Jak vyčistit tenisky, aby byly zase jako nové

Bílé tenisky jsou nestárnoucí klasika, která se hodí ke každému outfitu Pixabay.com

Tenisky už léta nepatří jen do tělocvičny. Nosí se k šatům i obleku a zdá se, že tahle móda jen tak nepomine. Bílé tenisky jsou navíc nestárnoucí klasika, kterou můžete kombinovat opravdu s čímkoliv. Udržet je ale čistě bílé, to dá trochu práci. Jak se o ně starat, aby vypadaly pořád jako nové? Dokážeme vám, že to není nic složitého.

Přečtěte si také

Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?
Oblečky a boty pro psy nejsou jen módním trendem. Víte, jaké psy byste v mrazech bez kabátu ven hnát rozhodně neměli?

Kartáček, nebo houbička?

Při základním čištění si vystačíte s tím, co máte doma. Kartáček, vlažná voda a prášek na praní. V misce s trochou vody rozpusťte prášek. Ten si poradí s velkým množstvím nečistot, a to často i na gumové podešvi. Pokud čistíte tenisky z jemné kůže, buďte opatrnější. Hrubé štětiny kartáčku totiž mohou jemné usni ublížit a odřít ji. Na takové boty si raději vezměte jemnou houbičku, která jejich povrch nepoškodí.

 Gumová podešev

Rada s pracím práškem na gumovou část tenisek nezafungovala? Pak je třeba přejít na vyšší úroveň. Na skvrny můžete zaútočit čisticím pískem. Ano, tím, který používáte na čištění koupelny nebo dřezu. Drobné abrazivní částice, které se v něm nachází, zažranou špínu dobře obrousí. Dejte si ale pozor, abyste při čištění neponičili kožené části tenisek. Pokud byste chtěli zvolit sofistikovanější metodu čištění, kupte si speciální čisticí gumu. Ta skvrny na podešvi doslova vymaže z povrchu teniskového. Špína se na ni jako by nabalí a následně se s kousky gumy odrolí. Její použití je navíc šetrné, a tak se nemusíte bát s ní čistit i jemné části bot. Gumu k čištění bot nabízí například Collonil za 110 Kč, případně Tradigo Giovanni za 69 Kč.

Gumové části tenisek můžete umýt čisticím pískem s abrazivními částicemi Pixabay.com

Jak na textil?

Čištění kožených tenisek máme za sebou. Co ale klasické „conversky“ nebo „vansky“? Jak si poradit se špinavým textilem? Suché tenisky nejprve očistěte kartáčkem tak, aby se z vláken odstranila aspoň část špíny. Do misky s trochou vody přidejte jakýkoliv šampón a směs napěňte. Při čištění pracujte hlavně s pěnou a tenisky příliš nenamáčejte. Po očištění stačí, když je otřete suchou papírovou utěrkou. Tak se vyhnete mapám, které by voda na některých textilních materiálech mohla zanechat.

Mohou se prát v pračce?

Praní tenisek v pračce je vždy na vlastní riziko. Některé typy bot to zvládnou, jiné ne. Jestli se vám ale nechce čistit tenisky v ruce a jste ochotni zariskovat, dodržujte aspoň pár základních pravidel. Vždy perte jen tenisky z textilu, nikdy kožené. Abyste si nepoškodili boty ani pračku, vždy je vložte do pracího sáčku. Nezapomeňte ani na to, že pokud máte barevné tenisky, pravděpodobně budou barvu pouštět! Abyste si je nezničili, přidejte do pračky ubrousky proti zabarvení prádla. Ty zachytí nečistoty a barvy, a tenisky si zachovají původní vzhled.

Praní tenisek v pračce je vždy na vlastní riziko a je třeba dodržovat základní pravidla Pixabay.com

Už nikdy žluté skvrny

Pokud jste už tenisky v pračce prali, možná se vám stalo, že se na nich objevily nevzhledné žluté skvrny. Tak může reagovat čisticí prostředek na světle, pokud se z tenisek zcela nevymyje. Zkuste tenisky příště sušit ve tmě komory nebo botníku, kde žluté skvrny nemají šanci. A co když na nich skvrny už jsou a nevíte si s nimi rady? I pro to máme řešení. Pokryjte boty navlhčenými kuchyňskými utěrkami tak, aby pevně obepínaly botu. Tak je nechte schnout po dobu 24 hodin. Až suché papírové utěrky z bot sundáte, skvrny budou ty tam.

Teniskové vychytávky

Čím je nošení tenisek oblíbenější, tím více vychytávek na trhu seženete. Koupit si můžete speciální čisticí pěny, které odstraní nečistoty a tenisky nezničí. Stejně tak jsou v nabídce i bílé krémy na kožené tenisky, které zamaskují případné odřeniny. Pokud si na čistých teniskách obzvlášť zakládáte, pořiďte si vlhčené ubrousky, které můžete mít pořád u sebe. Jsou určené přímo na tento typ bot a čištění s nimi je extra pohodlné.

Věděli jste, že své tenisky můžete nechat vyčistit i u profesionálů? Ve velkých městech jako jsou Praha nebo Brno existují firmy, které se na čištění tenisek specializují, a řada tuzemských celebrit je propaguje na svých sociálních sítích. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz