají k lepšímu trávení. 
 2. Brukvovitá zelenina 
  Zelí, brokolice či kapusta umí zadělat na pěkně nafouklé břicho. To proto, že obsahují rafinózu, kterou v tlustém střevě tráví bakterie produkující plyny. V jiných ohledech je brukvovitá zelenina zdravá, takže se jí nevzdávejte úplně. Konzumujte ji v menších porcích a dbejte na kvalitní tepelnou úpravu. 
 3. Mléko a mléčné výrobky 
  Laktóza je pro spoustu lidí špatně stravitelná. Patříte mezi ně i vy? Vylučte ze svého jídelníčku mléko. Konzumujte raději kysané mléčné výrobky a tvrdé sýry, které obsahují podstatně méně laktózy. 
 4. Příliš slaná jídla 
  Problémy může způsobovat také vysoký obsah soli. Zvykněte si méně solit a vyhýbejte se soleným chipsům či tyčinkám. 
 5. Perlivé nápoje 
  Sodovka či sycená minerálka dokážou udělat pěknou neplechu. Volte raději neperlivé nápoje. Dávejte si pozor i na látky sorbitol a xylitol, které najdete v některých dietních nápojích bez cukru.
 6.  Žvýkačky
  Látky sorbitol a xylitol jsou obsaženy i v některých žvýkačkách. Naše tělo plně tyto chemické látky neabsorbuje a putují tak dál do tlustého střeva, odkud vycházejí v podobě „hrozivě zapáchajícího plynu“.

Proč větry tak zapáchají?

Málokdo ví, že plyny, které se nám tvoří v těle, jsou bez zápachu. Ten způsobuje právě jídlo, respektive látky v něm obsažené. Původcem zápachu mohou být potraviny obsahující síru, z nichž v našich střevech při trávení vzniká sirovodík.

Pozor! Velmi silný zápach může být i symptomem nemoci.

Od nadýmání dovedou ulevit i některé bylinky, např. fenykl nebo máta

Jak bojovat s nadýmáním? 

Prevencí nadýmání je omezování potravin, které jej způsobují, a také pravidelný pohyb. Co ale dělat, když nadýmání přijde? Účinnou pomoc vám zajistí čaje nebo přípravky z lékárny. 

 • Fenykl: známá bylinka při trávicích obtížích, pomáhá s nafouklým břichem i rozbouřeným žaludkem, podobně účinkují máta, anýz nebo zázvor, dále pak heřmánek, který je pro jemnou chuť ideální bylinkou pro děti 
 • Iberogast: rostlinné kapky řešící problémy s trávením různého druhu, účinně uvolňují bolesti břicha při nadýmání
 • Espumisan: měkké tobolky proti nadýmání a pocitu plnosti
 • Hylak: kapky podporující funkci střev, pomáhají při různých trávicích obtížích, brání množení choroboplodných zárodků, a tak usnadňují léčení možné infekce, která trávicí potíže způsobuje 
 • Pancreolan: tablety dodávající potřebné enzymy k normálnímu trávení, pomáhají především při nadýmání a plynatosti 

Jestliže vaše problémy přetrvávají delší dobu, navštivte lékaře, neboť se může jednat o vážnější zdravotní problém. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz